Dominik Gajda.
Dominik Gajda.

Order Uśmiechu to międzynarodowe odznaczenie, które nadawane jest od 1968 roku za działania przynoszące dzieciom radość. Dotąd to wyjątkowe wyróżnienie otrzymało już ponad 1000 osób, a wśród nich znajdują się między innymi: Wanda Chotomska, Piotr Fronczewski czy Irena Sendlerowa. Teraz dołączył do nich Witold Frydrych, który prowadzi działalność charytatywną związaną z pomocą dzieciom i młodzieży chorym na cukrzycę typu 1. Jak podkreśla, przyznane mu odznaczenie to wyraz uznania za pracę całego stowarzyszenia.

- Odznaczenie przypadło mojej osobie, ale śmiało mogę powiedzieć, że otrzymało je całe nasze stowarzyszenie, gdyż jestem tylko częścią tego wszystkiego - mówi świeżo upieczony Kawaler Orderu Uśmiechu.

Wręczenie wyjątkowego tytułu miało miejsce w poniedziałek 6 czerwca, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Rybniku-Golejowie, które zbiegło się z jubileuszem 60-lecia istnienia placówki. Jak mówi Witold Fydrych, nie spodziewał się, że przypadnie mu tak niezwykłe wyróżnienie.

- Takiego orderu nie otrzymuje się każdego dnia. Dlatego też zastanawiam się, za co? Przecież ja tylko pomagam. Ale zauważyłem, że dla tych dzieci jest to coś nadzwyczajnego i postanowiły mnie uhonorować. Kapituła wybrała, więc mnie pozostało przyjąć ten honorowy tytuł - mówi prezes stowarzyszenia Słodka Jedynka.

Edukacja przede wszystkim

Działalność stowarzyszenia, którego prezesem jest Witold Fydrych opiera się na edukacji i pomocy w doraźnych problemach związanych z cukrzycą typu 1 u dzieci i młodzieży, a dotyczących orzeczeń o niepełnosprawności, odwołań od orzeczeń komisji czy interwencji w placówkach edukacyjnych. Słodka Jedynka prowadzi również szkolenia, które mają uświadamiać na czym polega ta choroba i w jaki sposób można pomóc chorym dzieciom i młodzieży. Dla najmłodszych powstały terapeutyczne „Misie Insulisie” , które odwiedzają dzieci chore na cukrzycę w całej Polsce i pomagają w przełamywaniu lęku przed chorobę i związanymi z nią czynnościami medycznymi. Wspomniane Misie mają też swoje stałe miejsce na wielu oddziałach diabetologii dziecięcej w polskich szpitalach.

- W najbliższym czasie planujemy zorganizować piknik dla dzieci chorych na cukrzycę. Jeden z nich odbędzie się w Tworkowie, w powiecie raciborskim. Chcemy, aby w ten sposób dzieci z cukrzycą mogły się zintegrować i zobaczyć, że nie są z tą chorobą same. Planujemy również wydanie kolejnej części książeczki edukacyjnej o Misiach Insulisiach, gdzie znajdą się krótkie teksty zrozumiałe dla dzieci, czym jest cukrzyca, jak można im pomóc w tej chorobie - mówi Witold Fydrych.

Niebawem, stowarzyszenie będzie przeprowadzało również cykliczne szkolenia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. To właśnie edukacja służb mundurowych, które z reguły są pierwsze na miejscu zdarzenia staje się niezwykle istotna. 

- To dość częste, że osoba uznawana jest za pijaną, a w rzeczywistości może mieć problemy cukrzycowe. Jeśli służby mundurowe będą wiedziały jak rozpoznać problem z cukrzycą, możliwe będzie podjęcie odpowiednich działań i uratowanie ludzkiego życia - podsumowuje prezes stowarzyszenia.

Komentarze

  • Lolek 14 czerwca 2022 22:40Gratulacje! :D

Dodaj komentarz