Ireneusz Stajer Uczestnicy meczu piłkarskich legend SKF Iskra Rowień
Ireneusz Stajer Uczestnicy meczu piłkarskich legend SKF Iskra Rowień

To jeden z najstarszych klubów sportowych na ziemi rybnickiej. Już w 1920 roku, tutejsza młodzież kopała futbolówkę w Hallerze Rowień. Od 1932 roku, piłkarską przygodę kontynuowała pod egidą Strzelca. Następnie, z inicjatywy Jerzego Galiczka, Pawła Mroczka i Emila Kuczery do udziału w rozgrywkach piłki palantowej zgłoszono zespól KS Jedność Rowień. Mecze najpierw rozgrywano na Biesie, a później na Adlerowcu. Teren pod boisko przygotowali sami zawodnicy, karczując kawałek lasu. Spotkania piłkarskie łączono z festynami i przedstawieniami teatralnymi. Tym sposobem zbierano pieniądze na udział w meczach, na które dojeżdżano rowerami. W 1934 roku Jedność awansowała do Klasy B.

18 czerwca, zarząd SKF Iskra Rowień umiejętnie powiązał współczesność z historią. Hitem okazał się mecz piłkarski z udziałem legend klubu. Na boisku zobaczyliśmy m.in. Wacława Krutyłę, jedynego zawodnika Iskry, który rozegrał mecz w młodzieżowej kadrze narodowej Polski. Był super snajperem. Dwa razy pokonał samego Jerzego Dudka, podczas A-klasowego spotkania z rezerwami Concordii Knurów.

Zresztą knurowianie nie mieli szczęścia do Iskry. Rowianie sprawili ogromną sensację, eliminując z Pucharu Polski pierwszy, III-ligowy team Concordii. B-klasowa Iskra pokonała faworyta 1:0, po strzale Krzysztofa Szymury. On również zagrał w meczu na 90. lat klubu. Co ciekawe, po murawie biegał również dr Lucjan Buchalik - dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach co piątek wieczorem gra w meczach rowieńskich oldboyów. Brawo! Spotkanie zakończyło się "sprawiedliwym" wynikiem 4:4. Bramki zdobyli: dla Czerwonych (Okręgówka) Wojciech Szewieczek - 3, Adam Wowra; dla Reszty Świata Rafał Juraszczyk, Mariusz Słomski, Artur Szołtysek, Piotr Raczkowski.     

Przed południem, na boisku przy ulicy Rybnickiej odbył się turniej trampkarzy. Zawody wygrali chłopcy z pierwszego składu Iskierki Rowień, która świetnie spisuje się w rozgrywkach ligowych. Drużynę trenuje Mirosław Szwarga, były obrońca pierwszoligowej Odry Wodzisław. Drugie miejsce zajął Kleszczów, trzecie Gotartowice, a czwarte drugi zespół Iskierki. Wszyscy młodzi piłkarze otrzymali medale, a teamy puchary, które wręczył wiceprezydent Żor, Daniel Wawrzyczek.

Uroczystość prowadził w języku śląskim zawodnik, a zarazem działacz B-klasowego SKF Iskra, Grzegorz Buchalik. Jedną z jego pasji jest redagowanie po śląsku strony futbolowo.pl. Medale dla zasłużonych sportowców, działaczy i dobrodziejów klubu wręczono w świetlicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach. Najwyższą, Brązową Odznaką PZPN uhonorowano Piotra Raczkowskiego. Adam Wowra i Florian Żur otrzymali Srebrną Odznaką ŚlZPN. Sławomir Janus, Tomasz Buchalik, Grzegorz Buchalik, Joanna Gabryś, Dariusz Gabryś, Tomasz Buchalik, Grzegorz Buchalik mogą poszczycić się Brązową Odznaką ŚlZPN. Na spotkaniu gościł Andrzej Paulus, prezes Podokręgu Rybnik Śląskiego Związku Piłki Nożnej, który gratulował sportowcom z Rownia wspaniałego jubileuszu. Uznanie dla klubu wyraził także wiceprzewodniczący rady miasta, Kamil Owczarek. W imieniu zarządu klubu, za wszystkie serdeczności dziękował prezes, Sławomir Janus.

- Cieszymy się z jubileuszu. Stawiamy na młodzież i rozwój klubu - powiedział nam szef zarządu.

Na koniec ciekawostka: wiceprezydent Daniel Wawrzyczek mógł poczuć się w gmachu świetlicy, a zarazem w siedzibie klubu SKF Iskra Rowień, jak u siebie w domu.

- Kiedyś tu mieszkałem. Faktycznie ten budynek należał do mojej rodziny – przyznał wiceszef żorskiego ratusza.

Składy w meczu legend – drużyna w żółtych kamizelkach (Reszta Świata): Marek Grzęda, Piotr Maczuga, Mariusz Słomski, Jarosław Kacprzak, Mirosław Krupa, Daniel Krupa, Grzegorz Gorzawski, Marek Skornik, Józef Kubasiak, Lucjan Buchalik, Rafał Juraszczyk, Andrzej Grzybek, Przemysław Mosz, Józef Garus, Dariusz Gabryś, Artur Szołtysek. Trener: Mirosław Szwarga.

Czerwoni (Okręgówka): Adam Benisz, Marek Buchalik, Zenon Kąsek, Zbigniew Chowaniec, Wojciech Sierny, Wacław Krutyło, Adam Szebeszczyk, Wojciech Szewieczek, Michał Szymura, Andrzej Mroczek, Adam Wowra, Wojciech Konsek, Ireneusz Wowra, Mariusz Brzóska, Piotr Raczkowski, Adam Żyła. Trener: Filip Frydecki.

Powojenna historia klubu

Działalność klubu przerwała II wojna światowa. Niedługo po wojnie, na przełomie lat 1946/47 reaktywowano go z inicjatywy Ryszarda Konska, pod szyldem Ludowego Zespołu Sportowego Rowień. Działały w nim sekcje piłki palantowej i siatkowej, która uczestniczyła w rozgrywkach w latach 1959-64. Przez pewien czas istniały nawet dwie drużyny palanta. Grano na Biesie i Adlerowcu, a pieniądze pozyskiwano jak przed wojną.

Zespół piłki nożnej został założony w 1956 roku. Prezesem wybrano Alojzego Fojcika, wujka autora tego tekstu. Sekretarzem został Jan Janicki, a członkami zarządu Paweł Benisz i Ryszard Konsek.

LZS Rowień mecze w Klasie C rozgrywał na nowo zbudowanym boisku na Adlerowcu. Za prezesury Ludwika Klenarta (1959-63) zmieniono nazwę klubu na LZS Iskra Rowień. Kolejną dyscypliną sportu, która doczekała się zarejestrowanej drużyny w Rowniu był tenis stołowy, jego sekcja działała w latach 1963-69.

W okresie od 1961 do 1963 roku, powstawało nowe boisko przy ulicy Rybnickiej. Za jego zbudowanie odznaczeni zostali: gospodarz obiektu Jan Benisz (1964) oraz ówczesny prezes Ryszard Konsek (1966). W 1970 roku trenerem Iskry został Longin Jona, który pełnił tę funkcję do 1990. Zespół z Rownia występował wtedy ze zmiennym szczęściem w klasach C i B. Kierownikiem drużyny w latach 1976-2000 był Józef Musiolik. W sezonie 1990/91 zespół pod wodzą Wacława Krutyły pierwszy raz w historii awansował do Klasy A. Przez dwa sezony występów na tym poziomie rozgrywek działała drużyna juniorów.

Od 23 lutego 1993 roku, po kryzysie finansowym klub prowadziło Stowarzyszenie Ludowy Klub Sportowy Iskra Rowień. W 1993 z inicjatywy prezydenta Żor Zygmunta Łukaszczyka wyremontowano boisko i wybudowano szatnie. Zasłużyli się tu wieloletni piłkarze i działacze Alojzy Buchalik i Antoni Fizia. Sezon 1995/96 przyniósł historyczny sukces – awans do ligi okręgowej.

Działo się to za kadencji prezesa Antoniego Fizia i trenera Andrzeja Frydeckiego, byłego zawodnika pierwszoligowego ROW-u Rybnik. W nagrodę podczas wakacji Iskra rozegrała mecz przyjaźni w Mezőkövesd. W sezonie 1996/97 funkcję trenera pełnił Ireneusz Krosny, a beniaminek z Rownia osiągnął największy dotychczasowy sukces — ósme miejsce w lidze okręgowej. W następnym sezonie drużynę dopadł kryzys. Wielu czołowych zawodników odeszło do innych klubów, co było przyczyną zajęcia ostatniego miejsca w lidze i spadku do Klasy A.

Liczne zmiany składu i trenerów nie pomagały i już w sezonie 2000/01 zespól ponownie znalazł się w najniższej klasie rozgrywek. W 2001 funkcję trenera objął Krzysztof Żubertowski, który rozpoczął pracę z młodymi zawodnikami. Wiosną tego samego roku powołano zespól oldbojów; w którym znaleźli się głównie byli zawodnicy Iskry z „okręgówki”. Już po pierwszym roku rozgrywek w systemie wiosna-jesień awansowali do pierwszej ligi drużyn niezrzeszonych okręgu rybnickiego i występują tam nadal, chociaż skład uległ wielkim zmianom. W sezonie 2003/04 LKS Iskra Rowień szkoliła w trzech sekcjach seniorów (Klasa C) juniorów i oldbojów (I liga niezrzeszonych). Szkolenia juniorów zaprzestano w VI 2004, a seniorzy bez większych sukcesów grali do połowy sezonu 2005/06, kiedy to z powodu braków kadrowych oraz rozpadu zarządu ich działalność zawieszono. Część zawodników przeszła do drużyny niezrzeszonych.

13 czerwca 2009 roku, z inicjatywy Piotra Raczkowskiego, grupa sympatyków Iskry założyła Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Rowień. Zaowocowało to reaktywowaniem działalności sportowej. Pan Piotr został też prezesem SKF-u, obecnie należy do ścisłego grona najbardziej zasłużonych działaczy. Grającym trenerem młodego zespołu był Łukasz Kąsek. W sierpniu 2009 roku, po 3,5 rocznej przerwie, Iskra Rowień wraca do rozgrywek piłkarskich w Klasie C.

Pierwszy mecz zawodnicy z Rownia wygrywają 5:3 z Interem Krostoszowice. Iskra rozpoczyna szkolenie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rowniu. Najdłużej grającym zawodnikiem klubu był Eugeniusz Buchalik, który występował na boiskach 18 lat (od 1983 do 2000). Do najskuteczniejszych strzelców należeli m.in Stanisław Konsek, Andrzej Mroczek i Wacław Krutyło.

Fakty historyczne na podstawie: Ireneusz Stajer „Historia sportu w Żorach”, „Leksykon Żorski”

O jubileuszu SKF Iskra Rowień przeczytacie także w środowych "Nowinach".

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz