Archiwum Grzegorz Matusiak Poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość
Archiwum Grzegorz Matusiak Poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość

Kiedy bliżej przyjrzymy się całej sprawie, nonsensowny charakter tytułu nie jest już tak oczywisty. Proponuję, abyśmy nasze rozważania rozpoczęli od oczywistych faktów. Auta elektryczne jak sama nazwa wskazuje napędzane są energią elektryczną, którą w kraju pozyskujemy w większości z węgla.

Obecna struktura produkcji energii elektrycznej w Polsce nie pozostawia nam złudzeń, w ubiegłym roku ponad 79 proc. energii wyprodukowaliśmy ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. Sytuacji nie zmienia nawet fakt, że odnawialne źródła energii od kilku lat notują największą dynamikę wzrostu, bo w skali kraju w 2021 roku było to zaledwie 11 proc.. Osobnym problem jest duża niestabilność OZE, a więc nawet kierowca który tankuje swojego „elektryka” z przydomowej instalacji fotowoltaicznej lub turbiny wiatrowej, w zimowy i bezwietrzny dzień będzie musiał przyłączyć się do sieci.

Problemu tego zupełnie nie dostrzegają unijni urzędnicy. Zgodnie z warunkami narzuconymi przez Brukselę w Krajowym Planie Odbudowy, do 2026 roku ma zostać wprowadzony w Polsce podatek od aut spalinowych. Tak zwane kamienie milowe, od których Unia uzależnia wypłatę pieniędzy z Funduszu Odbudowy przewidują też, wzrost opłaty od rejestracji pojazdów spalinowych. Wszystko po to, by także finansowane zdopingować Polaków do jak najszybszej przesiadki na auta bezemisyjne. Tyle że, w najbliższych latach nadal będziemy najwiecej prądu produkować z węgla, a przy obecnym kryzysie spowodowanym rosyjską agresją, nawet Unia rewiduje swoje ambitne plany zielonej transformacji energetycznej.

Wychodzi więc na to, że przynajmniej w kwestii aut elektrycznych w Polsce, Unia Europejska stawia na węgiel.

Komentarze

 • Frajer kto uczciwie placil 27 czerwca 2022 23:08Mam 2500zl emerytury gdyż za resztę nieodprowadzonych składek wybudowałem sobie dom. Dziękuję Ci PISue za 14stke 1300zl na podatek i ubezp tego domu.
 • Taka karma,Jano 27 czerwca 2022 15:38Właśnie przerąbałem większość oszczędności w Chorwacji. Jak jest inflacja to sę je nie gromadzi gdyż albo wydaj zawczasu albo towar za towar. Bedę zył jak za Balcerowicza ,na bieżąco. Niech sie Glapinski z PiSem nie cieszą, że na mnie skorzystali.
 • Piotrek 27 czerwca 2022 08:19Wasza inflacja jest celowa i dlatego to zwykle okradanie obywateli z uciułanych środkow. Latwo się rzazdi za pieniądze i innych ,spracowanych. Ze swojego nie dajecie.
 • Inz. Samordak 26 czerwca 2022 19:36,"Wicepremier Jacek Sasin nie ma dobrych wieści. Dzisiejsza inflacja to może być dopiero początek": nie mam dobrych wieści dla Sasina. Wszyscy których znam i deklarowali że gswali naPIS ,mówią "już wam dziękujemy".
 • A Markie 26 czerwca 2022 18:12Kaczyński twierdzi iż pomaga słabym. Odpowiem Jemu ,zasuwałem 45 lat z sobot i swiet w najg war pracy aby mieć godną emeryturę a teraz mi daje 100zł za inflację a menelom jak ktoś tu psze nawet 3000zl .Takie jego sprawiedl kupowanie głosów.
 • Marek od szefa 25 czerwca 2022 21:12Moje auto jeździ na grawitację.Wyjezdzam na górę i ...... ..... .Stać mnie ,jestem niskokladkoy emerytem i dostanę 3000 czterstki za nic nie robienie choć za pieniądze które mialem kidys wplacac do ZUS teraz mam ranczo.
 • Tylko PIS 25 czerwca 2022 13:05Dlatego Kochamy PIS ,bo to sprawiedliwa partia ,spracowanym odbierze lecz jakże często "bedacych w nalogu" wspomoże.
 • Wspomnienie innego 25 czerwca 2022 12:59Gdy mialem 10lat już pilem, potem piłem, piłem i nadal pilem. Cos mi się w główce przestawiło i tracę koordnacje ruchów.A co mi kuzwa te Rzady za rente z laską dają. Niech płacą dodatkowy grosz ,nalezy mi sie!
 • I kto jest glupi 25 czerwca 2022 12:54 Umówiłem się z szefem aby zawsze mi ponad minimum płacił pod stołem,Wolałem się za to wybudować niż płacić tym głupkom do ZUSu .Co z tego że mam niska emeryturę, za to mam piękny dom i wsparcie PISu.
 • Zasłyszane od zyciowego Narcyza 25 czerwca 2022 12:44Kiedyś 30lat temu aby kłusować kupiłem sobie strzelbę.Gdy żona mnie wkur.... Odstrzelilem jej płuco które częściowo wycięli.Mnie oskarzono ale Ona potwierdziła w obawie że dzieci nie będą miały ojca iż to był wypadek.Za lewa broń mi nic praktycznie nie zrobiono ,mnie nie obciążono regresem ale Ona dostała rentę.Ja przestalem pic lecz po czasie wróciłem do nalogu. Probowalem drastycznie z tym zerwać i za to udało mi się dostać też rentę na główkę .Co dziennie wypijam 3zgrzewki piwa i wypalamy z żoną 2paczki fajek.Zona mnie nazywa kretynem bo wszystko co mam trwonie. Kochany PIS nas jednak sponsoruje aby żylo się nam nadal dostatnio .Da sie żyć.
 • Bronek S Gostyn 25 czerwca 2022 12:24Rząd hojny dla emerytów. Szykuje rekordową podwyżkę świadczeń...ja juz z radości powpiiukleego piwa sikam do basenu.
 • Kierowca i pieszy 25 czerwca 2022 12:18Zamiast samochodami elektrycznymi lepiej się Pan zajmij drakońskimi mandatami Rządowymi które są nakładane wybiórczo głównie na kierowców osobówek chroniac przy tym ciężarówki i Kierowców Tirów. Chronicie także tych co odpowiadają za prawidłowe znaki których albo nie ma albo są w nadmiarze .Od czego jestes Pan posłem..Wystarczy że więcej lotnych przejażdżek po województwie a nie łapanek na kierowców niedzielnych.Wiele przepisów też do zmiany.
 • hhhaa do frajera 25 czerwca 2022 08:35Cz się stoi , czy się leży 500zl i 14stka się należy. Państwo Komunistyczne.hhaaa do frajera.a po coś zapierdzielał długie latka. Ja pracowałam pod budką z piwem.
 • Muszę przyznać frajer 25 czerwca 2022 07:54Cały czas miałem nadzieje, ze prawo i sprawiedliwość....Ze Ci co dlugo pracowali, co płacili składki będą nareszcie uznani a tu kicha. Nieroby, często wręcz pasożyty co rusz dostają jakieś gradienty gdy takim jak my sadzicie kopa. Sprawiedliwosc ,uczciwość to dla was hasła do wygrania wyborów. Wsadzcie sobie te wasze 14stki w dup bo i tak je w podatku za alkohol od tych konsumentów co im tak chętnie dla glosow rozdajecie - odzyskacie.Sol przestała byś slona
 • Drogowiec 24 czerwca 2022 08:37Bardzo krótko trwała poprawa na przejściach dla pieszych po zmianie prawa. Dane z tego roku zatrważają — na pasach ginie więcej osób niż w 2021 r. Jasne jest, że problemem są wyłącznie kierowcy. -Już jest na tonowy pomysł.Niech Pa pwiadomi cały klub.Otoz tym pomysłem jest mota na kazdym przejściu dla pieszych tzw szlabanów kolejowyh .Pieszy chce przejść bezpiecznie ,oposzcza szlabany wywiesza czerwona szmatę!
 • Xyz 23 czerwca 2022 21:20Zq komuny się mówiło ,"gdyby rządzili nadal to piasku na Sacharze by zabaklo"-ale gdzie tam ta pustynia. Za Was węgla w państwie które dzięki węglu po wojnie zostało odbudowywane ,zabraknie.
 • Mir Puas 23 czerwca 2022 18:56Stare zasada mówi ,"nie pożyczaj od nikogo , nie będziesz niewolnikiem".Napożyczaliscie pieniądze, na podpisywaliscie za nie umowy a teraz mimo tylu kopalni jesteśmy narodowymi dziadami energetycznymi bredzacymi o tzw. śladzie węglowym.Co obiecał Morawiecki!, że naszego przemysłu węglowego nie zlikwiduje i co zaczął robić gdy pokazali mu darmową i do pożyczana kasę.Na co się godziliscie.? tak o to stajesz się niewolnikiem Nawet reklamy takie byly , nie pożyczaj za darmo od mamy , to chyba PKO puszczało.Zapomnieliscie.
 • Ondraszek 23 czerwca 2022 18:33Jak tam złotówka stoi Panie Pośle. Nie ,nie stoi ,leży na pysku.
 • Emeryt 23 czerwca 2022 08:28Rząd chce zachęcić:"Zachętą do dłuższej pracy dla seniorów byłaby możliwość wypracowania znacznie większej emerytury oraz zwolnienie zarobków ze wszystkich podatków."-panie Posle,a po h ... mamy pracować dluzej skoro ta wyższą emeryturę Wy nam zdjęcie inflacja rozdajac czeto nierobom 14stki lub dodatki.Przekaz Pan Morawieckiemu że musiei byśmy byc idiotami ,niech sam będzie nim.
 • Marcin K 23 czerwca 2022 07:30W pełni popieram rozrzucenie przez Klaudie Jachira rzekomych pieniędzy w Sejmie. Dość już okradania ludzi z oszczędności przez dodruk biletów NBP,dość już Was.
 • Antycenzor Michal 22 czerwca 2022 20:38Cenzura: działacie jak dobrzy, starzy komuniści. Pod prawie żadnym artykułem o PPE lub PPK nie można dodać komentarza. Kneblujecie niewygodnym usta podobnie jak mafiozi.Obecnie bierzecie się za wprowadzanie na siłę PODLICZNIKOW Ciepła które są jednym wielkim oszustwem i spowodują wzrost za kilka lat radykalny wzrost cen CO dostarczanego do domów. Do tego te frak niskie kary dla kierowców za wyjechanie na drogę publiczną. Nie dziekujemy.
 • Pytam się Kto dostaje w Lape 22 czerwca 2022 15:00To jest POtworne jak wszystkie siły polityczne i poszczególne Rzady wszystkich partii nawracają wciąż do tych PODLICZNIKOW Ciepła aby je zakładać a Oni mogli na nich zarobić .Powinna powstać spec grupa śledcza aby :"dojść kto ile za to w poszczególnych Rządach wziął lub bierze łapówek.
 • Mieszkaniec Miasta 22 czerwca 2022 12:46 Szanowni Członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej! W naszej Spółdzielni rozpoczęła się dyskusja i są rozprowadzane ankiety w temacie czy jesteś „za „ lub „przeciw” montowaniu podzielników ciepła. Pragnę wszystkich przestrzec przed zgadzaniem się na ten montaż pod hasłami lobby zarówno rządowego jak i producenckiego , „że przyniesie to jakoby wymierne oszczędności finansowe.” To jest nieprawda co udowodnię poniżej: Po pierwsze zarówno Rozporządzenie jak i dyrektywa Unii mówią, iz 'podzielniki zliczające energie cieplną, „ należy montować tam gdzie jest to ekonomicznie uzasadnione”. A czy uzasadnionym jest zakup i utrzymywanie czegoś co nie jest rzeczywistym miernikiem ciepła (gdy te pieniądze można przeznaczyć na opłatę samego ciepła w domu!. Czy uzasadnione jest utrzymywanie czegoś co można na dziesiątki sposobów łatwo oszukiwać i wówczas będzie płacił sąsiad który nie pobierając faktycznie ciepła zapłaci więcej -także za tego co oszukuje- gdyż podzielniki rozlicza się procentowo wg ich wskazań w stosunku do głównego licznika ciepła na bloku-klatce? Sąsiad oszuka , jemu wyjdzie niższe zużycie ale to Ty będziesz płacił za pobrane przez niego ciepło.!! Są ludzie którzy stwierdzą ,”ale zyski”!- jakie zyski?--pytam się --płacenie za to, że w domu będę miał zimno? ... To przecież strata! Ponadto jak to już kiedyś tłumaczył Prezes Wodociągów (przełóż to myślowo na ciepłownictwo) –utrzymanie rury kosztuje dla przykładu „1miln złoty” i ja to muszę dostać”: ,”jeżeli będziecie brali mniej ja zmuszony będę podnieść docelowo cenę za jednostkę.” Efektem tego ,ile kiedyś kosztował m3 w ramach ryczałtu a ile teraz kosztuje.? Sami Państwo pamiętacie--to samo będzie z energią ciepła ,będziecie docelowo brali mniej , oni to przetrzymają --ale za trzy lata za jednostkę zapłacicie więcej z uwzględnieniem tego ze mieszkając w zimnie przez te dwa zaoszczedziliście. Tak wiec proszę Was jako zainteresowany i znający ten podstęp : nie dajcie się podrzegać tym z Was którzy chcą grzać w mieszkaniu opłatami stałymi czyli kaloryferem w łazience! i ciesząc się ,że przez pierwsze dwa lata zapłaci 500 zł mniej rocznie , bo będziecie w skali roku płacić 1500 zl za drogie ciepło siedząc de/fakto w zimnie! Rząd i Lobby producenckie ma swoją politykę robienia nas w konia , już to na niektórych blokach przerabialiśmy. Już to przerabiało Osiedle Pawłowice –całe te podliczniki ciepła okazały się niewypałem ,oszustwem i jednym wielkim kosztem, i dlatego to już tam raz zlikwidowano. Nie tedy droga w oszczędzaniu – gdyż naprawdę montowanie podzielników ciepła finanlnie skończy się wielką podwyżką ciepła za jej jednostkę ,co dla Wszystkich odbije się jedną wielką stratą finansową i de/ fakto mieszkaniem w zimnie.
 • Bywatel 22 czerwca 2022 10:49Bezczelny rząd, bezczelna złodziejska władza, zwyrodniala sprawiedliwosc która pod hasłem uczciwosci rewaloryzuje emerytury jakże często Tym co prawie nie pracowali, daje darmoche co są bogaci lecz odbiera takim którzy długie lata spędzili na stanowiskach pracując w służbie gospodarczej i powinni mieć za to wyższe emerytury.W tym kraju opłaca się zmienić płeć i idąc na niższe emeryturę otrzymywać 14stki.,oraz korzystne przeliczenia. Te same bedzwaly druga tuba wmawiają iż nie ma to jak dłużej pracować ,po co- aby oni mieli komu krasc..
 • Krystyna 22 czerwca 2022 10:20A moje auto jeździ na woda,wciąż ją leje w leje w coraz większej ilości.A jak nie jeździ to stoi bo mandaty ,aż strach się bać. Czym więc jesteście lepsi od PO.
 • Kuba 22 czerwca 2022 09:40Panie Grzegorzu, nie po to Pan został w naszym imieniu Posłem aby zajmował się pan autami elektrycznymi i wydumanym tematem energetycznym.Tak tak wydumanym o zastępczym. Podróżowałem ostatnio przez kilka krajów Europejskich i postrzegłem tam kilka spraw których nie chciał bym przenosić do Polski, jak i kilka które natychmiast bym wdrożył.Na terenie całych Niemiec podróżujac z północy na południe i to nie tylko autostradami naliczyłem 12przeisc dla pieszych w tym 8 ze swiatlami.Ten naród nie wychowuje obywateli-durniow,,tak jak Wy to czynicie,każdy przechodząc przez jezdnię musi uważać zanim na nia wkroczy. Drugie to kwestia brzydkich zapachów z wszelkiego typu obór itp...Oni muszą stosować filtry pochłaniacze,okolica nie ma problemów,no i ta niesamowita czystość ,wykoszone trawy i łąki,nawet nie wiadomo kiedy je sprzataja.Podnosi to walor turystyczny a Austryjscy tą kwestię mają bardzo rozwinieta.Sa tez i negatywne Ich ubytowania jak to mówią Czesi lecz nie o tym teraz..Prawda jest też że praca jest tam szanowana a pieniądz nie traci na wartości gdyż Ktoś kto nim rządzi zanim rozda zastanawia się ile inni musieli na niego pracować.To powinien Pan jako Poseł pilnować. Probleem aut elektrycznych to zwykły biznes a nie do biznesu Pana powołalismy.Czas zająć się sparawami które naprawdę nas trapią gdyż inaczej nie ezie po co chodzić na wybory.

Dodaj komentarz