Fotolia, zdjęcie poglądowe
Fotolia, zdjęcie poglądowe

Zgodnie z planem, pierwsze autobusy wodorowe powinny wyjechać na ulice Rybnika w II kwartale przyszłego roku. Warto dodać, że nieco wcześniej, bo już w I kwartale 2023 roku przy ul. Budowlanych 6 powstanie ogólnodostępna stacja do tankowania wodoru samochodów osobowych i autobusów.

Autobusy wodorowe nie emitują żadnych zanieczyszczeń, a jedynym produktem ubocznym reakcji jest czysta para. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach konkursu „Zielony Transport Publiczny”, miasto Rybnik zakupi 20 autobusów napędzanych wodorem.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych wymusza na gminach takich jak Rybnik użytkowanie odpowiedniej liczby pojazdów, które podczas eksploatacji nie emitują szkodliwych gazów. Zainteresowanie paliwami alternatywnymi to również odpowiedź Rybnika na trendy ogólnoświatowe, stawiające na ekologiczne formy transportu – przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.                                                                                 

W lipcu br. w Rybniku nastąpi oficjalne podpisanie umowy dotacji pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a miastem Rybnik.

Komentarze

  • Obywatelka24 23 czerwca 2022 22:10Wodór jest przyszłością, ale jest bardzo kosztowny w produkcji. Koszt wyprodukowania wodoru na przejechanie 500 km jest 2-5 wyższy (w zależności od procesu wytwarzania) niż koszt podobnej ilości benzyny. A skąd wziąć energię do produkcji? - z elektrowni węglowych? atomowych? wiatraków?, fotowoltaiki?, elektrowni wodnych?

Dodaj komentarz