Materiały prasowe Gdy zaczyna boleć, skonsultujmy się z fizjoterapeutą
Materiały prasowe Gdy zaczyna boleć, skonsultujmy się z fizjoterapeutą

Gdy doskwiera nam ból pleców, głowy, kolan sięgamy do domowej apteczki po środki przeciwbólowe. Ból ustaje, ale po jakimś czasie powraca, zatem co dalej?

Zazwyczaj tak wygląda schemat postępowania, gdy coś nas boli i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Zażywamy dostępne, bez recepty, środki przeciwbólowe. Dopiero gdy te nie działają, a ból nasila się lub przez dłuższy czas nie ustaje, decydujemy się na wizytę u lekarza. Często taka wizyta kończy się receptą na kolejne leki przeciwbólowe czy przeciwzapalne.

Wydaje się, że to właściwa droga.

Oczywiście, jeśli są do tego wskazania medyczne, leki należy przyjmować. Uważajmy jednak ze stosowaniem leków na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą. Pamiętajmy też, że długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych negatywnie wpływa na stan naszego zdrowia, obciążając narządy wewnętrzne i powodując dolegliwości, chociażby ze strony układu pokarmowego. Jako fizjoterapeuta, proponuję obrać inną drogę.

Gdzie powinniśmy się udać po pomoc?

Gdy zaczyna boleć, skonsultujmy się z fizjoterapeutą. To w wielu przypadkach najlepsze rozwiązanie dla naszego organizmu i portfela. Już podczas pierwszej wizyty, fizjoterapeuta przeprowadza z pacjentem obszerny wywiad na temat jego dolegliwości oraz wykonuje wstępne badania. Wypyta nas o schorzenia, na które się leczymy, o aktualne dolegliwości, o to co je nasila, a co łagodzi. Spodziewajmy się pytań o przebyte urazy i złamania, nawet te z okresu dzieciństwa. Niech nie zdziwią nas pytania o problemy trawienne, operacje jamy brzusznej czy objawy, które na pierwszy rzut oka zdają się nie mieć znaczenia. Miejmy świadomość, że nasz organizm jest całością, wszystkie układy wzajemnie na siebie oddziałują, nie bójmy się więc informować o z pozoru nieistotnych dolegliwościach.

Czy już na tym etapie można wskazać kierunki leczenia?

Doświadczony magister fizjoterapii, na podstawie rozmowy z pacjentem i późniejszego badania funkcjonalnego, jest w stanie określić przyczynę naszych dolegliwości, ale także wychwycić objawy które są tzw. czerwonymi flagami, ostrzegającymi przed poważniejszymi patologiami. W takim przypadku pacjent odsyłany jest do lekarza, w celu przeprowadzenia dokładniejszej diagnostyki. Natomiast jeśli nie ma potrzeby konsultowania się z lekarzem, fizjoterapeuta dobiera indywidualny program rehabilitacji, dostosowany do stanu i dolegliwości pacjenta. O tym które z zabiegów są w danym przypadku wskazane i przyniosą najlepszy skutek decyduje fizjoterapeuta.

Masaż na ból pleców zamiast tabletki przeciwbólowej?

Nie zawsze będzie to masaż, nie wystarczy „pomasować” plecy, aby pozbyć się dolegliwości bólowych. Ważna rzecz, której pacjenci nie bardzo chcą słuchać, ale przede wszystkim nie sugerujmy się tym, co pomogło komuś znajomemu. Każdy z nas jest inny, przechodził inne choroby, inaczej jego organizm reaguje na czynniki zewnętrzne.

Na czym polega diagnostyka i leczenie?

Trzeba spojrzeć szerzej i zawsze podejść do problemu indywidualnie. Czasem dolegliwości wynikają z problemów w innym rejonie ciała. Czasem konieczna jest terapia wisceralna i modyfikacja diety, bo przyczyną są dysfunkcje układu pokarmowego. Czasem blizna sprzed lat powoduje zaburzenia i wymaga to jej opracowania. Nawet jeśli problem jest lokalny i wystarczy zastosować klasyczny masaż lub zabiegi fizykalne, jest to lepszy wybór niż stosowanie farmakoterapii. Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe działają objawowo i tylko na jakiś czas. Poza tym musimy wiedzieć, że stan zapalny jest naturalnym procesem, w trakcie którego organizm sam dąży do wygojenia tkanek i osiągnięcia równowagi. Czasem wystarczy tylko zapewnić mu trochę lepsze warunki do gojenia usprawniając krążenie, wyrównując ciśnienia i napięcia w ciele, zadbać o aktywność fizyczną i lepszą regenerację. Zaufajmy więc specjalistom i zamiast do apteki po leki bez recepty, idźmy na konsultację do fizjoterapeuty.

Rozmawiała: BK

Komentarze

Dodaj komentarz