Archiwum Karol Szymura, Radny Rady Miasta Rybnika, Prawo i Sprawiedliwość
Archiwum Karol Szymura, Radny Rady Miasta Rybnika, Prawo i Sprawiedliwość

Cieszę się, że dwa lata temu mogłem być wnioskodawcą uchwały nazywającej w Rybniku rok 2021 Rokiem Powstań Śląskich. 15 czerwca ubiegłego roku zorganizowaliśmy z tej okazji koncert na kampusie. 

7 czerwca 2022 roku w Katowicach, na specjalnym spotkaniu Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu dnia 20 czerwca „Narodowym Dniem Powstań Śląskich”. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ pokazuje jaką rangę te wydarzenia miały sto lat temu, ale również podczas całej historii aż do dziś. Z tej okazji 2 lipca w Wodzisławiu Śląskim odbył się piękny happening upamiętniający te wydarzenia, zaś dzień później mogłem współorganizować obchody w naszym mieście. Większość osób oczywiście tak jak sto lat temu cieszyła się z tego, że mamy taką piękną i waleczną historię, że Śląska wieś walczyła o swoje prawa.

Znaleźli się jednak i maruderzy komentujący jakoby rybniczanie chcieli być Niemcami (i to prawda choć wówczas Rybnik był małym miastem i to w dodatku skupionym wokół dzisiejszego centrum miasta, zaś ogromna część wsi, które dzisiaj są częścią naszego miasta opowiedziała się za Rzeczypospolitą); lub (co niedorzeczne), że to podobna sytuacja jak przejęcie Krymu przez Rosję.

Oczywiście temat narodowości na Śląsku jest skomplikowany. Można wprost powiedzieć, że mamy tu swoisty „tygiel kulturowy”. Podobnie trudno jest określić ewentualny język śląski, chociażby ze względu na piśmiennictwo i braki zapisków, czy też różnice naszej godki w zależności od regionu. Jednocześnie warto zauważyć, że bez względu na to, czy ktoś czuje się wyłącznie Ślązakiem, Polakiem, czy też Europejczykiem to przede wszystkim powinien czuć się człowiekiem i to powinno determinować go do podejmowania uczciwych i dobrych decyzji z poszanowaniem drugiego człowieka i środowiska. Jesteśmy nie tylko Polakami czy Ślązakami, ale również dziećmi, rodzicami, dziadkami, pracownikami, szefami, przyjaciółmi, ludźmi mijającymi się na ulicach i oglądającymi swoje „ja” codziennie w lustrze.

Komentarze

  • Polski Trybunal 18 lipca 2022 08:24pamietacie Panstwo jak Oleksy ,byly Premier po latach oswiadczyl w TV ze od poczatku wiedzial iz wszystkie fundusze OFE to jeden wielki przekret i te wczasy pod palmami to tylko stolki dla swoich w zarzadach oraz kasa na reklamy tych funduszy dla TV...smial sie z frajerow .Teraz PIS przy wsparciu opozycji powtorzyl ten numer tylko ze nie z OFE a z PPE i PPK jako nieobowiazkowo przymusowymi skladkami ktorych 25,% juz zjadla inflacja A co z nich zostanie za 30lat gdy mlodzi maja je otrzymac jako dodatek do emerytur,,zostanie smrod.Tak sie oszukuje narod.Tym sie powinien zajac unijny trybunal sprawiedliwosci bo Polski jesg umaczany.
  • Ciekawe ze Im nie wstyd 17 lipca 2022 08:11Wczoraj podano na TV1ze banki w Polsce od stycznia do maja br.zarobily 12,5 mld zloty. Pamietam jak PIS za PO smial sie z ze za Ich rzadow banki wywoza torby pieniedzy za granice. I jak to teraz wyszlo?gdzie byl PIS gdy banki dawaly juz w ubieglym roku 0,%okradajac na lokatach ludzi.
  • Badz uczciwy 16 lipca 2022 17:35W Biblii napisane jest : "będziesz żył z pracy rąk wlasnych" a nie z tego co inflacją ukradnie innym pracującym rzad PIS i rozda także Tobie jako łapówkę za głosowanie na tą partie.
  • Janusz 16 lipca 2022 12:42setki tysiecy ludzi w polsce ma darmowe studia,w usa mozesz je odpracowac lub splacic.Czesto absolwenci wyjezdzaja z polski za granice i co mamy z tego mamy ,tylko koszty.Dlaczego rzadzacy RP nie chca tego stanu choc dobrze zdaja sobie sprawe zmienic,bo sami je za frajer pokonczyli i musieli by przyznac ze inni je im fundowali.Polska to jednak bogatszy kraj od Ameryki.Wychowuje mlodziesz calemu swiatu a z czyich pieniedzy.
  • Rzady oszustow i złodzieji 14 lipca 2022 08:48Przeciez cala ta inflacja w celu kradziezy oszczednosci zostala swiadomie oszukanczo zaplanowana. Do tego mial sluzyc brak zgody na Ojro..Cale to rozdawnictwo na500+ bez zabezpieczenia aby tatusiowie na raty aut nowych nie kupowali zamiast dbac o dzieci lub pijaczki "malpki". Lub to chetne podnoszenie placy minimalnej -wiedzieli ze najslabsi po ich wkrotce dzialaniach bez tego zdechną, cale te na sile zbierane od pracujących dla PPE i PPK pieniadze niby za 30 lat do zwrotu w formie emerytur kupia sobie za to sol. Wszystko aby zrobic pozory dobrego rzadzenia, wygrywajac wybory ,a gdy stwierdzili bo wiedzieli ze nie wydolą na to rozdawnictwo ,nie ma mowy wszystko zrobili aby mozna bylo je powrotnie inflacja ukraść , ukrasc jak tez zaiwanic oszczednosci na kontach gdzie na lokatach było 0%...ale juz nie na kredytach ktore podnoszono. Inflacje tez trzeba bylo sposobem wywolac. Niby dbamy o wasze zdrowie i pieniadze, i cap ,podatek cukrowy i waszą przez to forse . Zaczęlo sie.500+sprowadzimy do rozmiarow na jaki nas stac. Kto zapłaci z oszczędnosci? Czytelniku wladze zawsze kradly jak nie wiek emerytalny to inflacja.
  • Malt Jasio 14 lipca 2022 08:01... bo pieniadze w Polsce to tak naprawde tylko bilety narodowego banku polskiego.Czyli makulatura!
  • Historia sie powtarza 13 lipca 2022 10:42"Każdy obywatel ma dostać 1300 zł co miesiąc, bez dodatkowych warunków. Kiedy bezwarunkowy dochód podstawowy będzie wypłacanyNa razie nie ma jeszcze decyzji co do tego kiedy takie rozwiązanie wejdzie w życie. Bliski jest natomiast termin gdy zostanie zastosowane"_ kiedy bylem maly kazdy z nas chcial zostac milionerem,kazdy krzyczal,ja tez ,ja tez .Zostalismy ,pensja byla placona w milonach ,ceny tez w milionach.Teraz znow nimi bedziemy -ponownie. Marzenia sie spelniaja.
  • a jednak Polska to nienormalnosc 13 lipca 2022 09:37Dlaczego nie wybieram się na wybory?! ..a własciwie wybieram tyle ze skresle wszystkich.. Ponieważ nie chce głosować na pasozytow, pedalstwo, nierobow lub oszustow ... dla przykladu .np..:PSL to pasożytnictwo często bardzo bogatych przez finansowanie Im KRUSu od bardzo nieraz biednych mieszczuchów. SLD to coraz czesciej pedalstwo ,lesbijstwo i podobne porypane oficjalnie postawy. W gonieniu za władza stracili już nawet ideowość. PO no sami wyprzedawczykowie, siebie tylko nie sprzedali, cwaniaki i słowem grupa nierobów życiowych z Tuskiem na czele. Natomiast w PISe gdy uslyszeli jak Rostowski mówił, że forsy juz nie ma ponieważ wiedział, że wszystko sam przerabiał to Oni wiedzieli ze właśnie jest i nawet gdzie :...otóż u babciń i dziadków w skarpetkach. Pokazali staruszkom aż 7% waloryzacji a gdy Ci umierali że szczęścia drugą ręką zabrali z innej kieszeni 15%. Slowem dziadek myśli "mam na koncie,odkladalem cale zycie-, a tu figa! Kaczynski ,inflacja -- rozdal ,idź se dziadku na zebry . My daliśmy synowi Tuska, jego co.ruchnie blogoerce i nawet jako tarcze zięciowi aby nie mlaskali , że my też sami sobie.. pieniądze?... przecież dodrukujemy. Wam nie braknie. Dziadkowi na "kit "w przyszłości będą potrzebne. Dziecka Ktoś musi też finansować ,prawda dziadku?! Taka PIS, PSL, SLD, POlityka , tylko Ci co ciężko pracują może jeszcze uwierzą, że kiedyś Ktoś da im za pracę a nie za dzieci ....Ale ta sprawiedliwosc w Polsce to między bajki lub nogi w włożyć .

Dodaj komentarz