Materiały prasowe Elwira Zembrzuska, artystka, instruktorka jogi, założycielka Studia YogaRybnik.com
Materiały prasowe Elwira Zembrzuska, artystka, instruktorka jogi, założycielka Studia YogaRybnik.com

Dla osób szukających sposobu na aktywność fizyczną oraz wyciszenie, joga wydaje się idealnym rozwiązaniem. Nie wymaga specjalnego przygotowania poza wygodnym strojem i matą do ćwiczeń. Instruktorzy zapewniają, iż joga jest dla każdego, pod warunkiem, że zajęcia prowadzi osoba, która potrafi dopasować ich przebieg do potrzeb konkretnej grupy.

– Inaczej pracuje się z dziećmi, a inaczej z osobami starszymi. Z kolei zajęcia dla dorosłych spędzających całe dnie za biurkiem są inne niż te dla sportowców. Przy dobrym prowadzącym, który wie, jak pomóc i pokierować praktyką danej osoby, joga może być rozwiązaniem szytym na miarę – mówi Elwira Zembrzuska, instruktorka jogi, założycielka Studia YogaRybnik.com

Jak wyglądają zajęcia jogi?

Zajęcia jogi miewają różne scenariusze, w zależności od szkoły jogi, kwalifikacji konkretnego nauczyciela, czy też potrzeb grupy. Mimo to z reguły przebiegają według stałego scenariusza.

– Zwykle rozpoczynamy tak zwanym prowadzonym przygotowaniem psychicznym, czyli postanowieniem, że na czas sesji jogi jesteśmy skupieni na tym, co robimy. Przypominamy sobie również zasady, którymi zwykle kierujemy się, ćwicząc jogę. Są to wolne ruchy, świadomy oddech, skoncentrowany, obecny umysł. Później przychodzi czas na ćwiczenia oddechowe oraz ćwiczenia uważności, po których przystępujemy do praktyk asan, czyli pozycji jogi. Zajęcia zawsze kończymy relaksacją – wyjaśnia instruktorka.

Jednocześnie podpowiada, że w trosce o wygodę i dobre samopoczucie w zajęciach uczestniczy się z pustym żołądkiem. Ostatni posiłek dobrze zjeść dwie godziny przed jogą.

Sprawne ciało i dobre samopoczucie

Nie sposób wymienić wszystkich korzyści, jakie wynikają z praktykowania jogi. Pozycje przyjmowane w trakcie ćwiczeń rozwijają ciało, dzięki czemu staje się ono sprawne, giętkie i mniej podatne na urazy. Łagodzą również występujące w ciele bóle różnego pochodzenia. Co więcej, ruch sprzyja korekcie postawy, ponieważ podczas wykonywania ćwiczeń angażowane są wszystkie grupy mięśni, stawy oraz kości.

– Asany wykonuje się z celowo wydłużonym kręgosłupem, co zwiększa wzajemny dystans kręgów i zmniejsza nacisk na krążki międzykręgowe. Mięśnie wokół kręgosłupa wzmacniają się, stają się bardziej elastyczne, a ich wzmożona praca poprawia ukrwienie. Efektem są zmniejszone dolegliwości bólowe pleców, barków, karku, szyi oraz ochrona dysków przed uszkodzeniami – przekonuje założycielka Studia YogaRybnik.com

Ćwiczenie jogi pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Asany wyciszają system nerwowy, czego efektem jest zwiększona stabilność emocjonalna, równowaga psychiczna oraz większy dystans do otoczenia i wydarzeń. Dzięki technikom oddechowym stosowanym podczas zajęć ciało uczy się reakcji relaksacyjnych i uwalnia się od napięć. Osoby ćwiczące łatwiej kontrolują reakcje impulsywne, agresję, szybciej redukują poziom stresu.

Pod czujnym okiem instruktora

Joga zyskuje na popularności. Można ją praktykować w profesjonalnych studiach, jak i samodzielnie w domu, bazując na sesjach online oraz własnym doświadczeniu. W przypadku osób rozpoczynających przygodę z jogą warto zacząć od ćwiczeń pod kierunkiem profesjonalisty. Kto najczęściej korzysta z zajęć z instruktorem?

– Pracuję z osobami starszymi, dziećmi, mężczyznami, kobietami, także w ciąży, również z osobami niepełnosprawnymi. Nie ma tu żadnych ograniczeń ani przeciwwskazań. Prowadzę zajęcia w studiu, ale też organizuję wyjazdy z jogą w piękne miejsca z doskonałą kuchnią i różnymi warsztatami. Powoli z jogi zaczynają też korzystać firmy. Chodzi tu zarówno o eventy integracyjne dla pracowników, jak i stałe ćwiczenia przeciwdziałające dolegliwościom kręgosłupa, podnoszące koncentrację w pracy i pomagające radzić sobie ze stresem – mówi Elwira Zembrzuska.

BK

Komentarze

Dodaj komentarz