Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Przede wszystkim musimy pamiętać, aby pływać w miejscach do tego wyznaczonych. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznaczonych. Muszą nadzorować je ratownicy WOPR lub funkcjonariusze Policji Wodnej. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie kąpać się w gliniankach, żwirowiskach czy stawach. Takie obiekty mogą być bardzo zanieczyszczone, głębokie i zarośnięte - nie wiemy, jakie jest dno, co tam się znajduje. Ratownicy nie pilnują takich miejsc, nikt też nie usłyszy ewentualnego wołania o pomoc. Nie należy też pływać w miejscach, gdzie są wodorosty lub występują zawirowania i zimne prądy. Pamiętajmy też, żeby nie skakać do wody w nieznanych miejscach, gdy nie znamy głębokości wody ani ukształtowania dna.

Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska

Przed wyjściem na plażę warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, obowiązującymi na kąpieliskach. Podstawowe oznaczenia: biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona, czerwona flaga informuje, że kąpiel jest zabroniona. Gdy nie ma flagi, nie ma też dyżuru ratowników. Pamiętajmy też o odpowiedniej opiece nad dziećmi, osobami starszymi czy chorymi. W trakcie pływania kajakiem, łódką lub żaglówką konieczne jest założenie kamizelki ratunkowej z kołnierzem. Powinien on być dopasowany do wagi oraz do wzrostu danej osoby. Koniecznie musi być zapięta. Nie pływajmy w trakcie burzy lub gdy wieje porywisty wiatr. Niebezpieczne jest pływanie do zmroku.

 Nie wchodź do wody po opalaniu

Gdy skóra jest nagrzana z powodu długotrwałego kontaktu ze słońcem, nie powinniśmy od razu wchodzić do wody. Przed wejściem do basenu lub do morza, najbezpieczniejsze będzie stopniowe schładzanie ciała wodą. Wtedy unikniesz wstrząsu termicznego czy omdlenia. Nie należy też przebywać w wodzie zbyt długo, aby nie wychłodzić organizmu. Po wyjściu z wody należy się osuszyć i przebrać w suche ubranie. Pamiętajmy, żeby nosić nakrycie głowy na słońcu, konieczne jest też używanie kremów z filtrem ochronnym. Pamiętajmy też, że dmuchany materac nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu. Gumowe zabawki, czyli rękawki, koło, pontony nie są przystosowane do pływania na rozległym, głębokim terenie, wtedy powinniśmy korzystać z pewnego i sprawdzonego sprzętu pływackiego. Warto też zapisać w swoim telefonie numer ratunkowy, który sprawdzi się podczas wypoczynku nad wodą, gdy niezbędna będzie pomoc: 601 100 100.

Dbajmy o siebie podczas upałów

Przede wszystkim dbajmy o regularne picie wody. Ograniczajmy też przebywanie na słońcu, zwłaszcza w okresie jego najintensywniejszego działania. Wewnątrz pomieszczenia dbajmy o to, by temperatura była niska, stosując żaluzje w oknach. W upalne dni ubierajmy luźne ubrania, które zakrywają dużą powierzchnię skóry. Nie przebywajmy w takie dni w lesie, gdzie występuje duże ryzyko pożarów. Zachowujmy też ostrożność, przebywając w terenach, gdzie łatwo wzniecić ogień. Pamiętajmy, że w momencie zagrożenia należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 999 (pogotowie ratunkowe), 998 (straż pożarna), 997 (policja). Pamiętajmy, aby zachować spokój, podać dokładne informacje, dotyczące miejsca zdarzenia, opisać całą sytuację, podać dokładny stan poszkodowanych osób oraz ich liczbę. Konieczne jest też podanie swoich danych. Nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym.

Komentarze

Dodaj komentarz