Archiwum Beata Kopczyńska, rzeczniczka regionalna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim
Archiwum Beata Kopczyńska, rzeczniczka regionalna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim

Kiedy złożyć wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego? Pracuję na część etatu i dostaję wynagrodzenie niższe od minimalnego. Równocześnie prowadzę działalność gospodarczą, z której opłacam składki (także na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe). 5 listopada 2021 r. urodził się mój syn. Skorzystałem już u pracodawcy z urlopu ojcowskiego i zasiłku macierzyńskiego za dwa tygodnie. Nie wystąpiłem jednak jednocześnie do ZUS-u o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za taki okres z tytułu działalności gospodarczej. Czy mogę jeszcze złożyć taki wniosek?

Tak. Ojciec dziecka może pobierać zasiłek macierzyński za okres, który odpowiada urlopowi ojcowskiemu z dwóch tytułów (z umowy o pracę i działalności gospodarczej) w tym samym czasie albo w różnych terminach. Może Pan więc złożyć do nas wniosek o zasiłek macierzyński. Zasiłek macierzyński (do dwóch tygodni) będzie Panu przysługiwał do czasu, aż dziecko ukończy 24 miesiące. Aby otrzymać zasiłek macierzyński za pełne dwa tygodnie, trzeba złożyć wniosek nie później niż na dwa tygodnie przed ukończeniem przez dziecko 24 miesięcy. Do wniosku powinien Pan dołączyć:

• skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub jego kopię, której zgodność z oryginałem potwierdzimy,

• oświadczenie, że pobierał Pan zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego z umowy o pracę.

Zarówno wniosek o zasiłek, jak i oświadczenie może Pan złożyć w formie papierowej albo elektronicznej (jeśli ma Pan podpis kwalifikowany albo profil zaufany).

Jestem zatrudniona w małej firmie, gdzie pracuje kilkanaście osób, może trochę więcej. Słyszałam, że takie małe firmy nie wypłacają zasiłku chorobowego, tylko zajmuje się tym ZUS. Czy to prawda? Chciałabym wiedzieć, gdy w razie choroby, będę na zwolnieniu lekarskim, to kto będzie mi płacił pieniądze?

Prawo do zasiłków chorobowych i macierzyńskich ustalają i zasiłki te wypłacają płatnicy składek (przedsiębiorcy) albo ZUS. Płatnik składek wypłaca zasiłki, gdy zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Jeśli firma do ubezpieczenia chorobowego zgłasza ponad 20 osób, to wypłaca im zasiłki w czasie trwania ubezpieczenia. Liczbę osób ubezpieczonych przedsiębiorca ustala na dany rok kalendarzowy. Bierze pod uwagę liczbę ubezpieczonych na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. Jeżeli nie zgłaszał 30 listopada żadnej osoby do ubezpieczenia chorobowego, to aby ustalić, czy jest płatnikiem zasiłków, uwzględnia liczbę osób, które zgłaszasz do ubezpieczenia chorobowego w pierwszym miesiącu zgłoszenia.

Natomiast ZUS jest płatnikiem zasiłków w razie choroby lub macierzyńska dla ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego do 20 ubezpieczonych, a także dla ubezpieczonych, którzy prowadzą działalność pozarolniczą, i osób, które z nimi współpracują, dla ubezpieczonych duchownych oraz dla osób uprawnionych do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia. ZUS ustala i wypłaca świadczenie ubezpieczonym, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego. Możemy też wypłacić zasiłek macierzyński za cały przysługujący okres, jeśli umowa o pracę (zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży) ulega przedłużeniu do dnia porodu, a płatnik składek byłby zobowiązany do wypłaty tego zasiłku tylko za jeden dzień.

BK

Komentarze

Dodaj komentarz