Po spadku do II ligi w klubie z Jastrzębia doszło do prawdziwego trzęsienia ziemi. Drużyna została całkowicie przebudowana, na swoim stanowisku został natomiast trener Grzegorze Kurdziel. W pierwszy meczu sezonu 2022/23 GKS wygrał na wyjeździe z Wisłą Puławy. Kibice liczyli, że jastrzębianie dobrze zainaugurują drugoligowe zmagania również na swoim obiekcie. Niestety, tak się nie stało.
Po dobrym początku meczu z Górnikiem Polkowice, to goście wyszli na prowadzenie. Najpierw w 9. minucie gapiostwo obrońców GKS-u wykorzystał Burka i z najbliższej odległości pokonał Drazika. W 18. minucie katastrofalny błąd Słodowego nas bramkę zamienił Idzik i goście prowadzili już 2:0. Pomimo ambitnej gry miejscowych, wynik spotkania nie uległ już zmianie i to goście zainkasowali komplet punktów.
Już w środę, 27 lipca GKS zmierzy się przy Harcerskiej z Sokołem Ostróda w ramach rundy wstępnej Fortuna Pucharu Polski. Początek spotkania o godzinie 18:00. W niedzielę, 31 lipca jastrzębianie powalczą o kolejne ligowe punkty, tym razem w Krakowie zmierzą się z tamtejszym Hutnikiem.

Grzegorz Kurdziel, trener GKS-u
Weszliśmy w mecz dobrze, przeprowadziliśmy jeden bardzo groźny kontratak, który powinien zakończyć się bramką. Uczulaliśmy nasz zespół, że Górnik Polkowice ma bardzo groźne stałe fragmenty gry, niestety po jednym z nich straciliśmy bramkę. Druga padła po błędzie w komunikacji naszych piłkarzy. To podcięło nam skrzydła, próbowaliśmy po przerwie ożywić grę, częściej byliśmy pod bramką rywala, ale brakowało wyrafinowania piłkarskiego, cierpliwości i dlatego nie stworzyliśmy sobie tylu sytuacji ile powinniśmy. Uczymy się tej ligi, dominuje tutaj głównie skonsolidowana gra w obronie, dlatego w żadnym meczu nie będzie dużo okazji strzeleckich, kluczem jest więc dobra skuteczność. Cały czas jesteśmy na etapie budowy tej drużyny. Będą nam się przydarzały porażki, musimy jednak szybko wyciągać wnioski i iść do przodu. Na dzisiaj nie jestem w stanie stwierdzić, o co gramy w tym sezonie.

GKS Jastrzębie – Górnik Polkowice 0:2 (0:2)
: Dawid Burka (9.), Mariusz Idzik (18.)
GKS: Drazik, Wybraniec, Słodowy, Zakharchenko, Borkała (46. Stanclik), Lech, Wysiński (46. Szymczak), Boruń, Szkudlarek, Kamiński (78. Passoni), Gołuch.

Kolejka 3.
Hutnik Kraków – GKS Jastrzębie 31 lipca godz. 17:00, Siarka Tarnobrzeg – Wisła Puławy, Radunia Stężyca – Lech II Poznań, Kotwica Kołobrzeg – Znicz Pruszków, Zagłębie II Lubin – Śląsk II Wrocław, Polonia Warszawa – Stomil Olsztyn, Garbarnia Kraków – Pogoń Siedlce, Olimpia Elbląg – KKS 1925 Kalisz, Górnik Polkowice – Motor Lublin, Hutnik Kraków – GKS Jastrzębie 31 lipca godz. 17:00, Siarka Tarnobrzeg – Wisła Puławy, Radunia Stężyca – Lech II Poznań, Kotwica Kołobrzeg – Znicz Pruszków, Zagłębie II Lubin – Śląsk II Wrocław, Polonia Warszawa – Stomil Olsztyn, Garbarnia Kraków – Pogoń Siedlce, Olimpia Elbląg – KKS 1925 Kalisz, Górnik Polkowice – Motor Lublin