Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Każdy z nas w prosty sposób może oszczędzać pieniądze, zmieniając swoje codzienne przyzwyczajenia. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na codzienne rachunki – np., czy oszczędzamy energię elektryczną oraz wodę, które generują spore koszty podczas codziennego używania. Często okazuje się, że nie korzystamy z żarówek energooszczędnych lub nadmiernie puszczamy wodę – co odbija się na budżecie domowym. Zwracajmy uwagę na to, co kupujemy, na ilości jedzenia, które się często marnuje. Czy wyrzucamy przeterminowane produkty? Jeśli tak, to warto planować zakupy, kupować to, co jest niezbędne. Duże zapasy nie zawsze się sprawdzają. Podstawą oszczędzania jest dobry plan. Zastanówmy się, jakie posiłki chcemy przygotować w danym tygodniu – później warto sporządzić listę zakupów i nabyć tylko potrzebne produkty. Jeśli chcemy ograniczyć spożywanie posiłków w restauracji, warto przygotować potrawy dzień wcześniej, znaleźć czas na przygotowanie obiadu czy drugiego śniadania. Warto też zadbać o niewielkie zapasy jedzenia w zamrażarce – warzywa, gotowe dania, które się nie popsują i sprawdzą się w każdej sytuacji.

Nieprzewidziane wydatki

Wiele dodatkowych wydatków generuje się też wtedy, gdy dobrze się nie przygotujemy do podróży czy innych aktywności. Wydajemy pieniądze na prowiant podczas wycieczki, napoje, bilety wstępu czy na pokrycie nieoczekiwanych napraw, którym właściwie mogliśmy zaradzić. Dbajmy o to, by przed podróżą przygotować kanapki, napoje, sprawdzić poziom oleju w samochodzie, zamówić bilety wcześniej – to wszystko ograniczy nasze wydatki.

Gromadzenie zaoszczędzonych pieniędzy

Najwięcej pieniędzy wydajemy „przy okazji”. Na wakacyjnym wyjeździe stwierdzamy, że nie będziemy sobie odmawiać – właśnie wtedy wydajemy za dużo. Zwracajmy uwagę na planowanie wydatków, dzięki czemu unikniemy marnowania pieniędzy. Podczas umiejętnego planowania zauważymy większe oszczędności. Nadwyżki pieniężne warto zgromadzić na osobnym koncie oszczędnościowym lub na lokacie. Drobne kwoty łatwo jest tracić, wydać spontanicznie. Gdy zobaczymy, jak kwota na rachunku oszczędnościowym wzrasta, dojdziemy do wniosku, że oszczędzanie to sama przyjemność, wtedy łatwiej będzie nam planować kolejne wydatki. Warto też odkładać na konkretny cel, dzięki temu będziemy bardziej zmobilizowani.


 

Komentarze

Dodaj komentarz