Materiał partnera
Materiał partnera

Znaki ewakuacyjne i przeciwpożarowe

Te dwa rodzaje tabliczek są prawdopodobnie najczęściej spotykane w miejscach publicznych. Za ich pomocą oznacza się drogi ewakuacyjne oraz rozmieszczenie podręcznego sprzętu gaśniczego w postaci gaśnic, przenośnych agregatów czy koców gaśniczych. Znaki ewakuacyjne są koloru zielonego, a symbole graficzne, które najczęściej na nich występują, to strzałki kierunkowe, drzwi czy schody. Umieszcza się je głównie na korytarzach i klatkach schodowych w celu wytyczenia trasy, której trzeba użyć w przypadku zagrożenia i konieczności opuszczenia budynku. Znaki przeciwpożarowe są natomiast koloru czerwonego. Wspólną cechą tych znaków bezpieczeństwa są elementy fluorescencyjne, które pochłaniają światło. Dzięki temu tabliczki świecą w ciemności i są zauważalne w przypadku nagłego braku prądu lub zadymienia.

Znaki zakazu

Kolejną ważną kategorią tabliczek służących do zwracania uwagi na zagrożenia oraz podnoszenia poziomu bezpieczeństwa są znaki zakazujące pewnych czynności. W większości przypadków są to tabliczki z komunikatem nieupoważnionym wstęp wzbroniony, którym mogą towarzyszyć znaki graficzne przedstawiające przekreślonego ludzika lub dłoń wyciągniętą w geście „stop”. Zazwyczaj znaki zakazu mają białe tło i znajdują się na ich czarne symbole przekreślone czerwonymi liniami. Takie rozwiązanie dobrze wpływa na wyobraźnię i od razu daje znać patrzącej osobie, że czynność przedstawiona na tabliczce jest zakazana. W przestrzeni publicznej znajdziemy też znak zakazu palenia, fotografowania, wchodzenia do pomieszczenia z jedzeniem czy wyprowadzania psów na danym terenie.

Oznakowania pomieszczeń

W hotelach, przychodniach zdrowia, urzędach czy nawet w galeriach handlowych pewne pomieszczenia powinny być dobrze oznakowane, tak aby łatwo było do nich trafić lub też aby nie wchodzili do nich inni ludzie. Takie znaki bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ znajduje się na nich po prostu napis z nazwą pomieszczenia. Czasami można spotkać także piktogramy, które zazwyczaj są koloru niebieskiego i są umieszczone na niebieskim tle. Takie symbole znajdziemy między innymi na dworcach i za ich pomocą oznacza się na przykład przechowalnie bagażu, kasy biletowe, bankomaty czy toalety.

Znaki ostrzegawcze i znaki nakazu

Te tabliczki najczęściej dostrzec można w zakładach pracy na halach produkcyjnych czy też przy maszynach. Każdy pracownik na pewno jest zaznajomiony z ich znaczeniem podczas szkolenia i przysposobienia do pracy na danym stanowisku. Warto jednak wiedzieć, że znaki ostrzegawcze mają kształt trójkąta, są koloru żółtego i mają czarne elementy, natomiast znaki nakazu charakteryzuje barwa niebieska oraz białe elementy. Często znaki te występują parami. Dla przykładu obok tabliczki ostrzegającej o wysokim natężeniu hałasu zamontowana będzie tabliczka nakazująca stosowanie ochrony słuchu. Znaki ostrzegawcze znajdziemy także w miejscach publicznych, na przykład na drzwiach pracowni rentgenowskich czy też na tabliczkach służących do oznaczania mokrej posadzki.

1

Komentarze

  • Obywatelka24 03 sierpnia 2022 00:06Bezpieczeństwo Hamuje Pracę - w mojej firmie gdy pracownik ubrał przepisowy strój, założył wszystkie środki ochrony osobistej - nie był w stanie pracować - nie widział, nie słyszał, miał bardzo mocno ograniczone ruchy...

Dodaj komentarz