RSB Laury dla zwycięzcy Grand Prix Raciborza w sezonie 2021/2022 Jerzego Brachmańskiego, w środku prezes RSB Michał Bąk
RSB Laury dla zwycięzcy Grand Prix Raciborza w sezonie 2021/2022 Jerzego Brachmańskiego, w środku prezes RSB Michał Bąk

Michał Bąk

Od dwunastu lat rozgrywki prowadzi w mieście Raciborskie Stowarzyszenie Brydżowe, które powstało w 2010 roku. Głównym inicjatorem założenia RSB oraz jego pierwszym prezesem był kolega Piotr Andrzej Klichta, pochodzący z Kuźni Raciborskiej. W zasadzie sam, bez jakiejkolwiek pomocy stworzył RSB - napisał statut, zarejestrował stowarzyszenia, opracował regulaminy rozgrywek oraz zorganizował księgowość. To właśnie dzięki niemu rozgrywki brydżowe w Raciborzu zostały ujęte w formalne reguły.

50 turniejów

Zarząd RSB chciałby serdecznie podziękować koledze Klichcie za to, co zrobił dla raciborskiego brydża. Obecnie funkcję prezesa pełni Michał Bąk, a do zarządu wchodzą ponadto: Tomasz Taper, Piotr Bielecki, Jan Szagała, Jan Glenz i koleżanka Barbara Larysz.

Po powstaniu RSB, do rozgrywek zostały zgłoszone dwie drużyny, które z różnym efektem radziły sobie i radzą w rozgrywkach lig: okręgowej, trzeciej i drugiej. Rozgrywamy także cykl GP Raciborza, składający się z około 50 turniejów, który co roku wyłania mistrza Raciborza oraz mistrza powiatu raciborskiego w brydżu sportowym. Turnieje odbywają się w każdy poniedziałek, od września do czerwca i właśnie w czerwcu kończy się cykl. Następuje wręczenie nagród, pucharów i dyplomów w pięciu kategoriach.

Jesteśmy zrzeszeni w okręgowym Opolskim Związku Brydża Sportowego i tam nasze drużyny startują w rozgrywkach sportowych. Największym naszym osiągnięciem było wprowadzenie w sezonie 2016/2017 drużyny do II ligi. Niestety, nie zdołaliśmy się utrzymać na tym szczeblu rozgrywek, choć naprawdę zabrakło niewiele do powalczenia o I ligę... Obecnie jedna drużyna występuje w III lidze

23 osoby

Stowarzyszenie zrzesza 23 osoby, należy podkreślić, że członkami RSB są również zawodnicy z pobliskich miejscowości: Rydułtów, Kuźni Raciborskiej, Rybnika, Głubczyc, Kietrza, Kędzierzyna – Koźla. W GP 2021/22 brało udział 74 zawodników. Obecnie, dzięki uprzejmości zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna spotkania rozgrywane są w klubie osiedlowym Cegiełka przy ul. Żółkiewskiego - w każdy poniedziałek o godz. 17. Więcej informacji można uzyskać na naszej stronie internetowej, na której zamieszczane są wyniki oraz inne informacje związane z brydżem: http://www.brydz-raciborz.org.

Chciałbym zaapelować i zaprosić wszystkich brydżystów z Raciborza i okolic do udziału w naszych turniejach, każdy będzie bardzo mile widziany na naszych spotkaniach. Turnieje nasze są rozgrywane kartami układanymi (powielanymi), przez co mamy porównanie w stosunku do innych par grających w całej Polsce o tej samej godzinie tymi samymi kartami. Naprawdę zapraszamy wszystkich i tych, którzy grają rekreacyjnie w weekendy u znajomych i tych , którzy chcieliby porównać swoje umiejętności w stosunku do innych.

Turniej na 11 listopada

Ponadto każdego roku 11 listopada w Zamku Piastowskim w Raciborzu bądź w hali Arena Rafako organizujemy Otwarty Turniej Brydżowy, poświęcony pamięci naszych zmarłych kolegów Emila Olbrota i Leopolda Przygody. W tym roku będzie to już ósmy turniej, który odbywa się pod patronatem prezydenta Raciborza i starosty raciborskiego. Są to już zawody – można powiedzieć – o zasięgu krajowym. W ubiegłorocznej edycji uczestniczyło ponad 30 par z całego południa Polski, począwszy od Krakowa poprzez Zabrze, Gliwice, Jastrzębie, Opole, a skończywszy na Wrocławiu. Turniej wpisano w kalendarz ogólnopolskich zawodów, organizowanych przez Polski Związek Brydża Sportowego. Ma rangę dwóch gwiazdek (w skali od jednej do czterech). Największą frekwencję przed pandemią zanotowaliśmy w 2018 roku, gdy wystartowały 63 pary.

Komentarze

Dodaj komentarz