Materiał partnera / Jak napisać CV
Materiał partnera / Jak napisać CV

CV wzór - o czym koniecznie należy pamiętać?

Przygotowując swój życiorys, musisz zwrócić uwagę na kilka elementów, które koniecznie powinny się w nim znaleźć. Mowa o danych osobowych i informacjach, które posłużą przełożonemu do weryfikacji kandydata i przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej.

  1. Imię i nazwisko - tak podstawowe informacje nie mogą zostać pominięte. Choć te kwestie nie mówią nic o Twoich umiejętnościach - są konieczne w procesie rekrutacyjnym.
  2. E-mail oraz numer telefonu - rekruter musi uzyskać jakąś informację, jak ma się z Tobą skontaktować, jeśli postanowi zaprosić Cię na rozmowę rekrutacyjną.
  3. Zdjęcie - choć niektórzy nadal sądzą, że zamieszczanie fotografii w CV jest zbędne, większość pracodawców uważa jej obecność za zaletę.

To oczywiście nie wszystkie elementy, jakie powinno posiadać profesjonalne CV!

CV wzór - jakie sekcje muszą się znaleźć w profesjonalnym CV?

Życiorys służy do pokazania, kim jesteś, co robisz, w czym jesteś dobry i co Cię interesuje. Nie mógłby więc kończyć się na podaniu jedynie danych osobowych. Od czego zacząć przedstawianie siebie?

Z jakich sekcji składa się CV
Z jakich sekcji składa się CV / Materiał partnera
  1. Podsumowanie zawodowe - znajduje się ono na samej górze dokumentu. Możesz w nim opisać w paru zdaniach swoje cele zawodowe oraz główne elementy doświadczenia. Pamiętaj jednak, aby nie było zbyt długie!
  2. Doświadczenie - powinieneś tu umieścić poprzednie stanowiska pracy. Staże i praktyki są również dobrym pomysłem do wpisania w tej rubryce.
  3. Języki obce - w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest dużą zaletą. Jeśli należysz do osób, które posługują się nimi przynajmniej w stopniu komunikatywnym, to możesz śmiało wpisać taką informację. 
  4. Umiejętności - jeśli chcesz wskazać, w czym osiągnąłeś już mistrzostwo, podaj swoje umiejętności! Może jest wśród nich jakaś szczególnie poszukiwania u kandydatów na to stanowisko. 
  5. Wykształcenie - szkoły oraz uniwersytety, które ukończyłeś, mogą stanowić odzwierciedlenie Twojego stanu wiedzy. Jeśli jesteś już w trakcie studiów, lub je ukończyłeś, nie powinieneś wpisywać szkoły podstawowej, a nawet średniej. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy szkoła, do której chodziłeś, była profilowana, np. artystyczna i takie wykształcenie  ma związek z pracą, o którą się ubiegasz.
  6. Zainteresowania - warto wspomnieć o tym, co Cię ciekawi. Będzie to stanowiło kolejny trop dla przełożonego. Może któraś z Twoich pasji okaże się pomocna w nowej pracy.
  7. Klauzula CV - koniecznie zamieść u dołu dokumentu aktualną klauzulę RODO. Dzięki temu pracodawca będzie w stanie przetwarzać Twoje dane osobowe do celów rekrutacyjnych. Jeśli nie zadbasz o ten aspekt, przełożony nie będzie mógł wziąć Twojego CV pod uwagę.

CV wzór - co dodatkowo można opisać?

Oprócz wymienionych powyżej sekcji warto się wyróżnić i dodać rubryki takie jak: certyfikaty, projekty czy referencje. Pamiętaj jednak, że są one dodatkowe, więc powinny się znaleźć w Twoim CV tylko wtedy, gdy wniosą coś istotnego dla pracodawcy.

 

Komentarze

Dodaj komentarz