Materiał partnera
Materiał partnera

Kiedy można wymienić uszkodzony banknot?

Uszkodzona gotówka nie musi być problemem i w większości przypadków można ją wymienić. Czynność ta nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych opłat. Dokładne zasady regulujące dokonanie wymiany banknotów płatniczych w Polsce reguluje Obwieszczenie Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dn. 5 lipca 2018 roku (Dz. Urz. NBP z dn. 9 lipca 2018 r., poz. 23, z późn. zm.). 

Zgodnie z wytycznymi prezesa NBP, który ma kompetencje ustawodawcze do ustalania warunków wymiany środków płatniczych, wymienić można banknoty, które zachowały się co najmniej w 45%. Oznacza to, że banknot może być przerwany w połowie, a nawet w minimalnie większej części (do 55% powierzchni) i wciąż podlega pełnoprawnej wymianie. Osobnym warunkiem jest możliwość rozpoznania nominału banknotu. 

Wymiana podartego banknotu może odbyć się również wtedy, gdy pieniądz jest starty, podklejony, a nawet nadmiernie brudny. Możliwość wymiany nie dotyczy więc wyłącznie przedartych banknotów. Co więcej, zgodnie z prawem w Polsce można wymienić również bilony. Monety skorodowane, pokryty trwałymi napisami, wytarte, odgięte lub uszkodzone mechaniczne w inny sposób można wymienić w dogodnym punkcie na nowe. 

Gdzie wymienić uszkodzone pieniądze na nowe?

Sposób wymiany podartych banknotów w Polsce jest wyjątkowo prosty. Czynność tę możemy wykonać w kasie dowolnego banku państwowego, prywatnego lub spółdzielczego. Nie jest wymagane wcześniejsze umawianie się na spotkanie. Zgodnie z prawem pracownicy banku mają obowiązek zbadać poddawany wymianie banknot lub bilon, a następnie – jeśli spełnia on warunki – wymienić go na nowy. W celu wymiany uszkodzonej gotówki można też udać się bezpośrednio do oddziału Narodowego Banku Polskiego, jednak w praktyce dostępność standardowych placówek bankowych jest znacznie większa.

Komentarze

Dodaj komentarz