Wicepremier Piotr Gliński na sali koncertowej w Jastrzębiu-Zdroju

Na początku spotkania pani Marianna Lubińska, wicedyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. prof. J. Świdra słowami podziękowania osobom zaangażowanym w realizację i rozwój Sali muzycznej zaprosiła na wysłuchanie krótkich utworów, które zostały zagrane przez wychowanków szkoły. Osoby uczestniczące w spotkaniu mogli wykorzystać ten moment na sprawdzenie akustyki Sali, słuchając utworów zagranych na fortepianie, trąbce ksylofonie oraz puzonie. Po zakończeniu koncertu uczestnicy koncertu zostali zaproszeni na scenę, gdzie otrzymali upominki oraz mieli okazje do zrobienia sobie zdjęcia z wicepremierem.

Następnie na scenę został zaproszony przez prowadzącego wicepremier prof. Piotr Gliński, który odniósł się do zrealizowanej Sali koncertowej.

- To jest wzruszająca chwila, gdy się słyszy takie występy na tak profesjonalnej Sali koncertowej. Aż trudno uwierzyć że za nieco ponad 20 mln złotych można tak wspaniałą inwestycję wykonać. Wielkie gratulacje dla projektantów, wykonawców, inicjatorów, dla tych którzy walczyli o tą inwestycję. Gratulacje także dla młodych adeptów sztuki muzycznej którzy się tu uczą, bo oni zyskali coś wspaniałego. Ale zyskała także społeczność miasta i regionu - powiedział wicepremier.

W swoim przemówieniu wicepremier salę koncertową w Jastrzębiu-Zdroju nazwał „małym NOSPR-em”, ze względu na zastosowane w nowym obiekcie rozwiązania akustyczny oraz techniczne. Wybudowana została ona z pieniędzy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- W ramach programu POIIŚ w Polsce udało się zbudować 6 sal koncertowych dla szkół muzycznych. To uważam za wielki sukces. Musieliśmy przekonać naszych partnerów że warto wydać te pieniądze na sale koncertową. W ciągu 6 lat, na kulturę zrealizowaliśmy aż 146 projektów o wartość 3 mld złotych, z czego 2 mld to środki europejskie, a 1 mld nasze budżetowe - dodał prof. Piotr Gliński.

W trakcie rozmowy wicepremier prof. Piotr Gliński wspomniał także o zrealizowaniu wielkiego programu termomodernizacji szkół artystycznych w całym kraju. Ponad 180 budynków i prawie 140 szkołach artystycznych w przeciągu 6 lat przeszła do XXI wieku.

- Bardzo dziękuje Panu premierowi że osobiście się zaangażował w ten obiekt. Gdyby nie pan premier myślę że chodzilibyśmy jeszcze po surowych murach. Brakowało środków finansowych, a niestety nikt nie był zainteresowany wsparciem tej inwestycji - dodał poseł Grzegorz Matusiak, wręczając w podziękowaniu rzeźbę z grafitu, wykonaną przez górników.

Tuż po przemówieniu posła Grzegorza Matusiaka, drobny upominek w postaci linorytu przedstawiający Śląsk i Ślązaków, wicepremierowi wręczyła także wicedyrektor szkoły Marianna Lubińska.

W następnej części spotkania została dopuszczona do głosu zgromadzona publiczność, która mogła zadać pytania wicepremierowi. Wśród pytań pojawiło się m.in. pytanie o pomoc w zakupie nowego fortepianu koncertowego światowej klasy.

- Ministerstwo już pomogło. Co roku przeznacza pieniądze na różnego typu instrumenty. Z tego co wiem to ponad 300 tyś. złotych w tym roku szkoła otrzymała w ramach naszego programu. Jesteśmy gotowi rozmawiać o większych sumach - odpowiedział prof. Piotr Gliński.

Następne pytanie dotyczyło powstania muzeum w Jastrzębiu-Zdroju

- W naszym dużym mieście nie ma muzeum, chociaż mamy wybitnych mieszkańców naszego miasta jak, chociażby Bohater Trzech Narodów Henryk Sławik czy Rudolf Ranoszek, wielki filolog i orientalista. Byłoby czym wypełnić nie jedno muzeum. Cieszę się że powstają takie obiekty jak muzea kresów, Muzeum Sybiraków, Muzeum Ks. Popiełuszki czy Panteon Ślązaków w Katowicach. My tutaj w Jastrzębiu też chcemy mieć takie miejsce, które integruje naszą społeczność - zapytał Andrzej Kinasiewicz, prezes Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK.

- Kultura była spychana i jest częściowo niedoceniana w niektórych samorządach. Polska ma niestety statystyki niekorzystne, mamy mniej na 100 tyś. mieszkańców muzeów niż przeciętny kraj europejski. Jak stworzyć muzeum? Naciskać władze lokalne, samorząd musi wykazać inicjatywę, wtedy my możemy pomóc. Rząd jest zobowiązany do realizacji zasady pomocniczości - odpowiedział wicepremier.

Przywrócenie połączenia kolejowego w Jastrzębiu-Zdroju

- Czujemy się trochę wykluczeni komunikacyjnie. Nasze miasto jest największym miastem w Europie, które nie ma połączenia kolejowego. Oczekujemy że Centralny Port Komunikacyjny będzie dla nas o tyle istotny że jedna z nitek która będzie kierowana do Ostrawy będzie przejeżdżała przez Mszaną – po raz kolejny zapytał Andrzej Kinasiewicz.

Publiczność nie otrzymała od wicepremiera konkretnej odpowiedzi na to istotne pytanie. W ramach odpowiedzi wszyscy usłyszeli tylko „mam nadzieję że tak”, po czym została przedstawiona aktualna sytuacja rozwojowa polskich dróg w porównaniu do lat ubiegłych. Dodał także, że Polska się pięknie rozwija, a uciekających od wojny Ukraińców przyjmowaliśmy, mając pełną infrastrukturę.

Poruszany został także temat węgla

- To jest związane z miejscem Polski oraz jej relacją z Unią Europejską. Wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny, szantaż Putina i to wszystko, co się stało na rynku energetycznym, zmieniło tę sytuację. Przez lata sytuacja była bardzo trudna i wynikała z tego, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej. To Unia Europejska podjęcia decyzję o dekarbonizacji Europy. To nie my podjedliśmy tę decyzję. My podjęliśmy decyzję, która dla Polski cywilizacyjnie była być może jedyną szansą rozwoju - powiedział prof. Piotr Gliński.

- Polska musi wrócić do węgla, bo to jest kwestia naszego bezpieczeństwa. Musimy do zrobić mądrze, jesteśmy mądrzejsi o te wszystkie nowe technologie, ale wrócić musimy. Natomiast jest też prawdą że nie jest to takie łatwe. Z uwagi na to że broniliśmy naszej suwerenności energetycznej, to mamy znacznie lepszą sytuację w obszarze gazu, bo nie jesteśmy uzależnieni od tego szantażysty - dodał wicepremier.

- Jeśli chodzi o przygotowanie na zimę, chodzi o gaz i węgiel, to on będzie. My od tego jesteśmy, aby to zapewnić, po to nad tym pracujemy - dodał na zakończenie wicepremier.

Zagospodarowanie terenów pogórniczych

Pod koniec spotkania wiceburmistrz Rydułtów Mariola Bolisęga, zaapelowała do wicepremiera oraz parlamentarzystów, o możliwość zagospodarowania terenów pogórniczych.  

- Na dniach będzie prezentowany program dla gmin które już odchodzą od węgla. Są jeszcze rozmowy ze stroną społeczną, gdzie i w jakiej wielkości będą przeznaczone środki. Mowa tutaj o 5 mld złotych – powiedział poseł Grzegorz Matusiak.

Na zakończenie przewodniczący rady miasta Piotr Szereda, zawnioskował do ministra Piotra Glińskiego, aby sala koncertowa przy szkole muzycznej dostała imię dr. hab. Stanisława Śmietany, po czym osobiście wręczył kwiaty byłemu dyrektorowi jastrzębskiej szkoły muzycznej.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

  • Zuraw 13 sierpnia 2022 10:54Wspaniała akustyka, wręcz rewelacyjna. Szkoda ze rybnicka szkoła muzyczna spadła na psy.
  • Członek Pis 12 sierpnia 2022 12:08Wystarczy popatrzeć ,co robią bracia Matusiakowie z Jastrzębia. Jeden Grzegorz dopchał sie stanowisku posła PiS a korzysta z tego z tego cała rodzina. Andrzej Szef Śląskiego klubu szachowego a syn Nikodem? Nie wiem czy wystarczy mu stanowisko wiceprezesa spółki ciepłowniczej....Panowie Ci zajmują stanowiska, które w rzeczywistości należą się zdolnym ludziom bez poparcia PiS
  • Ślązak 12 sierpnia 2022 11:55w sumie to "jaja" robione ze Slazaków i w imieniu Ślązaków. O co w tym wszystkim chodzi?

Dodaj komentarz