To zrozumiałe, bo nikt nie chce żyć w nieustannym hałasie oraz mierzyć się z innymi niedogodnościami. Właściciele posesji słusznie wskazują, że wartość ich nieruchomości zmaleje i nikt nie kupi od nich domu w tym miejscu. Z drugiej strony, zmiana lokalizacji wiąże się najczęściej z uciążliwościami w innym miejscu. Jak tu dogodzić wszystkim, skoro trzeba modernizować, rozwijać kraj pod względem infrastrukturalnym?
To naprawdę duży problem. Polska od lat jest wielkim placem budowy. Jak grzyby po deszczu powstają nowe domy jednorodzinne i cale osiedla mieszkaniowe. Wyrastają nowe firmy i całe strefy ekonomiczne. Tereny zielone obejmowane są ochroną przyrodniczą. Każda większa inwestycja infrastrukturalna wywołuje więc społeczne niezadowolenie.
Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju oraz okolicznych gmin sprzeciwiają się budowie przez ich tereny linii najwyższych napięć Godów-Pawłowice. Podnoszą rzeczowe argumenty, o czym szeroko informujemy w aktualnym numerze „Nowin”. Po protestach związanych z planowanym przebiegiem w naszym regionie linii szybkiej kolei CPK, pojawił kolejny punkt zapalny.
Z tematem tym koresponduje również, dotycząca energetyki sprawa sporu między Grupą Rafako a Grupą Tauron. Zaczęło się od tekstu Onet.pl, który wieszczył awarię nowego bloku elektrowni Jaworzno, zbudowanego przez firmę z Raciborza. Dzień później faktycznie blok został wyłączony, co ma potrwać do 29 sierpnia. Trwa mediacja między obiema firmami przed Prokuratorią Generalną.
W Jastrzębiu gościł wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. Spotkanie zorganizowano w nowo zbudowanej sali koncertowej. Miasto może być dumne z tego obiektu, który wiceprezes rady ministrów określił mianem małego NOSPR-u.
Jastrzębie gości w aktualnym numerze jeszcze parokrotnie. Okazuje się bowiem, że Tomasz Żak chce umieścić akcję swojej najnowszej powieści właśnie w tym górniczym, a przez lata uzdrowiskowym mieście. Już nie możemy doczekać się efektu pracy tego uzdolnionego pisarza młodego pokolenia.
Tematykę kultury domyka fotoreportaż z rockowiska Przystanek Żory, na który dość niespodziewanie zaproszono w charakterze jednej z gwiazd... Sławomira. Może po to, by dać też coś publiczności, która niekoniecznie fascynuje się rockiem i metalem.
W „Nowinach Śląskich” proponuję drugą część znakomitego artykułu Aleksandra Lubiny o prof. Joannie Rostropowicz.
Jest też pierwsza z cyklu opowieść detektywa Michała Androsza o najciekawszych prowadzonych sprawach. Na początek postaramy się zainteresować Czytelników historią rzemieślnika, który postanowił śledzić swoją kochankę, której przestał ufać. Czy miał ku temu powód? Zapraszamy do lektury. W numerze są oczywiście poważne sprawy kryminalne, prowadzone przez policję. Najbardziej bulwersująca to znęcanie się nad dwu – trzymiesięcznym kotkiem przez właściciela.
Komentarze