Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Dzieci uczą się języków obcych w sposób symultaniczny i następczy. Pierwszy z nich dotyczy dzieci dwujęzycznych. Aby dziecko znało dwa języki od najmłodszych lat, warto zapoznać dziecko z drugim językiem do trzeciego roku życia dziecka. Sposób następczy dotyczy dzieci w każdym wieku. Polega to na wprowadzeniu języka obcego, gdy język ojczysty zostanie już opanowany na poziomie, który umożliwia swobodną komunikację.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kiedy najlepiej jest rozpocząć naukę języka obcego. Według naukowców, jeśli dziecko nie wykazuje zainteresowania rozmową w języku obcym. Okazuje się, że predyspozycje językowe nie istnieją. Oznacza to, że poliglotą może zostać każdy i to w każdym wieku.

O czym musimy pamiętać, gdy dziecko zaczyna naukę języka obcego?

Jeśli zależy nam na tym, aby dziecko nauczyło się języka obcego, powinniśmy od wczesnych lat jego życia przyzwyczajać je do dźwięków danego języka. W ten sposób dziecko opanuje rozróżnianie akcentów różnych języków. Powinniśmy też zwrócić uwagę na to, kto uczy dziecko - najlepiej jeśli będzie to ktoś biegły w posługiwaniu się danym językiem. Wtedy też warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanych lektorów języka. Dzieci lubią też bardzo zróżnicowane formy nauki. Jeśli zobaczą, że nauka języka obcego to świetna zabawa, wtedy będą aktywnie przyswajać wiedzę. Pomoce naukowe powinny być dobrane do wieku dziecka. Kolorowe książki i czasopisma na pewno będą bardziej przydatne niż słowniki językowe podczas nauki młodszych dzieci. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na małe sukcesy dziecka, dzięki czemu będzie stale zachęcane do dalszej nauki.

źródło: dziecisawazne.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz