Dominik Gajda Ireneusz Stajer, Sekretarz Tygodnika Regionalnego
Dominik Gajda Ireneusz Stajer, Sekretarz Tygodnika Regionalnego "Nowiny"

Tłumy bawiły się na Lyski Rock Festiwalu. To jedna z najciekawszych imprez rockowych w regionie. Jedną z gwiazd piątkowych koncertów był zespół Pidżama Porno, który obchodzi 35-lecie działalności artystycznej. Uczestnicy komplementowali organizację i zestaw wykonawców. Imprezie po raz kolejny patronował Tygodnik Regionalny „Nowiny”.

Swoje 50-lecie obchodził Zespół Tańca Ludowego Przygoda. Uświetniły go niesamowite występy grup jubilata oraz tancerek i tancerzy z egzotycznych krajów. Parada ulicami miasta, występy na Rynku i w Tetrze Ziemi Rybnickiej były wydarzeniem na miarę tak zacnego jubileuszu. Na całej kolumnie publikujemy fotoreportaż Dominika Gajdy z 50-lecia Przygody.

Przez dwa dni, boiska obok kąpieliska Rudy zajęły sporty niszowe. Zainteresowane osoby mogły poznać zasady m.in. slackline, skimboardingu, kalisteniki, carrum czy skimboardingu. Okazją ku temu była kolejna edycja After Sport Festiwalu.

W kalendarz kulturalny i religijny Żor mocno wpisał się charytatywny Jarmark Parafii św. Apostołów Filipa i Jakuba. W tym roku zebrane datki trafią na Ukrainę, gdzie w związku z rosyjską agresją potrzeby są przeogromne. Niektórzy żorzanie nie wyobrażają sobie końca lata bez jarmarku, na którym jest rodzinnie i wesoło. W sobotnie popołudnie, znowu mogli spotkać się w swoim gronie, po dwuletniej przerwie spowodowanej Covidem. Ze Lwowa przyjechał do Żor ksiądz Jacek Kocur, który wygłosił konferencję.

Skoro mowa o naszych wschodnich sąsiadach, to w Rybniku - Niewiadomiu odbył się 4. Dzień Ukrainy na Ignacym. Co roku można tam zjeść talerz barszczu ukraińskiego oraz skosztować innych potraw znad Dniepru i Dniestru. Nie inaczej było w niedzielne popołudnie. Późnym wieczorem, w otoczeniu nieczynnej zabytkowej kopalni wybrzmiał Kozak System, jeden z najciekawszych ukraińskich zespołów muzycznych. Było dynamicznie i klimatycznie. Prosimy o więcej, jeżeli zechcą znowu zagrać w Rybniku lub okolicy.

O wszystkich tych imprezach piszemy w aktualnych „Nowinach. Nie wszędzie mogliśmy być, za co przepraszamy. Najbliższy weekend (3 i 4 września) również zapowiada się ciekawie. Czeka nas przede wszystkim Industriada, ale także zawody triathlonowe na Śmieszku w Żorach.

Komentarze

Dodaj komentarz