Pixabay Wspierając działania proekologiczne, wybierajmy ubrania z bawełny ekologicznej, poliestru z recyklingu, lnu albo włókien bambusowych
Pixabay Wspierając działania proekologiczne, wybierajmy ubrania z bawełny ekologicznej, poliestru z recyklingu, lnu albo włókien bambusowych

Nie musimy rezygnować z nowej pary spodni czy żakietu, bo moda też może być fair wobec środowiska. Ważne, by zwracać uwagę na tkaniny, z których odzież jest uszyta. Wybierajmy takie, które są trwałe, dobrej jakości i nie przyczyniają się do degradacji przyrody.

Statystyki dotyczące ilości składowanych odpadów odzieżowych są zatrważające. Co minutę na wysypisko śmieci trafia kontener pełen tekstyliów. Większość z nich nie nadaje się do recyklingu bądź nie jest mu poddawana ze względu brak odpowiedniego zaplecza technicznego. Nie tylko góra rosnących śmieci jest przerażająca, ale też ilość wody, którą wykorzystuje się do produkcji odzieży. Tylko do wyprodukowania jednego T-shirtu z konwencjonalnej bawełny potrzeba aż 2700 litrów wody. Jednocześnie w przypadku produkcji tkanin syntetycznych dochodzi do zanieczyszczenia wód mórz i oceanów, ponieważ ich ropopochodne włókna nie rozkładają się.

Odpowiedzialność marek

Coraz częściej duże i mniejsze marki stawiają na proekologiczne rozwiązania. Dlatego do produkcji odzieży używają materiałów, które pochodzą z recyklingu albo szyją ubrania z naturalnych czy organicznych włókien. Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do ograniczenia negatywnego wpływu branży odzieżowej na środowisko naturalne. Wystarczy uważnie czytać metki ze składem tkaniny i wybierać te, które są przyjazne naszej planecie.

Jakie tkaniny są bezpieczne dla środowiska

Tencel (Lyocell) – bywa nazywany „wiskozą nowej generacji”. Powstaje w procesie rozpuszczania celulozy z celulozy drzewnej pochodzącej z lasów uprawianych w sposób zrównoważony. Do całego procesu używa się nietoksycznego rozpuszczalnika. Tkanina, poddana kompostowaniu, rozkłada się w zaledwie sześć tygodni! Miękka i wytrzymała sprawdza się w przypadku ubrań mających bezpośrednią styczność z ciałem ze względu na swoją zdolność wchłaniania i oddawania wilgoci. Jest też przewiewna i bardzo lekka.

Bawełna organiczna – wykonanie ubrań ze zwyczajnej, bielonej bawełny, wymaga olbrzymich nakładów wody i pestycydów. Odpowiedzialne marki coraz częściej decydują się na wybór bawełny uprawianej w sposób przyjazny dla środowiska, czyli bawełny organicznej. Aby była tak oznakowana, musi posiadać odpowiednie atesty. Jest uprawiana bez chemicznych środków ochrony roślin, sztucznych nawozów i ziaren modyfikowanych genetycznie.

Len i konopie – włókna te ulegają szybkiej biodegradacji pod warunkiem, że nie posiadają sztucznych domieszek. Tkaniny są lekkie, przewiewne, umożliwiają skuteczną termoregulację. Dodatkową zaletą lnu jest to, że jego uprawa użyźnia glebę, a konopie mogą rosnąć w różnych warunkach klimatycznych i są odporne na działanie szkodników, a więc nie wymagają chemii czy sztucznego nawadniania.

Bambus – rośnie w stu procentach w naturalny sposób, bez konieczności używania pestycydów i innych nawozów, nie wymaga ponownego sadzenia, ponieważ rozległa sieć korzeni nieustannie wypuszcza nowe pędy. Włókna bambusowe ulegają całkowitej biodegradacji, a gaj bambusowy pochłania niezwykłe ilości dwutlenku węgla z atmosfery, bo aż o 40 procent więcej niż w przypadku zwykłego lasu o tej samej powierzchni. Miękkie, niezwykle delikatne w dotyku i oddychające tkaniny bambusowe są odpowiednie dla alergików, a nawet dla niemowląt.

Poliester i poliamid z odzysku – coraz częściej poliester z recyklingu wykorzystywany jest przez znane domy mody i „sieciówki”. Jest wytwarzany ze starych butelek PET i odpadów poprodukcyjnych, a nie z ropy, jak ten “nowy”. Czy warto? Jak najbardziej. Jego produkcja zmniejsza poziom zanieczyszczeń i odpadów, a jednocześnie zużycie energii (ponieważ recykling wymaga mniejszych jej zasób, niż produkowanie poliestru od nowa). W podobny sposób coraz częściej odzyskuje się poliamid ze starych sieci rybackich, odpadków poprodukcyjnych czy wykładzin. Wykorzystywany jest też do produkcji butów sportowych.

Mając świadomość, jak przemysł tekstylny wpływa na środowisko naturalne, warto do codziennych wyborów zakupowych podchodzić z większą uważnością i świadomością. Możemy wspierać działania proekologiczne marek i wybierać ubrania z bawełny ekologicznej, poliestru z recyklingu, lnu albo włókien bambusowych. Są one nie tylko piękne, ale i bezpieczne dla naszej skóry i planety!

BK

Komentarze

Dodaj komentarz