Dominik Gajda Na zeszłorocznej Industriadzie w Czerwionce wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Śląsk
Dominik Gajda Na zeszłorocznej Industriadzie w Czerwionce wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

- Tym razem, industrialne serce Śląska zabije wolniej, spokojniej, jak na czas wolny przystało… Zabawa, relaks i miliony pomysłów na spędzanie czasu po pracy w towarzystwie rodziny, znajomych i kolegów z pracy. O tym wszystkim Wam opowiemy, trochę pokażemy i zaprosimy do wspólnego odpoczynku, w jednych z najlepszych możliwych miejsc, w naszych obiektach - zachęcają organizatorzy.

W tym roku Industriada odbędzie się w 25 miastach. Wśród nich są cztery z naszego regionu, a po raz pierwszy imprezę będzie gościło Jastrzębie-Zdrój. W całym województwie przygotowano łącznie 350 wydarzeń. Na co zwrócić uwagę w naszym regionie?

Rybnik

Całą zabawę z elementami dydaktycznymi umiejscowiono na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy. W programie: g. 12 – 19 zwiedzanie obiektu bez przewodnika; 15 – 17 warsztaty kreatywne, 15 – 18 pokaz kulinarny; 16 – 17 spektakl ''Księżycowa opowieść''; 17 – 20 zabawy dla dzieci; 19 – 20.30 koncert zespołu Taraka; 20.30 – 22.30 Hirek Wrona poprowadzi dyskotekę pod szybami. Wśród wielu atrakcji program obejmuje również, w g. 12 – 19 prezentację Sowy. To małe centrum nauki, które przeniesie w przestrzeń tej jednej z najstarszych kopalni na Śląsku najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Od g. 14 do – 17.30 obejrzymy pokaz pracy maszyny parowej. O 22.15 zaplanowano występ pn. "Taniec Work It Out. 

Czerwionka-Leszczyny

Impreza potrwa od g. 10 do 20. W programie m.in.: wystawa rzeźba w wonglu; rajza bez familoki, czyli zwiedzanie zabytkowego osiedla z przewodnikiem oraz rajzy koleją; w g. 14 – 16 koncert "Jest w orkiestrach dyntych tako siła..."; 16 – 20 zabawy dla dzieci, a także warsztaty naukowe o industrialnych maszynach, warsztaty kreatywne "Boncloki i blumwazy", "Rychtujemy bawiaczki"  i wiele innych. Głodnych nakarmi bar mleczny Grubiorz. Zaplanowano też spotkanie "Chop-by - po szychcie czas na hobby"  i wystawę maszyn. Wystąpią: Grzegorz Poloczek z zespołem, Roszak Show, a światowe szlagiery wykona Aleksander Martinez. O 20.45 zacznie się potańcówka przy muzyce z lat 60., a na koniec przewidziano "Blyndowanie po ćmoku", czyli pokaz laserów. 

Jastrzębie-Zdrój

Miasto zaprasza na Industriadę do Łaźni Moszczenica, w g. 12 – 19. Miłośników sztuki oraz dawniejszych czasów z pewnością zainteresują wystawy: malarska Ludwika Holesza, "Historia miasta zza szyb PRL-owskiego "ogórka" i Jelcza" (rezerwacja miejsc), "Żądamy wolnych sobót", "Komiks w PRL", "Początek i koniec KWK Moszczenica" czy ekspozycja starych papierosów i zapałek. W programie również m.in.: turniej skata o puchar prezydenta miasta: projekcja filmu "Opowieści o Górnym Śląsku", zlot starych samochodów i motocykli, bitwa kulinarna - tradycja a nowoczesność. Od 19 polski TOP piosenek o wolności zaprezentuje orkiestra Adama Sztaby. Potem jeszcze zobaczymy spektakl Teatru ognia i seans kronik filmowych.

Pszów

Miejsce: maszynownia Szybu Chrobry. O 11 wystartuje rajd rowerowy "Śladami pszowskich szybów". W g. 12–18 będzie można podziwiać kwiaty - dalie. Po szychcie czas na hobby, a w jego ramach m.in. stoisko Klubu Krótkofalowców MOK Pszów, fotobudka „Górnicy po robocie”, wystawa kufli z kopalnianych karczm, projekcja filmów – „Anna oczami młodych” i montażu starych fotografii z historii kopalni od początku XX w. do jej likwidacji. Ponadto: wystawa "Przy króliczoku i przy gołymbioku", zabawy retro oraz inne dla dzieci. O 17 zacznie się Pszowska biesiada.

Rudy

Gmina Kuźnia Raciborska zaprasza do stacji kolei wąskotorowej w Rudach na przejazdy pociągiem (11.45 –16.45). Zaplanowano także: zwiedzanie obiektu z przewodnikiem, pokaz multimedialny i kowalstwa oraz paradę starych lokomotyw.  

Komentarze

Dodaj komentarz