Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Przede wszystkim powinniśmy sobie uświadomić, że żyjemy obecnie w czasach, które charakteryzują się nadmiarem, mamy wiele możliwości, bardzo dużo bodźców nas rozprasza. Wiele osób doświadcza problemów z koncentracją czy wewnętrznego przeciążenia. Nietrudno się więc dziwić, że coraz częściej chcemy ułatwić sobie codzienne życie i eliminujemy ze swojego życia zbędne produkty.

Minimalizm w szafie

Jeśli czujemy się zmęczeni liczbą rzeczy, które nas otaczają, powinniśmy ograniczyć ich ilość. Dotyczy to również ubrań, które mamy w swojej szafie. Zamiast ulegać powszechnemu konsumpcjonizmowi, możemy skupić się na tym, co już mamy i czego naprawdę potrzebujemy. Jeśli chcemy, aby nasza garderoba była minimalistyczna, zwróćmy uwagę na to, czego naprawdę potrzebujemy. Ubrania powinny do siebie pasować i spełniać różne funkcje. Dzięki temu wprowadzimy ład i porządek w naszej garderobie, zyskamy przestrzeń, a nawet zaoszczędzimy sporo pieniędzy, ponieważ nie będziemy kupować impulsywnie. Mamy też mniejszy wybór, a więc mniej czasu tracimy na zastanawianie się "co ubrać?".

Jak wprowadzić minimalizm do szafy?

Przede wszystkim należy dokładnie przejrzeć zawartość szafy i zastanowić się, czego naprawdę potrzebujemy. Wiele ubrań zostawiamy z nadzieją, że jeszcze kiedyś będą nam pasować, kiedyś się przydadzą, wydaliśmy na nie sporo pieniędzy etc. To zgubne myślenie, ponieważ w ten sposób doprowadzamy do tego, że szafy pękają w szwach, a my, tak naprawdę chodzimy w kilku bluzkach, sukienkach, a o reszcie nawet nie pamiętamy. Porządki powinniśmy podzielić na kilka ważnych etapów. Wyjmujemy całą zawartość naszej szafy i segregujemy ubrania na kategorie (bluzki, spodnie, sukienki etc.). Następnie powinniśmy się zastanowić, które z tych rzeczy nam odpowiadają, jeśli od ponad roku nie korzystaliśmy z danej części garderoby, oznacza to, że w ogóle jej nie potrzebujemy. Sprawdźmy też, co na nas pasuje, które ubrania nadają się do dalszego użytku. Po długiej selekcji może się okazać, że pozbyliśmy się większości ubrań, a stale ubieramy tylko kilka z nich.

Szafa kapsułowa

Jeśli wyeliminowaliśmy z naszej garderoby niepotrzebne ubrania, możemy stworzyć szafę kapsułową. Jest to kolekcja ubrań, złożona jedynie z niewielkiej liczby odzieży. Nie ma tam miejsca na chwilowe trendy, ubrania niskiej jakości. Bardzo przydatne okazuje się dobranie ubrań w klasycznych barwach, które możemy wykorzystać na wiele sposobów. W takiej szafie sprawdzą się np. klasyczna czarna sukienka, jednolity t-shirt, wygodne spodnie, dopasowane do sylwetki, klasyczna biała koszula, sweter, krótkie spodenki. Każda z rzeczy powinna funkcjonować na kilka sposobów, powinna również pasować na różne okazje.

Zalety minimalizmu w szafie

Podczas kompletowania ubrań możemy skupić się na rzeczach dobrej jakości, na które wydamy nieco więcej, ale będą nam służyły na lata. Zamiast kilku kiepskiej jakości spodni, lepiej zainwestować w jedne, które podkreślą wszystkie zalety naszej figury. Nie zapominajmy też o odpowiedniej pielęgnacji ubrań oraz o przechowywaniu, które mają wpływ na czas ich użyteczności.

źródło: braunhousehold.com.

Komentarze

Dodaj komentarz