Dominik Gajda
Dominik Gajda

Na czterech kondygnacjach pawilonu Rafał znajdują się multimedialne atrakcje. Wszystkie wystawy można samodzielnie zwiedzać. Znajdują się tam ścieżki edukacyjne dla różnych grup wiekowych. Jest tam prawie sto ekspozytorów.

- Otwarcie Edukatorium Juliusz, zbiegające się z Europejskimi Dniami Dziedzictwa, obchodzonymi w tym roku pod hasłem „Połączeni dziedzictwem” ma charakter symboliczny. To bowiem przestrzeń, która jeszcze dwadzieścia kilka lat temu była szpitalem. Dzisiaj znów mówimy tu o człowieku, o tym w jaki sposób funkcjonuje, na co jest narażony, jak powinien dbać o zdrowie. A wszystko to dzięki wystawie poświęconej medycynie i farmacji - jednej z profesji i pasji Juliusza Rogera, patronującego temu miejscu od początku XX wieku, kiedy to obiekt funkcjonował jako Juliuskrankenhaus.

- przekazał Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

- Rybnik przez lata inwestował w Strefę Juliusza, by mieszkańcy mieli szansę poznać historię tego miejsca. Szczególny aspekt dotyczy uczenia dzieci poprzez doświadczenie. Koncepcja przywrócenia do życia byłego szpitala wpisuje się w trend budowania nowoczesnego miasta, w którym istotną rolę odgrywa tworzenie miejsc, w których można doświadczyć nowych technologii sprzyjających edukacji i nauce – dodaje przewodniczący.

- informował Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta Rybnika.

Pawilon Rafał jest największym i najstarszym z kilku gmachów kompleksów "Juliusz". W 2000 roku działalność lecznicza została przeniesiona z "Juliusza" do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3. Wtedy też zabytkowe budynki opustoszały. Po 20 latach wyremontowano kompleks i przygotowano w nim miejsce na Edukatorium za (suma wyniosła 15,5 mln zł, z czego 5,5 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej).

- Siłą Edukatorium jest program edukacyjny – zaznacza. Wystawa tworzy szkielet, na którym zawieszone będą różne formy edukacyjne, tworzące cykl edukacyjny o człowieku: warsztaty, moduły i ścieżki edukacyjne. Każdy znajdzie tu wiele ciekawych informacji z różnych dziedzin funkcjonowania człowieka. Jestem przekonany, że unikatowość tego miejsca w skali kraju sprawi, że z czasem marka „Edukatorium Juliusz” będzie rozpoznawana w całym kraju, a także poza jego granicami.

- zapewniał Wojciech Dominiak, dyrektor rybnickiego Muzeum im. O. Emila Drobnego.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz