Kobieta kąpiąca się i myjąca włosy zrelaksowana / Adobe Stock
Kobieta kąpiąca się i myjąca włosy zrelaksowana / Adobe Stock

Zakupy

Pierwszym krokiem do prawidłowego mycia włosów jest zaopatrzenie się w wysokiej jakości szampon. Najlepiej, by zapobiegał nadmiernej utracie włosów, oczyszczał pukle i wzmacniał je – od cebulek po same końce. W składzie takiego szamponu warto szukać łagodnych substancji myjących i składników aktywnych, które będą odżywiać włosy.

Oczyszczanie

Jak myć włosy, by im nie zaszkodzić? Istotne jest to, jak nakładamy szampon. Nie aplikujemy go na włosy, a na skórę głowy. Masujemy delikatnie, tworząc aktywną pianę, która będzie oczyszczać skalp. Nie szorujemy, nie drapiemy skóry głowy i pocieramy włosów. Spływająca po nich piana wystarczy, by oczyścić kosmyki na całej długości.

Odżywianie

Kolejny etap mycia i pielęgnacji to aplikacja odżywki. Nie nakładajmy jej na skórę głowy, a jedynie na włosy – najlepiej od wysokości ucha. W ten sposób odżywimy kosmyki, unikając jednocześnie obciążenia skóry głowy i nadmiernego przetłuszczania się włosów.

Rozczesywanie

Co ważne, włosy rozczesujemy przed myciem, nie po. Mokrych włosów w ogóle nie powinniśmy czesać. Jeśli jest to niezbędne, używajmy do tego grzebienia o szeroko rozstawionych zębach. Mokre włosy są dużo wrażliwsze i bardziej podatne na uszkodzenia, pamiętajmy o tym. Oszczędzając im szarpania szczotką, zapobiegamy nadmiernej ich utracie.

Koniec z ręcznikami!

Mokre włosy zwykle intensywnie pocieramy ręcznikiem, potem zaś suszymy gorącym powietrzem suszarki. To dwa błędy, które fatalnie wpływają na kondycję naszej fryzury. Po umyciu powinniśmy zawinąć włosy w bawełniany turban lub zwykły T-shirt. Pozwoli to na odsączenie nadmiaru wody. Starajmy się też unikać korzystania z suszarki do włosów. Jeśli jest to niezbędne, używajmy jedynie chłodnego podmuchu.

Skutecznie i bezpiecznie

Jak myć włosy? Odpowiedzialnie! Pamiętajmy, że na każdym etapie mycia możemy pomóc naszym puklom lub bardzo im zaszkodzić. To, jakie kosmetyki stosujemy i jak je nakładamy, ma niebagatelne znaczenie dla wyglądu i zdrowia naszej fryzury. Warto wiedzieć, że mycie włosów to nie tylko oczyszczanie ich z zanieczyszczeń, ale zabieg, który ma na celu również rewitalizację i wzmocnienie.

Komentarze

Dodaj komentarz