post image
Ireneusz Stajer Ślōnsko Bajarka z mężem Rafałem

Pomysł rzucił na zebraniu organizacji Grzegorz Buchalik z Żor, a podchwycili go pozostali uczestnicy. Droga do realizacji projektu jest długa. Póki co, warsztaty poprowadzi Dominika Kierpec-Kontny (Ślōnsko Bajarka: https://www.facebook.com/slonskobajarka).

Pierwsze spotkanie odbędzie się na placu lokalu Cafe Bravita Janusza Wity, przy ulicy Sienkiewicza 40 w Rybniku.

- Zapraszamy już 16 września, o godz. 17. Jak będzie zainteresowanie torównież: w październiku, listopadzie i grudniu. Warsztaty będą adresowane do dzieci w wieku trzech lat i starszych, nawet 10-latków. Koszt wyniesie 10 złotych od osoby. Grupa uczestników nie może liczyć więcej niż 40 osób – zapowiada Grzegorz Buchalik.

Punktem docelowym ma być organizacja Ślōnskigo przedszkola.

- Generalnie, jest potrzeba stworzenia opieki przedszkolnej dla dzieci, w którym rozmawiano by w języku śląskim. Na razie taka placówka nie ma umocowania prawnego, ponieważ w przedszkolach obowiązuje język polski. Można natomiast prowadzić zajęcia po śląsku w punkcie opieki dziennej albo na warsztatach przedszkolnych – tłumaczy żorzanin.

- Zaczynamy od researchu, czyli sprawdzenia jak duże zainteresowanie będzie warsztatami. Może powstanie punkt opieki, gdzie rodzic mógłby zostawić dziecko, powiedzmy na dwie godziny, a w tym czasie zrobić zakupy – mówi Grzegorz.

Jeśli chodzi o warsztaty, organizator zapewni maluchom ciekawe zajęcia. Ślōnsko Bajarka zaśpiewa i poopowiada po śląsku, a może nawet zagra na wiolonczeli. Dominika Kierpec-Kontny jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach. W oparciu o śpiewniki Juliusza Rogera i Adolfa Dygacza oraz fachową literaturę i zebrane opowieści, stworzyła 12 autorskich programów warsztatów muzyczno – regionalnych dla dzieci.

DURŚ poprosił redakcję „Nowin” o przeprowadzenie ankiety, dotyczącej zainteresowania działalnością Ślōnskigo przedszkola. Co też właśnie ogłaszamy. Piszcie, co sądzicie o pomyśle Grzegorza Buchalika? Swoje opinie można słać listownie na adres: Tygodnik Regionalny „Nowiny”, ul. Sobieskiego 15 (II piętro, pasaż), 44-200 Rybnik albo mailowo: ireneusz.stajer@nowiny.rybnik.pl.

Po ślōnsku

Co do projektu "Ślōnski przedszkole". Mōmy potwierdzōne warsztaty, kere pokludzi Dōminika Kierpec-Kontny (Ślōnsko Bajarka : https://www.facebook.com/slonskobajarka).

Plac: Cafe Bravita - Henryka Sienkiewicza 40, Rybnik. Data: 16 września. Godzina: 5 po połedniu. Target: dziecka 3 lata do 10 lot. Koszt: 10 zł od osoby. Limit: 40 dziecek
 

Komentarze

  • Kristof 23 września 2022 00:57Trza nom takie coś zrychtować

Dodaj Komentarz