Na Placu Wolności pojawią się nowe drzewa / UM Rybnik
Na Placu Wolności pojawią się nowe drzewa / UM Rybnik

- Zapobieganie upałom i suszy oraz betonozie w miastach to działania, do których nasze społeczeństwo dopiero dojrzewa, to proces wciąż zbyt wolny, choć już dziś wiadomo, że konieczny – przekonuje  prezydent Piotr Kuczera. 

Dlatego na Rynku posadzonych zostanie 11 nowych drzew. Pojawią się wzdłuż jego dłuższych boków, w przerwach między latarniami. Do nasadzeń wybrano platany klonolistne, ze względu na szybki wzrost, znaczne rozmiary oraz odporność na warunki miejskie. Drzewa będą miały obwód minimum 25/30cm z dobrze rozbudowaną koroną, osadzoną na wysokości 2,5m.

Z kolei na Placu Wolności nowe drzewa uzupełnią rosnące już tu dwa ciągi klonów pospolitych, ocieniając tym samym drogę dojazdową do galerii Focus Park oraz znajdujące się wzdłuż niego siedziska. Zaplanowano tu sześć klonów czerwonych i lip krymskich o obwodzie 16/18 cm.

Dodatkowo usunięta będzie, znajdująca się pod pod już rosnącymi na Placu Wolności drzewami, nawierzchnia z kostki granitowej oraz wymienione podłoże. W powstałej dzięki temu rabacie posadzone zostaną róże. Nowa rabata połączy istniejące już nasadzenia w części Placu Wolności od ul. Łony i wzdłuż ul. 3 Maja. Nową osłonę, w postaci trzech klonów polnych, zyska też fontanna na Placu Wolności oraz znajdujące się w jej bezpośrednim sąsiedztwie kamienne ławki. Ponadto część bruku za siedziskami zastąpią wysokie trawy.

Nasadzenia drzew powinny się rozpocząć na przełomie października i listopada. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 700 tys. zł (na kwotę tę składa się m.in. koszt materiałów do wykonania systemu antykompresyjnego i podłoża strukturalnego, a także drzew i kratownic).

Warto dodać, że to nie pierwszy raz, kiedy Rybnik sadzi drzewa w miejscach do tej pory wypełnionych betonem. - Nowe drzewa w miejscu betonu posadziliśmy m.in.: obok urzędu miasta, zabierając na rzecz zieleni miejsca parkingowe; na ulicy Miejskiej, tuż obok urzędu miasta (również w miejscu, wcześniej przeznaczonym do parkowania); przed tzw. Starym Kościołem (kościół pw. Matki Bożej Bolesnej); przed budynkiem poczty głównej, na ulicy Korfantego; przy fontannie, na Placu Jana Pawła II; obok Placu Wolności, na ul. Łony - powstał tu nowy skwer, kosztem miejsc parkingowych.

Komentarze

Dodaj komentarz