Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Okna PVC przed okresem jesiennym należy odpowiednio wyregulować. Dzięki temu zabiegowi w mieszkaniu będzie komfortowa temperatura, a ciepło nie będzie uciekać przez szczeliny. Często mówi się o "trybie zimowym" lub "trybie letnim" okien. Mowa tutaj o mocniejszym lub słabszym dociśnięciu skrzydła do ramy okiennej. Latem docisk należy zmniejszyć - wtedy okno mimo zamknięcia przepuszcza więcej powietrza. Dzięki temu jest lepsza wentylacja pomieszczenia. W okresie zimowym warto wyregulować okna tak, aby skrzydło okienne bardziej przylegało do ramy.

Jak odpowiednio wyregulować okna na zimę?

Po otwarciu okna należy poszukać na jego okuciach metalowych rolek ryglujących (rolki mimośrodowe). Najczęściej znajdują się one na górze, na środku oraz w dolnej części okucia okna. W zależności od typu okien, ich ilość może się różnić - przeważnie są cztery, może być ich też 12 na jednym skrzydle. Rolki ryglujące należy docisnąć jak najbliżej uszczelek. Najlepiej użyć do tego klucza imbusowego. Rolki mają oznaczenia, które pozwalają określić, w jakim "trybie" aktualnie znajduje się okno. Oznaczenie skierowane na zewnątrz pomieszczenia jest odpowiednia dla pory letniej. Jeśli zostanie skierowane w dół - sprawdzi się wiosną i jesienią. Jeśli ustawimy je do wewnątrz, to będzie odpowiednie na zimę.

Przed zimą sprawdź uszczelki w oknach

Należy następnie sprawdzić docisk okna do ramy. Jeśli mimo regulacji, okno nadal nie jest szczelne, prawdopodobnie jest to wina uszczelki, którą należy wymienić. One również się zużywają, dlatego warto zainwestować w takie, które są wykonane z materiału, które sprawdzi się zimą. Jeśli uszczelki jednak nadają się do dalszego użytku, warto je umyć i nasmarować wazeliną techniczną preparatem na bazie żywicy lub gliceryną.

Komentarze

Dodaj komentarz