Materiały prasowe
Materiały prasowe

Uczniowie wyjeżdżali na miesięczne praktyki do krajów europejskich od 1 października 2019 r. do 30 września 2022 r. Brali w nich udział uczniowie kształcący się w zawodach: technik informatyk, technik spedytor, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik pojazdów samochodowych, technik automatyk oraz technik mechatronik. Projekt pierwotnie miał trwać dwa lata, ale z powodu pandemii koronawirusa został wydłużony o kolejny rok.

Jako pierwsze odbyły się praktyki w Lizbonie. Ośmioro przyszłych techników spedytorów oraz ośmioro techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej 16 lutego 2020 r. wyjechało do stolicy Portugalii, aby zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe w firmach Brico Depot i CINEL - Centro de Formação Profissional da Indústria Electrónica, Energia, Telecomunicações e Tecnologias da Informação. Uczniowie doskonalili tam również język angielski, poznawali portugalską kulturę oraz zabytkii zwyczaje.

Miesiąc spędzony w stolicy Portugalii był dla nas niezwykłym doświadczeniem: poznaliśmy firmę Cinel, w której każdego dnia, oprócz sobót i niedziel oraz święta Karnawału uczestniczyliśmy w zajęciach poświęconych montażowi paneli fotowoltaicznych, uczyliśmy się projektować instalacje fotowoltaiczne na różnych powierzchniach. Nasz opiekun był niesamowity. Z żalem rozstawaliśmy się z nim. Oprócz praktyk mieliśmy również okazję poznać niezwykłe miejsca i zabytki Portugalii, posmakować dania portugalskiej kuchni, a nawet uczestniczyliśmy w meczu piłki nożnej: Benfica-Lizbona kontra Szachtar – Donieck. Był to dla nas niezapomniany czas. Cieszymy się, że udało się nam wrócić do domu tuż przed lockdown’em spowodowanym pandemią koronawirusa

- wspominają ten czas przyszli specjaliści OZE.

Praktykanci wrócili z Portugalii ostatnim samolotem, 14 marca 2020 r. Następnego dnia w Polsce rozpoczął się lockdown. Wyjazd drugiej grupy na staże zagraniczne był zaplanowany na przełom kwietnia i maja 2020 r. Z powodu pandemii COVID-19, wyjazd się nie odbył, a uczniowie zrekrutowani do udziału w praktykach w hiszpańskiej Grenadzie, niestety, pozostali w domu. Praktyki realizowali w formie projektu edukacyjnego. W podobnej sytuacji znalazło się 16 informatyków, ponieważ od października 2020 r. znowu rozpoczęło się zdalne nauczanie i obostrzenia uniemożliwiły wyjazd na zagraniczne praktyki. W maju 2021 r. kolejna grupa uczniów miała okazję pojechać do Sewilli i tym  razem udało się zorganizować wyjazd na praktyki. Wśród osób uczestniczących w stażach byli uczniowie klasy 3iG. Praktyki w Sewilli trwały od 13 września do 8 października 2021 r. Jedni uczniowie tworzyli strony internetowe sklepów jako webmasterzy, inni zajmowali się diagnostyką i naprawą sprzętu komputerowego.

Komentarze

Dodaj komentarz