Materiały prasowe Drenaż mechaniczny z wykorzystaniem urządzenia do kompresji pneumatycznej
Materiały prasowe Drenaż mechaniczny z wykorzystaniem urządzenia do kompresji pneumatycznej

Eksperci jednym głosem podkreślają, że wcześnie wykryty nowotwór piersi daje bardzo dobre rokowania i wysoką szansę na całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważne jest samobadanie piersi oraz korzystanie z badań mammograficznych.

Korzystaj z bezpłatnych badań

W ramach profilaktyki raka piersi NFZ zaprasza wszystkie kobiety pomiędzy 50–69 rokiem życia na bezpłatne badania mammograficzne. Spośród różnych metod leczenia nowotworu piersi interwencja chirurgiczna często jest jedyną metodą, która może prowadzić do pełnego wyleczenia. Po zabiegu mastektomii niezwykle ważne jest by jak najwcześniej rozpocząć rehabilitację.

Po operacji rehabilitacja

- Nadrzędnym celem rehabilitacji onkologicznej jest przywrócenie możliwie najlepszej jakości życia pacjentki. Stosowane zabiegi mają na celu przeciwdziałać postępującemu zmniejszaniu się siły mięśniowej, powstającym wadom postawy i przeciążeniom układu mięśniowo-szkieletowego, a także często występującym po leczeniu onkologicznym obrzękom – wyjaśnia Dagmara Szudrowicz, fizjoterapeutka z Centrum Rehabilitacji Puls-Med w Rybniku.

Ćwiczenia fizyczne nie tylko poprawiają sprawność fizyczną oraz samopoczucie, ale mają także korzystny wpływ na odporność organizmu, zwiększając skuteczność leczenia choroby nowotworowej, zmniejszając ryzyko infekcji i przyczyniając się do ograniczenia ryzyka nawrotu choroby.

- Po zabiegu mastektomii pacjentki borykają się z problemem ograniczonej ruchomości stawu ramiennego oraz narastającym obrzękiem kończyny górnej. Nie warto czekać z rehabilitacją, po operacji dobrze jest skonsultować się z fizjoterapeutą, by wskazał kiedy rozpocząć rehabilitację i co ćwiczyć. To bardzo ważna decyzja, bo jeśli tego nie zrobimy od razu, bo obrzęk limfatyczny może ujawnić się nawet po wielu latach od operacji. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie zasad profilaktyki obrzęku – przestrzega specjalista z NZOZ Puls-Med.

Jakie ćwiczenia mogą pomóc

Zaleca się ćwiczenia o niskim stopniu intensywności, bez dużego obciążenia oraz oddechowe. Należy unikać znacznego zmęczenia i obciążenia organizmu podczas aktywności fizycznej, gdyż nadmierny wysiłek prowadzi do gromadzenia się płynu tkankowego i powiększenia obrzęku.

– Na tym etapie ważne jest oszczędzanie ręki po stronie operowanej, odpowiednie pozycje ułożeniowe, unikanie uciskających ubrań, ale też ucisku np. przez mankiet do badania ciśnienia, ochrona przed urazem i zranieniem – tłumaczy Dagmara Szudrowicz.

Jeśli już dojdzie do pojawienia się obrzęku najczęściej stosuje się kompleksową terapię udrażniającą, obejmującą drenaż limfatyczny, bandażowanie, stosowanie rękawów elastycznych i ćwiczenia ruchowe. Oprócz drenażu ręcznego stosuje się także drenaż mechaniczny z wykorzystaniem urządzenia do kompresji pneumatycznej. Obrzękniętą kończynę wkłada się w specjalny mankiet, który jest wypełniany powietrzem i uciskając w poszczególnych miejscach powoduje poprawę krążenia krwi i limfy.

Nie obciążaj ręki

- Znaczny ciężar obrzękniętej kończyny zaburza statykę ciała i wpływa na powstanie zaburzeń równowagi napięcia w układzie mięśniowo-powięziowym, co może wywoływać przewlekłe dolegliwości bólowe. Rehabilitacja nie polega więc tylko na usuwaniu obrzęku, ale także na wyrównywaniu dysbalansu mięśniowego i zapobieganiu powstawania nieprawidłowości w postawie ciała – mówi fizjoterapeutka z rybnickiego Centrum Rehabilitacji Puls-Med.

Jak dodaje równie ważna jest też terapia blizny pooperacyjnej. Sztywna, nieruchoma blizna na klatce piersiowej możne znacznie ograniczać ruchomość barku. Dlatego do terapii trzeba podejść kompleksowo, by zapewnić pacjentom jak największą sprawność i samodzielność w codziennym funkcjonowaniu.

Komentarze

Dodaj komentarz