Materiały prasowe
Materiały prasowe

Agnieszka Kmiecik i Paulina Kubica wspólnie wpadły na pomysł, aby Sklep Dobra powstał w Jastrzębiu. Teraz placówkę prowadzą razem ze swoim komitetem, który dba o to, aby potrzebujące osoby uzyskały pomoc. - Pomysł na stworzenie sklepu powstał już dawno. Jakiś czas temu prowadziliśmy magazyn z darami dla Ukraińców. Po pewnym czasie go zamknęliśmy i chciałam zrobić coś innego. Wtedy powstał ten sklep. Uważam, że takiego miejsca brakowało w Jastrzębiu-Zdroju i było potrzebne w naszym mieście. Mało jest takiej formy pomocy. Sklep ma zasłużyć mieszkańcom miasta – mówi pani Agnieszka.

Sklep znajduje się w przejściu podziemnym od strony ul. Śląskiej i jest czynny we wtorki, czwartki i piątki, w godzinach 16 - 17. - Złożyliśmy prośbę do prezydent miasta o udostępnienie nam takiego punktu do prowadzenia tej działalności i otrzymaliśmy go. Nie mamy żadnych środków, działamy charytatywnie. Ciężko byłoby go opłacać – mówi inicjatorka.

Mieszkańcy niosą pomoc

Dzięki pomocy mieszkańców oraz Śląskiemu Bankowi Żywności, w sklepie jest zapewniony asortyment. - Współpracujemy z ŚBŻ, teraz niestety pomoc jest mniejsza. Mieszkańcy też przynoszą dary, powadzimy bazarek, gdzie organizujemy licytacje, a dzięki uzyskanym środkom możemy kupić niezbędne produkty. Przedszkola i szkoły też zorganizowały zbiórki, każdy daje coś od siebie – podkreśla Pani Agnieszka. W sklepie można również otrzymać paczki żywnościowe, które mieszkańcy otrzymują na podstawie bonów wydawanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej, który aktywnie wspiera naszą działalność. - W paczkach są konserwy, mleko, mąkę – wszystkie podstawowe produkty. Oprócz tego można u nas znaleźć środki higieny osobistej, pampersy dla dzieci czy dla dorosłych. Mamy też ubrania, artykuły szkolne, wózki. Chcemy również zorganizować podstawowe sprzęty AGD, takie jak czajnik, mikser. Bardzo dużo osób do nas przychodzi. Teraz pytają o buty, kurtki, czapki, chusteczki, szale - dodaje.

Odzew mieszkańców Jastrzębia był wielki i aktywie wspierają działania sklepu. - Wiele osób przychodzi i daje nam też dużo rzeczy. Widzimy pozytywny odzew, mieszkańcy pytają, co mogą przynieść. Chcemy ciągle docierać do osób, które mogą nam pomóc ale również do tych, które tej pomocy potrzebują.

Działania sklepu można na bieżąco obserwować poprzez grupę na Facebooku pod nazwą: Sklep Dobra - Pomagamy w potrzebie.

Komentarze

  • PrzedrukSeniora 15 sierpnia 2023 10:00 Czy sie z tym nie zgadzasz: . Wyższe ceny wszystkiego, efektem to podnoszenie płacy minimalnej i znow jak w obłędzie wzrost cen. Na świecie mówią o tym zjawisku- inflacja. Natomiast waloryzacja emerytur jest z rocznym opóźnieniem. Waloryzacja emerytur jest oczywiści niższa niż wzrost płacy minimalnej przez co, emeryci są rok do tyłu. Emerytury są zwiększane o inflację z ubiegłego roku a wiec z opóźnieniem.! Ceny rosną juz teraz,!!… ale waloryzacja dopiero w marcu przyszłego roku. Dodatek pielęgnacyjny dla osób 75+ wynosi 294,39 złotych i od 2022 r. wzrósł o 87,63 złote. To 42,38%. W tym czasie pampersy dla dorosłych zdrożały o 100%.!! .. Na tym to polega. Podobnie ma się sprawa z emeryturami. Niskie emerytury, te poniżej przeciętnej, wzrosły w czasie rządów PiS może nawet aż o 60%, ale kwotowo to zaledwie 700 złotych dla wielu. Tyle wzrosły płace minimalne w ciągu tylko jednego roku a przeciez emerytury byly wypracowywane przez wielu po 40lat a wiec powinny wzrosnąć wg stawek średniej krajowej. To dlatego emerytom jest coraz trudniej i biednieją wykupując zdrowsze czerstwe pieczywo po obniżonych cenach. To dlatego emeryci z 40 letnim stażem pracy juz czesto zaglądają do koszy z darmową żywnością w marketach..tak wiec czyz to nie jest prawda. Ale bardzo bogaci ludzie co maja takie majątki nieraz setki hektarów, obecnie na dzieci dostają dużo wiecej niz podniesiono spracowanym emerytom.

Dodaj komentarz