Archiwum Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska
Archiwum Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

Plan zapowiadanej przez Minister Klimatu i Środowiska sprzedaży taniego węgla po 996,60 zł za tonę nie wypalił. Szumnie zapowiadane transporty tego surowca z zagranicy, które premier obiecał nam na wrzesień nie przypłynęły do polskich portów. A jak już coś przypłynęło, to, jak słyszeliśmy, w większości wyładowane tragicznej jakości węglem, kamieniem i błotem. Również dodatek do węgla w wysokości 3 tys. zł nie uratował sytuacji. Kiedy wprowadzono pierwszą ustawę, która miała zagwarantować tani węgiel, spółki węglowe milczały. Ale w sierpniu, kiedy pojawiło się 3 tys. zł, nagle cena węgla, którego tona kosztowała około 800 zł, podskoczyła do 1,2 tys. zł. A co się stało w październiku? Dziś tona tego samego węgla kosztuje już ponad 1,8 tys. zł. Skąd te potężne podwyżki?

Chaos i bałagan z ministerialnych gabinetów przeniósł się na rynek węgla. Mało tego, z kolejnych rządowych pomysłów rodzi się więcej problemów. Kiedy Premier 13 lipca podjął decyzję o sprowadzeniu do Polski węgla z zagranicy zabronił również w jej treści dystrybucji tego surowca przez prywatne składy. W międzyczasie PGG zrywa umowy z tzw. Autoryzowanymi Sprzedawcami Węgla z dniem 30 lipca br. Było w tę dystrybucję zaangażowanych ponad 200 podmiotów dysponujących ok. 600 punktami sprzedaży na terenie całego kraju. Później na ich miejsce nieudolnie próbuje się tworzyć sieć tzw. Kwalifikowanych Dostawców Węgla. Skończyło się tylko na kilkudziesięciu składach. Krótko mówiąc wielkie plany na krajową sieć sprzedaży węgla, przez nieudolność ich twórców, legły w gruzach.

Kiedy rząd znalazł się już pod przysłowiową ścianą, musiał znaleźć sobie kozła ofiarnego. Nagle okazało się, że partia, która od 7 ostatnich lat rządzi Polską, nie ma nic wspólnego z naszymi problemami. Nie jest za nic odpowiedzialna i dzielenie stawia czoła wszystkim przeciwnością. Szkoda, że w większości tym, które sama tworzy.

Można dziś powiedzieć, że w kwestii dystrybucji i tworzenia sieci sprzedaży rząd wywiesił białą flagę. Mając miliardy złotych do dyspozycji, armię urzędników w administracji państwowej i spółki Skarbu Państwa. Wszystko na nic. Nie udaje się dostarczyć Polakom węgla na zimę! Nawet ten sprzedawany na polskich kopalniach ograniczono już do 2 ton. Liczyliście Państwo na to, że odpowiedzialni za to ministrowie przyznają się do błędu? Nic z tych rzeczy. Łatwiej jest zrzucić winę na samorządy. Jednak to nie koniec złotych myśli ministra Sasina. Na początku października stwierdził, że samorządy powinny zaangażować się w dystrybucję węgla. I mówi to, kiedy sezon grzewczy trwa od miesiąca. Przyznają Państwo, że to iście cyniczny i godny pożałowania pomysł. Jak skwitował to trafnie prezydent Katowic:”Miasto Katowice jak każda gmina w Polsce, nie zajmuje się sprzedażą węgla – podobnie, jak nie zajmuje się sprzedażą ziemniaków i lodówek”.

Komentarze

  • odwroca psychologia 18 października 2022 08:58To wygląda tak. Wegiel na rynku wewnętrzny jest warty 1280zl tona, gdyz dlaczego mial by nagle wiecej kosztowac.Co koszty pracy wzrosly. Ale cwana wladza oglosila ze jest sztuje prawie 3000zl .Prywaciarze tez zwietrzyli biznes i natychmiast podniesli cene co rzadowi dla uwiarygodnienia bylo potrzebne. Wspaniałomyślny rzad ogłosił iz kazdemu za pierwsze 3 tony zwróci dotacja po 1000zl. Ludzie sikaja ze szczęścia gdy w rzeczywistości na pozostałej wielkosci sprzedaży kase zrobia sprzedający cos co jest warte tylko 1280 za prawie 3000zl.,czyli wladza .no i tak już zostanie z ta ceną .Nawet kryminalisci by tego tak doskonale nie wymyslili.Dobrze ze nie oglosili iz wegiel ten osobiscie kopal Presley ,Wowczas cena by wynosila 50000zl.
  • Kuba 17 października 2022 17:54jak to co jeszcze :Araby i Muzulmanie panie Krzysku.To byscie nam zaserwowali razem z meczetami i burkami lub czadorami.Tylko dorwiicie sie do wladzy.
  • Janusz 16 października 2022 10:53Dlaczego tym krajem rzadza glownie kretyni.Najpierw ten pierwszy zyciowy nierob ktory wszystkim bezwzgkednie nie patrzac na to czy ktos jest juz stazem pracy zaorany czy to taki sam obibok jak On ,wydluzal wiek emerytalny.Teraz o kolejny ktory rozdaje pieniadze zarobione przez tez tych zaoranych aby kupowac sobie u jakze często nierobow glosy wywolujac inflacje ze szkoda dla ludzi oszczednych.Natomiast SLD czyli ideowo zboczone pedalstwo oraz lesby zapomnieli ze maja chronic ludzi pracy .Jest też PSL , to typowi bezideowi kombinatorzy ktory wszystko i wszedzie zagarnniaja pod siebie.Przeklety ten naród czy co?
  • Kto jest nieuczciwy 15 października 2022 08:33Posel Matusiak pisze o nieuczciwej konkencji.Pan tez to powinien przemysleć w poscie intrnauty"Ja nie sądzę abysmy tu mieli do czynienia z nieuczciwą konkurencja. Nieuczciwi to sa Ci ktorzy promują dla własnych politycznych celow urlopy i emerytury górnicze po 25latach pracy utrzymujac cala armie obijających się mlodych ,jeszcze zdrowych ludzi. Polska jest jedynym chyba rajem gdzie już po 25latach górnik dostaje emeryture.Znajomy "uciekl" do Niemiec a tam, Panie jaka emerytury,to tylko Polakow stac.Ddostajesz zasilek wyrównawczy i szukaj sobie pracy,zostal stróżem, konserwatorem. Czesi maja to samo .Panie skończ Pan i wstydu oszczędź ,to wszystko kosztuje a to wpływa na ceny,tych ludzi ktorzy czesto pod klatką w bloku przesiadują widze na codzien,. Ich tez trzeba leczyć ze srodkow naszych,I h rodziny takze, gdy Oni nie utrzymuja systemu a inni na Nich pracują. Kto na to wyrobi.? Oni chca miec wysokie place równocześnie z wczesnymi emeryturami i kosztami medycznymi. Czuje Pan tu sprzecznosc? Niech Pan policzy Ich kapital początkowy ze skladek odprowadzanych do ZUSu za ich lata pracy i podzieli przez lata dożycia w Ich grupie zawodowej. Toć Ich emerytury powinny byc nedzne. Np Pan ile lat pracowal a ile lat juz korzystasz/korzystalbys z emerytury górniczej gdybys nie byl poslem?Nie wiem czy bierzesz emeryture gorn i diete posla..Przeciez to my naprawde dlugoletnio zatrudnieni jestesmy okradani aby Was utrzymac! -wiec skończ Pan bo nie widzisz belki w swoim oku. Wy naprawdę sie nie czujecie.
  • Kierowca, pieszy i rowerzysta. 14 października 2022 09:31 Drakonskie mandaty, przy wątpliwej jakości przepisach drogowych, ze niby dbacie o bezpieczenstwo np. pieszych, zamiast obowiazku stosowania opon zimowych, Wyżyłowane punkty karne, no i szykuje sie, za odzyskanie prawa jazdy tez odpal potezna danine na potrzeby obecnej i przyszlej wladzy , to o co wam chodzi,o bezpieczenstwo czy szmalec.? Jaki ten cel jest przejrzysty. Many,many ,many śpiewała kiedys Abba, many do budzetu bo my wladza mamy duze potrzeby. A gdyby by tak zrobić lepszy eksperyment w miastach a moze tez na wsi .Otóż całą powierzchnie wszystkich jezdni i ulic pomalować w pasy jako jedno wielkie przejśce dla pieszych. Pan wie ile bedzie pieniedzy na trwonienie z mandatów. Wszyscy kierowcy by je placili jak by sie tylko zbliżali do jezdni.Wiesz Posle ze po tych waszych zmianach ilosc wypadkow smiertelnych na przejsciach czego oficjalnie nie podajecie gwaltownie wzrosla, ilu niewinnych kierowcow wsadziliscie do kryminału , ile macie krzywdy na rekach.. Az strach sie bac jechac na wybory, olać Was.
  • Eskimos 13 października 2022 20:07A pieniędzy mie pa sio PO
  • Z Pana to teraz supergenusz 13 października 2022 15:11albo ziemniaki...czy pan wie ile absorbuja ciepła wlasciwego?,pomijajac ze mozna z nich zrobic wóde ktora dziennie moze nas ogrzewac .Panie tos to skarb biomasy. Tye gazu.Radze zakupic do piwnicy a jak by Putin ,no wiesz pan co, zapasy gotowe.
  • Jest Pan genuszm 13 października 2022 15:06Jak bys Pan byl spec jak ja,to też ponadto wiedział byś, ze z tymi lodówkami to nie głupi pomysł. Wszak wystarczy zamrazarnik przez okno w sciance wystawic na tzw.pole a ze skraplacza (tylna czesc ,czasami boczna i spezarki ktora takze sie nagrzewa ), zrobic pod oknem jako czesc agregatu -kaloryfer. I wie Pan co?-na 1kwh pobrana z sieci w celu napedu silnika chlodniczego osiaga sie aż 10kwh energii ciepla. Jest Pan geniuszem.Tym bardziej zobligowac samorzady do wykorzystywania agregatow chlodniczych.
  • Janusz Kub 12 października 2022 11:35I to dowodzi ,że nienadajecie sie do rzadzenia. W sytuacji kryzysowej każdy nawet szary obywatel ma obowiązek wspomagać społeczeństwo (roboty publiczne -ustawa) a co dopiero samorząd. Przecież do kryzysu eneretycznego i Wy zescie sie też przyczynili .Co Wasze wiatraki na by pomogły lub panele solarne na Pana haupie za nasz koszt,zamiast kopalń które też likwidowaliscie ? Pomylił pan skale pryrojtetow . Zagrożenie energetyczne ,opał ,a wiem bo 40 lat walczyłem aby domy ,szpitale itp miały prad i ciepło ,to nie to samo co brak lodówek.! Pan jest głuptok-- Myli sie pan samorząd jest jak dup...od sran... aby wesprzeć spoleczeństwo w struacji kryzysu ,tyle że pan tego nie rozumie a ja się akurat tu zgadzam z PiSem . Nie nadajecie sie do rządzenia ,nie dorosliście nigdy. Pan tylko umie brać diete z Sejmu za poslowanie.Obawiam się, że nigdy niezasłuzoną.
  • Janusz Kub 12 października 2022 11:25i to dowodzi ,że nienadajecie sie do rządzenia . W sytuacji kryzysowej

Dodaj komentarz