Pixabay Jesień to czas zbioru dyni
Pixabay Jesień to czas zbioru dyni

Dynia w Polsce, zwana też banią, znana jest od kilkuset lat. Nigdy nie była królową stołów, ale zdarzało jej się pojawiać na szlacheckich stołach. Przygotowywano z niej głównie zupy. Natomiast pestki traktowano jako afrodyzjak. Dziś, w różnych odmianach, wraca na salony.

Dlaczego warto jeść dynię

To duże pękate warzywo ma w sobie mnóstwo zalet. Po pierwsze jest idealne dla osób, które ściśle trzymają się liczby przyjętych kalorii w pokarmie, bo dynia jest niskokaloryczna, w 100 gramach jest około 30 kcal. Jest także doskonałym źródłem białka, wapnia, magnezu, fosforu, potasu i cynku. Ponadto jej pestki zawierają cynk, witaminę E, błonnik, niacynę i zdrowe tłuszcze. Dynia, co widać po kolorze, ma w sobie sporo beta-karotenu, dzięki czemu dobrze wpływa na pracę układu krążenia. Reguluje poziom ciśnienia tętniczego, pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu. Zapobiega miażdżycy i innym chorobom serca (m.in. zawałom). Co ważne, w zupełności pozbawiona jest sodu.

Pomaga w odchudzaniu i nie tylko

Duża zawartości celulozy w dyni sprawia, że przyspiesza przemianę materii. Gotowana lub surowa (tak, można ją jeść surową) pomaga w nieżytach przewodu pokarmowego, przy uporczywych zaparciach, chorobach krążenia z towarzyszącymi im obrzękami i w schorzeniach wątroby. Nawet dla tzw. delikatnych żołądków rozgotowana dynia jest lekkostrawna i łatwo przyswajalna. Zalecana jest jako środek ogólnie odkwaszający, moczopędny, żółciopędny. Podaje się ją rekonwalescentom, ponieważ pomaga odzyskać siły po ciężkiej chorobie. Wzmacnia system immunologiczny.

Dekoracje z dyni

Zanim skonsumujemy dynię, może wcześniej posłużyć jako ozdoba schodów, parapetu czy stołu. Nie trzeba być wykwalifikowanym dekoratorem wnętrz, by wystroić za pomocą dyni nasze mieszkanie czy dom. Dynia na parapecie w otoczeniu wrzosów już „robi” nam jesienny klimat. Można też w duże, wydrążone okazy wstawić doniczkę z kwiatami. W takiej stylizacji przydatny jest trik ze zwykłym olejem jadalnym. Suchą i oczyszczoną skórkę dyni smarujemy olejem roślinnym, a dzięki temu nasza jesienna aranżacja dłużej będzie wyglądała świeżo.

Dynia w kuchni

Jeśli zdecydujemy się na doniczkę z dyni wykorzystajmy miąższ z warzywa. Na jego bazie można przygotować sycący warzywny gulasz, wytrawną tarte, kluseczki lub pierogi, naleśniki, wegetariańskie kotleciki, sałatki i wiele innych, wytrawnych dań. Purée z dyni to z kolei popularny składnik chlebów, babeczek, ciast i serników, a także świetny dodatek do owsianki. Jesienią z dyni można też przyrządzić słodki syrop do kawy i przygotować popularny napój kawowy - pumpkin spice latte, a także koktajl dyniowy z imbirem.

PRZEPISY

Koktajl z surowej dynią z imbirem 

Składniki:

banan, 250 ml mleka, napoju roślinnego lub mleka bez laktozy, 100 g surowej dyni, 2 szczypty cynamonu, szczypta gałki muszkatołowej, szczypta suszonego imbiru, szczypta suszonych mielonych goździków.

Sposób przygotowania:

Dynię bez skórki pokroić w małą kostkę, przełożyć do blendera i dodać trochę mleka. Blendować aż do uzyskania gładkiej konsystencji, następnie dodać banana, przyprawy i resztę mleka. Ponownie zblendować, aż do powstania gładkiego koktajlu.

Zupa dyniowa (na 4 porcje):

Składniki

1 mała dynia Hokkaido (do 1 kg), 2 ziemniaki, 2 marchewki, 1 litr bulionu (wcześniej ugotowanego, ewentualnie z kostki rosołowej), 1 mała cebula, sok z połowy cytryny, ½ łyżeczki zmielonego imbiru w proszku, sól, pieprz, gałka muszkatołowa, cukier, ok. 100 ml słodkiej śmietany 30- 36%

Sposób przygotowania

Dynię umyć, przekroić na pół, oczyścić z pestek i włókien. Następnie pokroić w kostkę razem ze skórką. Ziemniaki i marchewki umyć, obrać i pokroić w kostkę. Cebulę obrać i pokroić w kostkę. Dynię, ziemniaki, marchewki i cebulę przełożyć do garnka. Zalać bulionem i zagotować. Następnie zmniejszyć moc palnika i gotować pod przykryciem (zostawiając małą szczelinę), aż do miękkości warzyw. Zupę zmiksować np. blenderem na krem. Doprawić sokiem z cytryny, imbirem, solą, pieprzem, gałką muszkatołową i szczyptą cukru. Dodać śmietanę (można ją dodać podczas miksowania lub dolać do zupy rozlanej na talerzach).

BK

Komentarze

Dodaj komentarz