Nadeszły zimne dni

- Teoretycznie sezon grzewczy trwa cały rok. Żadne rozporządzanie nie wyznacza konkretnej daty i nie określa jego początku czy końca. To kiedy zatem można się spodziewać włączenia ogrzewania w blokach?

Nasza Spółdzielnia złożyła dyspozycję podania czynnika grzewczego już 19 września, jednak należy pamiętać, że ogrzewanie miasta, budynków musi być skoordynowane i zależy od PGNiG Termika Przemysłowa. Takie dyspozycje - zapotrzebowanie muszą złożyć pozostałe spółdzielnie i inni zarządcy nieruchomości.

- Kryzys energetyczny i gospodarczy, wysokie ceny opału i problemy z jego dostępnością sprawią, że będzie to bardzo ciężki okres dla wielu Polaków.

Tak, dlatego można powiedzieć, że zwlekaliśmy z decyzją o rozpoczęciu sezonu grzewczego. Jednak za oknami temperatury są już coraz niższe, co sprawia, że i w mieszkaniach robi się chłodniej. Pogoda w tym roku nam nie pomaga. Zapowiedzi były, że wrzesień będzie cieplejszy, co się niestety nie sprawdziło.

- O ile więcej zapłacimy za ten sezon grzewczy?

Decyzją Prezesa URE została zatwierdzona nowa taryfa cieplna dla PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. w Jastrzębiu-Zdroju. Opłaty stałe za moc zamówioną w poszczególnych grupach odbiorców dla naszej Spółdzielni zostały określone jako wzrost od 4% do 20,47%. Opłaty zmienne za dostawę ciepła w poszczególnych grupach odbiorców dla naszej Spółdzielni zostały określone jako wzrost od 44,06% do 61,17%. W poprzednim sezonie rząd obniżył stawkę VAT z 23% na 5% - obowiązuje ona do końca października br. To dało wymierne oszczędności dla naszych lokatorów. Zeszły sezon grzewczy mieliśmy krótszy o 14 dni, średnia temperatura okresu grzewczego była o 10 stopni C wyższa, to kolejne pomniejszenie kosztów. To przełożyło się na to, żewiększość naszych lokatorów otrzyma zwroty kosztów ogrzewania z zaliczek za poprzedni rok. Liczymy na dalsze utrzymanie 5% VAT.

Dziękuję za rozmowę Panu Prezesowi SM „JAS-MOS” Piotrowi Szeredzie.

Komentarze

Dodaj komentarz