Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa / fot. ms
Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa / fot. ms

Na efekty w postaci oddania do zamieszkania pierwszych budynków trzeba było czekać niemal dwa lata. W miarę upływu czasu tempo oddawania nowych bloków zwiększało się, a swój szczyt miało w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Ostatnie inwestycje to początek lat dziewięćdziesiątych, ostatnim zasiedlonym budynkiem był blok przy ulicy Smolnej 27. W międzyczasie, w związku z reformą administracyjną kraju nastąpiły zmiany przynależności osiedli położonych poza granicami Rybnika, które zostały przejęte przez spółdzielnie mieszkaniowe działające w tamtych miejscowościach. Natomiast RSM przejęła budynki położone w dzielnicach Chwałowice, Niedobczyce, Niewiadom i Boguszowice.

W związku z tym, że większość naszych budynków ma średnio czterdzieści lat, najistotniejsze jest utrzymywanie ich w dobrym stanie technicznym. Prowadzone systematycznie przez ostatnie lata prace termomodernizacyjne pozwoliły znacznie poprawić komfort cieplny w 227 z 239 budynków. Warto dodać, że przy realizacji tych prac Spółdzielnia korzysta z dostępnych form pomocy, takich jak preferencyjne czy premie termomodernizacyjne.

Równolegle z dociepleniem budynków prowadzone są prace w zakresie infrastruktury: wymiana dźwigów osobowych, budowa podjazdów i wind dla osób z niepełnosprawnością, budowa nowych parkingów i miejsc postojowych – choć trzeba sobie zdawać sprawę, że problem możliwości parkowania samochodów na osiedlach nigdy nie będzie rozwiązany w sposób satysfakcjonujący wszystkich mieszkańców, choćby z braku miejsc, gdzie nowe parkingi mogłyby powstać. Dzięki dobrej współpracy z Urzędem Miasta udaje się wprowadzać zmiany w planach zagospodarowania, jak ma to miejsce przy ulicy Chabrowej, gdzie planowana jest budowa nowych miejsc parkingowych.

Pilotażowo na budynkach przy ulicy Mglistej założono instalacje fotowoltaiczne, które wytwarzają energię elektryczną na potrzeby części wspólnych budynku i na wstępne podgrzanie ciepłej wody użytkowej.

Pomimo pandemii udało się minione dwa lata zamknąć zyskiem (2020 r. – 1.500.000 zł, 2021 r.- 2.700.000 zł), co pozwala mieć nadzieję na dobre funkcjonowanie RSM w następnych latach

Komentarze

Dodaj komentarz