Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Uroczystość odbyła się na Stadionie Śląskim. Konkurs organizuje co roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z okazji Dnia Ziemi. - Wraz ze statuetką laureaci otrzymują nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł. Ale nie to jest w tym wszystkim najważniejsze, ale to, że w ten sposób doceniamy działania na rzecz ochrony środowiska – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW.

Ekologiczną Osobowością Roku została Gabriela Kaczyńska, która z córką Mają od niemal dziewięciu lat na antenie Polskiego Radia Katowice prowadzi audycję „EKO RANEK”. Realizowana w formule reportażu uczestniczącego, poświęcona jest ekologii, ochronie środowiska i naukom przyrodniczym. Biorą w niej udział naukowcy, eksperci i popularyzatorzy nauki ale przede wszystkich zaproszone do programu dzieci. Gabriela Kaczyńska jest inicjatorką wielu akcji i kampanii społecznych, dotyczących ochrony przyrody i propagowania zdrowego stylu życia u dzieci i młodzieży. Wyróżnienia otrzymali Tomasz Beczała i Marcin Podsiadło.

Zielony Czek w kategorii Gmina przyjazna dla czystego powietrza trafił do Goczałkowic-Zdroju, za wielotorowe działania w zakresie walki o czyste powietrze Jednym z nich jest realizacja Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. W samym tylko 2021 roku wymienionych zostało 135 nieefektywnych źródeł ciepła na ekologiczne. Wyróżniono gminy Ślemień i Mszanę.

Nagrodę w kategorii Inwestycja proekologiczna roku dostało Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Gliwice Sp. z o.o. To Zielony Czek za wykonanie zadania „Budowa III Etapu Instalacji Odsiarczania Spalin i I Etapu Instalacji Odazotowania Spalin dla kotłowni WR-25 w PEC Gliwice”. Całkowity koszt budowy wyniósł niemal 52 mln zł, z czego 27 mln to dofinansowanie z  WFOŚiGW w Katowicach. Wyróżnienie: gmina Kalety.

W kategorii Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej zwyciężyło Stowarzyszenie „Nie Dokarmiaj Smoga”, za aktywną działalność na rzecz poprawy jakości powietrza, które działa głównie na rzecz czystego powietrza w Pszczynie i nie tylko. W ubiegłym roku Stowarzyszenie przeprowadziło intensywną kampanię informacyjną o uchwale antysmogowej oraz możliwości uzyskania dofinansowania do wymiany źródeł ciepła, z uwzględnieniem wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie.

Nagroda ekologiczna ma już swoją długoletnią historię. Pierwsze Zielone Czeki przyznano 28 lat temu. Od tego czasu wśród laureatów konkursu znalazło się wielu pasjonatów przyrody, są wśród nich naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, przedsiębiorcy, gminy i stowarzyszenia.

Komentarze

Dodaj komentarz