Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Dni otwarte

W ramach obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich, Zespół Doradców Energetycznych zorganizował stoisko konsultacyjne. Zarówno osoby fizyczne jak i przedsiębiorcy czy przedstawiciele wspólnot, spółdzielni mogli uzyskać niezbędne informacje, dotyczące dofinansowania do inwestycji związanej z poprawą efektywności energetycznej. Dla zainteresowanych znalezieniem możliwości oszczędności energii Doradcy wskazywali, gdzie są największe straty i na co zwrócić uwagę, aby zmniejszyć rachunki za prąd. Najmłodsi rozwiązywali przygotowane rebusy i krzyżówki związane z tematem wydarzenia.

Dłuższy termin

Fundusz zachęca gminy do udziału w programie „Czyste Powietrze”. Termin na zawarcie porozumienia lub aneksu na nowych zasadach przedłużono do 31 grudnia 2022 roku. Ponadto zwiększono kwotę za prowadzenie punktu konsultacyjno-finansowego do 35 tys. zł. Pozytywne zmiany dotyczą również zasad współpracy jednostek samorządu terytorialnego z  WFOŚiGW. Są to m.in. uproszczenia sposobu rozliczania i wypłacania środków finansowych, a także większa przejrzystość zasad realizacji działań wspierających mieszkańców w procesie aplikacji i rozliczenia inwestycji w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Warunkiem skorzystania jest tylko pisemne zgłoszenie samorządu do WFOŚiGW wodnej oraz zawarcie porozumienia lub aneksu do już wcześniej podpisanego porozumienia. Wzory dokumentów, które można składać do WFOŚiGW dostępne są na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/dla-gmin/ w materiałach „do pobrania”. Obecnie w programie „Czyste Powietrze” jest już ponad 83 proc. polskich gmin. Efektywne energetycznie budynki to gwarancja zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię nawet do 70 proc. stanu zastanego, to korzyść nie tylko środowiskowa ale i wymierna dla budżetów domowych.

Komentarze

Dodaj komentarz