Dominik Gajda
Dominik Gajda

Trwają jeszcze 53. Rybnickie Dni Literatury, ostatni punkt programu znajdziecie na stronie 29. Trwają intensywne przygotowania do jubileuszowej 26. edycji Rybnickiej Jesieni Kabaretowej Ryjek, którą zaplanowano na 18-21 listopada. Podczas imprezy, organizowanej przez Fundację Elektrowni Rybnik wystąpią: Ani Mru Mru, Czesuaf, Chyba, Łowcy.B, Ciach, Jurki, Rewers, Zdolni i Skromni, A jak!, Zachodni, a także stand-uperzy i aktorzy, w zupełnie nowych, przygotowanych specjalnie na tegoroczny festiwal składach. Zapowiada się totalna mieszanka wybuchowa humoru, doświadczenia, różnych form i charakterów.

Koncerty, ruch i wystawy

Nie tak dawno na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy sporo rybniczan bawiło się na Dniach Ukrainy. To kolejna cykliczna impreza, która wrosła w kulturalny kalendarz miasta. Ogromnym powodzeniem cieszyła się też Międzynarodowa Wystawa Lilii i Kompozycji Kwiatowych z Lilią, dorocznie organizowana w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Odbywa się w szczytowym okresie kwitnienia tych kwiatów.

Mieliśmy w regionie kolejną edycję Industriady, czyli Święta Zabytków Techniki. Po raz pierwszy imprezę zorganizowano w Jastrzębiu-Zdroju. Stałym punktem jest Czerwionka-Leszczyny. Zabytkowe osiedle familoków wita mnóstwem atrakcji mieszkańców oraz gości z okolicznych miejscowości. Kolejne miejsce corocznych spotkań industriadowych to Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu. Impreza zawitała też do maszynowni Szybu Chrobry w Pszowie i rudzkiej wąskotorówki. Wszędzie bawiły się tłumy. Z pewnością, tak samo będzie w następnych latach. 

Mocnym akcentem w czerwcu jest Festiwal Górnej Odry, który w tym roku gościły: Rybnik, Żory, Racibórz, Jastrzębie-Zdrój, Wodzisław Śląski, Chałupki i Turze! Organizatorów i uczestników połączyła woda. W programie są m.in.: regaty jachtowe, sprzątanie rzeki Rudy, Rybnicki Półmaraton Księżycowy, koncerty, biesiady i wiele innych atrakcji.

Przemknęły pikniki

Jastrzębie-Zdrój zaprasza miłośników muzyki na Międzynarodowy Konkurs Młodzieżowych Orkiestr Dętych, organizuje również Międzynarodowe Konfrontacje Artystyczne im. Andrzeja Resa. Miejski Ośrodek Kultury urządza dla jastrzębian i gości w Parku Zdrojowym „Piknik w kurorcie”, który w tym roku odbył się 29 maja. Na uczestników imprezy czekają automobile, aktorzy w strojach z epoki, golibroda, starodawne kasyno. Są też koncerty i wiele innych atrakcji. Mile widziane stroje w stylu lat 20. i 30. XX wieku. Piknik w kurorcie odbywa się co dwa lata, na przemian z piknikiem w PRL-u. To następna ciesząca się powodzeniem impreza w mieście.

W Hali Widowiskowo-Sportowej przy al. Jana Pawła II rozgrywany jest Legendarny Kosmiczny Mecz w koszykówkę. To jedyne w regionie wydarzenie charytatywne, organizowane na tak dużą skalę. Dochód z biletów idzie na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Co roku w tym wyjątkowym evencie dobroczynnym biorą udział najpopularniejsi kabareciarze, artyści, przedstawiciele showbiznesu oraz gwiazdy sportu.

Od procesji po Oktoberfest

Żory słyną z unikalnego w światowej skali Święta Ogniowego, które odbywa się zawsze 11 maja. Po wieczornej mszy św. mieszkańcy i gości idą z pochodniami ulicami starówki. Na Rynku odbywają się pokazy artystyczne związane z ogniem. Święto przypomina tragiczny pożar z 1702 roku, który strawił sporą część miasta. Ok. godz. 22 na trasę rusza nocny Bieg Ogniowy, organizowany przez MOSiR.

Jesienią w mieście mamy kilka dużych imprez. We wrześniu, od 1987 roku, w Miejskim Ośrodku Kultury, organizowany jest Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Szantowej Sari. To olbrzymia dawka rytmów, która przyciąga tłumy zwolenników takiej muzyki. Latem na terenie Parku Cegielnia organizowany jest Przystanek Żory, jedyna impreza w regionie o charakterze słynnego Woodstocku. Koncertują głównie formacji rockowe, są warsztaty oraz darmowe pole namiotowe.

Wodzisław Śląski organizuje w czerwcu Integracyjny Festyn Nocy Świętojańskiej. To niebanalny sposób na uczczenie tej ludowej tradycji. W lipcu miasto staje się najcieplejszym miejscem na Ziemi, a to za prawą Reggae Festiwalu. Do Wodzisławia ściągają gwiazdy gatunku, zapoczątkowanego przez Boba Marleya. Wodzisławska Noc Teatrów to kolejna, cykliczna impreza kulturalna. Uliczne spektakle przyciągają tłumy. Kojarzony z Bawarią Oktoberfest gromadzi piwoszy w Rodzinnym Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza", gdzie odbywa się wodzisławski Oktoberfest.

Komentarze

Dodaj komentarz