Jubileuszowe czekoladki z Mieszka / Materiał prasowy
Jubileuszowe czekoladki z Mieszka / Materiał prasowy

Słodkości z Raciborza

Jedną z pereł naszego biznesu jest raciborskie Mieszko SA (wcześniej Zakłady Przemysłu Cukierniczego Mieszko). Podwaliny pod dzisiejszego potentata, dała w 1853 roku cukiernia Franza Sobtzicka. 15. lat później przedsiębiorca wznosi pierwszą na Górnym Śląsku fabrykę czekolady, napędzaną parą, gdzie mieści się dzisiejszy urząd miasta. Potem rozwój firmy nabiera rozpędu. Pod nazwą Mieszko działa od 1993 roku, kontynuując tradycję zakładów Ślązak i Raciborzanka.

Obecnie ma dwa zakłady produkcyjne w Raciborzu. Jest uznanym ekspertem w produkcji pralinek i bombonierek na każdą okazję. Oferuje innowacyjne produkty oparte na szlachetnych składnikach pochodzenia naturalnego. Najpopularniejsze to: Likwory w konfekcji, Wafle Best of Mieszko, Słodkie Kwiaty, Amoretta, Cherrissimo, Maqnifique, Chocoladorro, Trufle czy znane od lat Michaszki.

W Rybniku swoją siedzibę ma Digitree Group SA (do 2019 roku SARE), notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Firma działa na gruncie na gruncie e-marketingu i wsparcia sprzedaży już od wielu lat.

- Nasz system obecny jest w niemal 40 krajach świata, a doświadczenie jakie zdobyliśmy, współpracując z wymagającymi klientami, przekłada się na obecną jakość naszych usług – informowała firma.

Prevac w Kosmosie

„To na Śląsku powstaje świat przyszłości. Nie wierzycie? Poznajcie firmę Prevac z Rogowa, światowego lidera w dziedzinie zaawansowanych technologii.” - pisały „Nowiny”.

Czy oglądaliście amerykański film „Zapowiedź” z Nicolasem Cage'em? W okolicach 76. minuty na ekranie pojawia się synchrotron, a w nim aparatura naukowa sygnowana logo Prevac.

To właśnie firma z niewielkiego Rogowa w gminie Gorzyce jest światowym liderem w dziedzinie zaawansowanych technologii. To tutaj powstają innowacyjne projekty począwszy od mikro i nanoelektroniki, poprzez medycynę (m.in. biozgodne implanty, zastawki, stenty) aż po Kosmos (aparatura umieszczana w rakietach kosmicznych i sondach naukowych).

Zakład powstał w 1996 roku, zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę – obecnie jest to około 200 osób. - Tworząc Prevac, najpierw dobierałem ludzi pod kątem mentalności, uzdolnienia, chęci pracy i pasji. Uczyłem ich często od zera. Teraz mamy wspaniały zespół, z którym możemy przestawiać góry i nie jest większym problemem firmować nasze wysoce zaawansowane technologicznie produkty Made in Poland – zaznacza dr Andreas Glenz, wcześniej pracownik naukowy Uniwersytetu w Heidelbergu, Ślązak z krwi i kości, który imponującą wiedzę techniczną i pasję swobodnie łączy ze śląską godką.

Wyjechał z rodzinnego Rogowa do Niemiec, ale wrócił na Śląsk, aby założyć tutaj jedną z najbardziej znanych firm na świecie. Nasza gospodarka to już bowiem nie tylko przemysł ciężki na czele z kopalniami i hutami. Mamy dużą szansę stać się polską Doliną Krzemową. Co ważne, przedsiębiorcy coraz częściej mają świadomość społecznej odpowiedzialności biznesu. Działają charytatywnie i wspierają lokalne środowiska w realizacji ich pomysłów czy inwestycji.

Twórca In Postu

Nie mniej znany jest Rafał Brzoska, pochodzący z niewielkiej Zawady Książęcej w gminie Nędza. To współwłaściciel słynnej firmy InPostu i grupy kapitałowej Integer, która jako pierwsza w Polsce złamała monopol państwowej Poczty Polskiej. Rafał Brzoska jest dowodem na to, że wielką karierę i pieniądze można zrobić i zarobić również w Polsce w amerykańskim stylu, czyli od przysłowiowego pucybuta do milionera. Ambitny chłopak z Zawady Książęcej zaczynał przygodę z biznesem już na studiach w Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Początki były trudne, groziła mu nawet plajta. Interes ruszył pełną parą, gdy pan Rafał wpadł na pomysł tyle genialny, co prosty, jak skutecznie konkurować z Pocztą Polską. Wymyślił przyklejanie metalowych blaszek do listów, by ich ciężar był większy od masy przesyłek, które mogła wówczas dostarczać jedynie państwowa poczta, dotychczasowy monopolista na rynku.

Bizneswomen pomaga

Na rynku motoryzacyjnym prężnie działa w naszym regionie Weronika Pawlicka-Jaworska, od 1991 roku właścicielka firmy Euromot w Żorach. Choć nie plasuje się na liście 100 najbogatszych Polaków, to jednak należy do najbardziej znanych śląskich bizneswoman. Zanim ruszyła z prywatnym interesem, pracowała w Przedsiębiorstwie Państwowym Polmozbyt w Katowicach m.in. jako kierownik magazynu i zaopatrzenia. Z Euromotem zaczynała od sprzedaży samochodów Fiat. Dziś oferuje w swoich salonach, oprócz wspomnianej marki, auta spod znaku: Alfy Romeo, Lancii i Jeepa. Od lat utrzymuje się w gronie najlepszych dilerów samochodów.

Zasłynęła powołaniem w Żorach Ogólnopolskiej Fundacji Walki z Chorobami Nowotworowymi. im. Weroniki Pawlickiej. Pomogła już wielu osobom z całego regionu, choć organizacja istnieje dopiero nieco ponad trzy lata. Przez lata fundowała jedną z głównych nagród Ogólnopolskiego Przeglądu Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach.

Wsparcie naukowe

W marcu tego roku zainaugurowało działalność Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej. Powstało w celu wspierania przedsiębiorstw w ramach czwartej rewolucji przemysłowej. W otwarciu Centrum uczestniczył m.in. Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Eekonomicznej dr Janusz Michałek.

W zakresie działalności Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej mieści się prowadzenie działalności badawczej, wdrożeniowej, szkoleniowej i edukacyjnej a także opracowywanie i rozwój innowacyjnych technologii Przemysłu 4.0. To także generowanie know-how oraz własności intelektualnej, pozyskiwanie aparatury umożliwiającej prowadzenie badań i działalności edukacyjnej w celu podnoszenia wiedzy praktycznej polskiej kadry specjalistycznej.

-  Przemysł 4.0 jest potężną zmianą, to zmiana paradygmatu wytwarzania, nowe rozwiązania produktów, nowa architektura produktów, nowe systemy wytwórcze, nowe modele biznesowe. Zrozumienie tej zmiany to pierwszy krok. Bardzo dużo zostało już w tym zakresie zrobione, wielu przedsiębiorców potwierdza, że jest w stanie określić czym dla nich jest Przemysł 4.0. Jednak czymś innym jest wiedza, a czymś innym praktyka. My chcemy zmierzyć się z tym drugim, aby rozwinąć kompetencje w zakresie Przemysłu 4.0 zarówno po stronie pracowników, jak i menadżerów – mówił dr Andrzej Soldaty dyrektor Centrum Przemysłu 4.0.

Śląska rzetelność

Co jest motorem gospodarczych osiągnięć Śląska? Po pierwsze, mentalność mieszkańców, która kształtowała się przez wieki. Ślązacy podchodzą do życia praktycznie, wiedząc, że czas to pieniądz. 

Komentarze

Dodaj komentarz