Piotr Szereda, Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju
Piotr Szereda, Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju

Na pierwszych spotkaniach konsultacyjnych miesiącu wrześni br. z mieszkańcami i przedsiębiorcami było bardzo małe zainteresowanie. Oprócz twórców i urzędników z UM przyszło kilku mieszkańców. To pokazuje, że konsultacje są słabym narzędziem do wdrażania tego typu przepisów. Finalnie prezydent miasta, uznając, że prace nad projektem uchwały odbywają się bez protestów i uwag, podda swój projekt pod obrady rady miasta. Właściciel prywatnych posesji zauważy dopiero problem, gdy nakaże się mu zdjęcie reklamy lub nałoży na niego mandat. 

Popieram uporządkowanie przestrzeni miejskiej i jako miasto powinniśmy się starać, aby na naszym terenie znajdowały się jedynie te nośniki, które spełniają odpowiednie standardy. Natomiast należy też pamiętać, że to też sposób na prowadzenie działalności gospodarczej i jej wspomaganie. 

Postanowienia uchwały krajobrazowej są bardzo istotne dla dzielności gospodarczej. Jednak pamiętajmy, że dotyczyć mogą praktycznie wszystkich przedsiębiorców działających w naszym mieście. W większości przypadków będą zmuszeni na poniesienie dodatkowych kosztów zmiany identyfikacji wizualnej miejsc prowadzenia działalności. Część firm w znaczny sposób może stracić swoje dochody. Czy to jest dobry moment na podnoszeni im kosztów działania? 

Zwracam też uwagę na fakt, że tak naprawdę nie wiemy, czy Ustawa krajobrazowa jest zgodna z Konstytucją. Uchwałę zaskarżyło kilka podmiotów, a wśród nich wojewoda łódzki. Według niego, uchwała ingeruje we własność prywatną, ogranicza wolność gospodarczą przedsiębiorców oraz może prowadzić do naruszenia ich interesów prawnych. W 2019 r. te wątpliwości podzielił Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w toku kontroli uchwały opolskiej i skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne, dotyczące zgodności ustawy z Konstytucją i prawem europejskim. Jeżeli Trybunał stwierdzi, że ustawa jest niezgodna z Konstytucją, przepis utraci moc prawną, zaś gminy, w których na podstawie uchwalonych kodeksów reklamowych zdemontowano nośniki, staną przed wieloma problemami, również finansowymi.

Urząd miasta powinien cechować porządek i rozsądek przy tworzeniu uchwały krajobrazowej. Czy zatem nie warto poczekać do ostatecznych rozstrzygnięć? 
 

Komentarze

  • Czy naprawde Jastrzebia na to 26 października 2022 10:01Piotrze ,to wszystko to racja tylko ze zauwaz iz nasze społeczeństwo o wiele bardziej by sie cieszylo gdyby od pobliskich kopaln za pomoca pomp ciepła wybudowac tu u nas ,nie w Zorach ,nie w Skoczowie czy Bukowinie-- taki prawdziwy takze solankowy Aquapark z widokiem na krajobraz.Z biedy moze byc jako widok las. A w tym aquaparku do ktorego walily by tlumami dzieci zrodzone z 500+, w jego holu powstała by izba ze zdjęciami wydarzeń historii Jastrzębia jako izba pamięci i wspomnien ale bez dialogu ,gdyz z kim tu miałby byc prowadzony dialog?

Dodaj komentarz