Beata Kopczyńska, rzeczniczka regionalna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim
Beata Kopczyńska, rzeczniczka regionalna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim

Jestem na zwolnieniu lekarskim. Jest to dłuższe zwolnienie. Słyszałem, że podczas takiego zwolnienia Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo mnie skontrolować. Chciałbym wiedzieć jak przebiega taka kontrola i czy muszą zajść jakieś okoliczności i jakie, żeby do mnie trafili inspektorzy ZUS?

Kontrola domowa na okoliczność prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich jest przeprowadzana w miarę potrzeby, bez ustalania z góry stałych jej terminów. Kontrola polega na ustaleniu, czy w okresie zwolnienia lekarskiego ubezpieczony nie wykonuje pracy zarobkowej oraz czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Jeżeli zwolnienie lekarskie zostało wystawione z powodu konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, dodatkowo należy ustalić, czy poza pracownikiem nie ma innych domowników, którzy mogą zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny (nie dotyczy to opieki nad dzieckiem w wieku do dwóch lat).

Kogo sprawdzają

Kontrola jest przeprowadzana w szczególności u osób, które: korzystają często z krótkotrwałych zwolnień lekarskich od pracy, otrzymują kolejne zwolnienia lekarskie od różnych lekarzy, korzystają z kolejnych okresów zasiłkowych albo były już pozbawione prawa do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby, zasiłku chorobowego lub zasiłku opiekuńczego bądź świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem zwolnień lekarskich od pracy.

Kontrolerzy ZUS mogą sprawdzić też osoby, które wnioskują naprzemiennie i z dużą częstotliwością o zasiłek chorobowy i zasiłek opiekuńczy, po wystawieniu przez lekarza orzecznika ZLA/K otrzymują kolejne zwolnienia lekarskie oraz, wobec których zachodzi podejrzenie, że w czasie zwolnienia od pracy wykonują pracę zarobkową lub wykorzystują zwolnienie lekarskie od pracy niezgodnie z jego celem.

Gdzie kontrolują

Kontrolę można przeprowadzić w miejscu pracy lub w miejscu prowadzenia działalności pozarolniczej, miejscu zamieszkania, miejscu czasowego pobytu (adres pobytu w okresie orzeczonej niezdolności do pracy podawany jest w zaświadczeniu lekarskim) lub innym miejscu, jeśli z posiadanych informacji wynika, że jest to celowe.

Jeśli podczas sprawdzania osoby kontrolujące nie zastaną ubezpieczonego w domu, kontrolę należy w miarę możliwości powtórzyć oraz wyjaśnić przyczyny tej nieobecności. Jeżeli pracownik poda uzasadniony powód swojej nieobecności, np. wizyta u lekarza itp., nie można uznać, że zwolnienie lekarskie od pracy było nieprawidłowo wykorzystywane.

Wątpliwości, czy ubezpieczony wykorzystywał zwolnienie zgodnie z jego celem, rozstrzyga ZUS. Jeżeli jest taka potrzeba, ZUS zasięga opinii lekarza orzecznika bądź lekarza leczącego.

Kiedy ZUS nie wypłaci zasiłku

Jeśli kontrolujący stwierdzi, że ubezpieczony wykonywał pracę zarobkową lub wykorzystywał zwolnienie niezgodnie z jego celem, sporządza protokół według wzoru wskazanego w rozporządzeniu z dnia 27 lipca 1999 roku. Protokół zawiera ustalenia dokonane podczas kontroli, w tym opis, na czym polegało nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego od pracy. Osoba kontrolowana może wnieść uwagi do protokołu. Ustalenia kontroli zawarte w protokole kontroli, są podstawą do niewypłacenia ubezpieczonemu zasiłku. Na powyższą okoliczność wydaje się decyzje odmawiające prawa do zasiłku.

Od decyzji przysługuje odwołanie do sądu, za pośrednictwem Oddziału ZUS, w terminie do miesiąca od dnia otrzymania decyzji.

Komentarze

  • Zanim zacznie straszyc,gnebic i teroryzowa ub 27 października 2022 17:16W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na karne konsekwencje naruszenia prawa do spokojnego zamieszkiwania. Zasadniczą regulację stanowi tu art. 193 k.k., który stanowi: „Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu, albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.
  • Inspektor 26 października 2022 10:39tylko w Polsce mozna takie bajdy puszczac w eter. Wy to se mozecie nasra... pod drzwiami u pacjenta na wycieraczce .Kontrolowac owszem mozecie lecznikt nie ka Aleksander obowiazku sie wam zglaszac. Najpierw zacznicie od stworzenia uczciwego systemu a nie systemu przekretasow wladzy.Kazdy ma prawo do miru domowego i wolnosci osobistej.Jak Chory to ja mam prawo byc nawet w Horwacji a wam do gnebienia ubezpieczonych nic do tego.Nie macie zielonego pojecia ja stworzyc uczciwy system zarzadzania lecznictwem,ubezpieczenimi zdrowotnymi i medycyna.. Wystarczy popatrzec na oscienne kraje .Otoz kazdy powinien miec wlasny kapital zasilkowy zalezny od jego stazu i sklafek i gdy go nie wykorzysta na leczenie ,zasilki ,piniadze te po kilku latach powinny wracac w formie prawa do urlopu zdrowotnego na jego konto .Dlaczego ,bo to sa jego skladki,i nie twierdze n c nowego co nie było y gdzie indziej praktykowane..lecz co z tymi ktorzy przegieli...proste , za takie rady rodem z systemów USA nalezy sie oplata jak za doradzctwo.Jedno jest pewne ,sami postepujecie naganie zastraszajac ubezpieczonych

Dodaj komentarz