Ewa Grzenia
Ewa Grzenia

Rynek pracy w Polsce rozwija się w niezwykle dynamicznym tempie. Rzeczywistość społeczna jest niezwykle bogata i tworzy nowe perspektywy zawodowe. Niektóre zawody znikają z rynku, niektóre przeżywają swój renesans, a także pojawiają się … nowe. Jednym z takich nowych zawodów jest powstały w wodzisławskim Ekonomiku tutor autystów. Profesja ta powstała na bazie konkursu „Wy:myśl kwalifikację” prowadzonego Instytut Badań Pedagogicznych. Wzięli w nim udział uczennice II klasy szkoły Katarzyna Kaszuba i Karolina Zientek. Opiekunem dziewczyn jest ich wychowawczyni Ewa Grzenia.

Nowy zawód nie jest dla każdego. To ciężka, ale także przynosząca wiele satysfakcji praca. Jednocześnie dzisiaj w związku z coraz większą liczbą diagnoz autyzmu jest to niezwykle potrzebny fach. Według dziewczyn osoby, które są zainteresowane pracą w tym zawodzie powinny być towarzyskie, mieć wysokie kompetencje społeczne, posiadać przynajmniej podstawową wiedzę o spektrum autyzmu Uczennice do nowej kwalifikacji wymyśliły również logo. Dzięki uczestnictwu w konkursie i kreatywności dziewczyn z Ekonomika w progach szkoły zawitały trenerki z IBE, które przeprowadziły warsztaty pod nazwą design thinking. Pod anglojęzyczną nazwą kryje się model pracy zespołowej w oparciu o rozumienie problemów i potrzeb użytkowników. Takie empatyczne podejście jest niezwykle istotne, w przypadku pracy z autystykami. Uczestniczki konkursu projektując nowy zawód pomyślały nie tylko o życiu codziennej osoby ze spektrum autyzmu, ale także o ich potencjalnych karierach zawodowych.

Jedna z pomysłodawczyń nowej profesji Katarzyna Kaszuba podkreśla:

- Zapoznając się z tematem konkursu, pomyśleliśmy o osobach zmagających się z autyzmem oraz szansie i możliwościach pomocy. Nie wszystkim z łatwością przychodzi uporanie się z sytuacjami życia codziennego, dlatego postawiliśmy na tutora. Osoba ta ma za zadanie naprowadzić podopiecznego na właściwe rozwiązania, wesprzeć dobrym słowem i pomóc się odnaleźć w danej sytuacji. Wyobraźmy sobie, że autysta chciałby rozpocząć pracę w danej firmie, ale napotyka problem w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej, tutaj z pomocą przychodzi tutor i w odpowiedni sposób przygotowuje go tak, aby bez komplikacji mógł on samodzielnie do tego podejść. By wszystko mogło funkcjonować osoba starająca się o odznakę, musi spełniać pewne kryteria oraz posiadać podstawową wiedzę na temat spektrum autyzmu.

Komentarze

Dodaj komentarz