Archiwum Karol Szymura Radny Rady Miasta Rybnika, Prawo i Sprawiedliwość
Archiwum Karol Szymura Radny Rady Miasta Rybnika, Prawo i Sprawiedliwość

Ksiądz Jan Macha w swoim ostatnim liście pożegnalnym do rodziny napisał tak: "Żyłem krótko, lecz uważam, że swój cel osiągnąłem. Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze. Bez jednego drzewa las lasem zostanie. Bez jednej jaskółki wiosna też zawita, a bez jednego człowieka świat się nie zawali".

Wczoraj Wszystkich Świętych, zaś dziś wspominamy wszystkich zmarłych. Zauważyłem, że od jakiegoś czasu, zamiast skupiać się na istocie i różnego rodzaju rozważaniach w tym dniu, zajmujemy się mainstreamowymi kłótniami o Halloween.

Dlaczego jednak przytoczyłem powyższy tekst? Późną jesienią i zimą myślimy często kiedy nadejdzie wiosna. Kiedy wycinają nasze ulubione drzewo, to ono jest ważne, a nie reszta lasu. Niewiele znaczy dla świata śmierć jakiejś osoby, ale ogromnie dużo dla jej najbliższych. 

Powyższe sentencje wydają się trywialne, a jednocześnie na co dzień o nich zapominamy. Oczywiście możesz przez nie przejść obojętnie i uznać, że nie piszę nic odkrywczego, ale kiedy dam Ci za zadanie powiedzieć 10 przykazań od tyłu, nagle okaże się to nie lada sztuką.   

Dlaczego zatem odrzucamy to co proste? Dlaczego komplikujemy? Dlaczego z wiekiem nie stajemy się mędrcami? - przecież "tyle już w życiu przeżyliśmy". Czy nie jest to między innymi brak prostoty? Prostoty nie należy mylić z prostactwem, bo tu często popełniany błąd. Autor krótkiego cytatu przytoczonego na początku napisał jeszcze jedną istotną frazę "Żyłem krótko, lecz uważam, że swój cel osiągnąłem". Już od bardzo długiego czasu piszę o celach. O tym, jak je formułować oraz co robić, by je zrealizować. Niebawem przyjdzie koniec roku i znów przeanalizujemy to, co udało się zrobić. Okaże się, że część się udała, ale może nie tak jak byśmy chcieli. Nadejdzie początek nowego roku i ponownie zaplanujemy nasze działania. Jednocześnie, w tym momencie wystarczy zadać sobie nie: po co ja to wszystko robię? Czy dla rodziny? Dla innych? Dla siebie?

Dla zbawienia? Wstań, idź na spacer i pomyśl - dla jakiego celu żyję. "Żyłem krótko, lecz uważam, że swój cel osiągnąłem".

Komentarze

Dodaj komentarz