Ireneusz Stajer Sekretarz Dominik Gajda Redakcji Tygodnika Regionalnego
Ireneusz Stajer Sekretarz Dominik Gajda Redakcji Tygodnika Regionalnego "Nowiny"

U progu zimy nie ma bowiem nic ważniejszego, jak zapewnienie ludziom ogrzewania w rozsądnych cenach. Na pewno nie będzie taniej. Trwa natomiast wyścig o zabezpieczenie dostaw węgla i gazu. Głównym problemem przestaje być już cena, a jest nim dostępność paliw, a zwłaszcza dobrej jakości węgla kamiennego...

W tej sytuacji wraca temat likwidacji KWK Krupiński w Suszcu. Kilka lat temu „Nowiny” szeroko relacjonowały batalię o utrzymanie kopalni w ruchu. Za dalszą działalnością zakładu była załoga i związkowcy, którym przewodził szef tamtejszej Solidarności, niezmordowany Mieczysław Kościuk. Górnicy imponowali determinacją w obronie swych miejsc pracy, argumentowali, że Krupiński to nowoczesna kopalnia, która może fedrować jeszcze przez lata, produkując węgiel najwyższej jakości. Nie pomogły protesty i wyjazdy kobiet górników do Warszawy. Powstała spółka pracownicza, przygotowana do przejęcia zakładu i kontynuowania wydobycia. O zakup kopalni starała się firma z Wielkiej Brytanii, zainteresowani byli Niemcy. Ostatecznie Krupińskiego przekazano do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, gdzie dokonała żywota. W naszym artykule pytamy, czy decyzja o likwidacji suszeckiej kopalni była rozsądna? Odpowiadamy na nie argumentami strony społecznej i eksperta od górnictwa.

Tani węgiel już był, dzisiaj nawet 2 000 złotych za tonę oferowanego przez niektóre samorządy paliwa, jest kwotą zaporową dla wielu mieszkańców. Niektóre gospodarstwa domowe spalają sześć i więcej ton w sezonie grzewczym; no to już mamy okrągłą sumę – 12 tys. zł, którą trzeba wyłożyć od razu albo rozłożyć na dwa razy, gdy kupujemy po trzy tony.

Na wolnym rynku, za ekogroszek trzeba zapłacić średnio od 3 200 do nawet 4 000 zł. Rządowa dopłata w wysokości 3 000 zł dobrze, że jest, ale nie rozwiązuje problemu uboższych właścicieli posesji.

W aktualnym numerze „Nowin” informujemy, że dodatek węglowy jest wypłacany, choć nie każdy wnioskodawca otrzymuje pieniądze. Nasz dziennikarz wyjaśnia, jakie najczęściej popełniane są błędy, których konsekwencją jest decyzja odmowna.

Ogrzewanie gazowe to również spory wydatek, choć odpada koszt transportu oraz jest wygodniejsze, a przede wszystkim ekologiczne. Bo węgiel trzeba przywieźć i zapłacić kierowcy. Niestety, z niektórych kominów już widać kłęby dymu i czuć. I w części przypadków, nie jest to zapach spalanego węgla... 

Centralne Biuro Śledcze Policji kolejny raz uderzyło w grupę przestępczą, powiązaną z kibicami Ruchu Chorzów. Funkcjonariusze w kilku miastach zatrzymali kilkadziesiąt osób, niektóre są podejrzane o bandyckie napady z użyciem maczet, pałek, metalowych rur. To przygnębiająca lektura. Naszym zdaniem, bardzo jednak potrzebna, bo ku przestrodze. Ci, którzy chcą żyć z gangsterki, powinni wiedzieć, że wpadną prędzej czy później.

Komentarze

  • Janusz 02 listopada 2022 08:42A czy Pan wie, że do zakładow energetycznych przykopalniach zwozono do spalania biomasę? Czy pan wie jak górnicy zarabiają aby płacić za ciepło w mieszkaniach-- wie bo sam był górnikiem, czyli zarabiają wydobywając i sprzedając węgiel. Więc wie Pan, ze ten sprzedany wegiel gdzieś w Polsce jest spalany w domach bez elektrofiltrów. Wie Pan że elektrofiltry są ale na EC. Wie pan jaka jest wartosć energetyczna tony węgla (40MJ) a jaka tony biomasy (10MJ ) i ile ton węgla trzeba było jeszcze do niedawna sprzedać aby za uzyskane tak pieniądze kupić tone biomasy?, czy wie pan ? ile paliwa spalić aby przewieść jeden opał do okolic kopalni a drugi do haupy gdzieś w polsce . Ile kiedyś na tym zarabiał jeden z drugim PSLowski Baron, kto teraz ,ile na tym traci finansowo i ekonomicznie społeczeństwo (w tym budowa instalacji do spalania biomasy ktora powinna stac ale gdzieś pod Rzeszowem lub Białymstokiem ..Czy wie Pan ,czy wi..Pamietasz jak rząd wciskał narodowi, iż kary za emisje spalin płacimy do UE a później ktoś hlapnął się w TV ze cała ta kasa zostaje w kraju do dyspozycji rządu na modernizacje, czego nie modernizowano a w rzeczywistości rozdawano na fanty dla bogatych tatusiów aby kupić Ich głosy, dla dzieci Tuska ( Kasia 18000) (syn 40000) (zięć 150000) z torebką z "krokodyla daj mi luby" na koszt narodu skutkiem wyśmiania PiSu, oraz na innych majetnych czesto niepracujacych i Ich dzieci jako 500+aby sie i Im przypodobać (pokupowali sobie za to nowe auta) , zamiast za rodzrodczość co miało być pierwowzorem w programie PiSu. Rostowski mówił "pieniędzy nie ma i nie będzie" ale się znalazły jako efekt inflacji lecz czyim kosztem? Słowem z Nas zrobiliści mafie VATowskie ,słowem inflacją kradnia nasze oszczedności,wypłaty,emerytury - które roztrwoniliści na róźne chore pomysły gdyz nie umieja rzadić ,gdyz nie szanuja pracy innych na to zarabiających ponieważ nikt Ich tego nie nauczył szanować.Takie jest kreatywne rzadzenie"jak ogłaszanie podwyzki srednich zarobków w przedsibiorstwach państwowych z uwzglednieniem wpłat na PPK których czlonkowie przy tej inflacji nigdy nie zobaczą. Zyski osiagna tam tyko przydupasy nimi zarzadzające.
  • Kuba 02 listopada 2022 08:25pracowalem ponad 40lat w energetyce i musze Panu zdradzic ze szalu w placach dla pracownikow ruchu tam nie ma.Soboty ,swieta ,wszystkie zmiany rok w rok, nawet urlopw zdrowotnych nie ma a zagrozenia od wysok :napiec,cisn ,temp,gazow i pylow wybuch,kwasow ,popiolu szkodl itp itp ktore moglbym dlugo wymieniac.Odpowiedzialnosc i presja. Ludzie specjalisci zabezp na blokach energet tacy jak ja musieli wchodzic w kazda dziure gdzie stala obsługa nie powinna ciagle pracowac.No i zarządzający firmami "kapo "ktorzy tak naprawde smaku roboty fizycznej i specjalistycznej nie znali ,ktorzy zamiast 12na stanowisko zatrudniali /ją 5person przez 7dni i trzy zmiany w tygodniu tak ze jak jeden sie rozchorowal to reszta musiała/i po wiele godzin nadgodzin. Malo Ci " kapo" od spraw optymalizacji zatrudnienia byli gotowi czesto na zyczenie ich Prezesow z nadań ,partyjnych dupkow przymuszac do wylaczania zabezpieczen tylko dlatego bo obiecali ze" blok" ruszy tego a tego dnia- planowo, po to aby wykonac rozruch.Slowem gdyby mieli atomowy guzik tez by go uzyli.Tacy nieodpowiedzialni karierowicze gow...znajacy sie na robocie ,niszczacy maszyny i urzadzenia. Aby dopelnic obraz ,w biurowcach az sie roi na intratnych fuchach od czlonkow rodzin "krolikow" z nadania i to za niezla kase.Dodatkowo do obrazu dodam- wszystkie rzady wplywowo tworzyly Rady Nadzorcze oraz Rozporzadzena o BHP w pracy energetykow gdzie za kazde zdarzenia wypadkowe odpowiadali wyznaczeni najmniejsi i nisko do odpowiedzialnosci platni. Nawet nie postarano sie w tych rozporzadzeniach aby zadbac o zapis ze osoby te maja miec wyznaczony niezbedny czas i materiały do wykonania opisanych w nich czynnosci .Egzaminy z wielu grup uprawnien co 5lat ,Tak ze srednio co 1,5r (3grupy i multum podgrup). Dodatkowo przekrety jak wozenie biomasy do terenow kopaln za ktora placono dobrym weglem. Zapyta sie Pan dlaczego az tak dlugo tam pracowalem?.Odpowiem, poniewaz mialem prace obok na miejscu zamieszkania a za Liberalow panowalo bezrobocie,ja pochodzac z biednej rodziny musialem spelnic zobowiazania wiec zaciskalem zeby bo 8godzin pracy lub16 to nadal ten sam czas i KP byl łamany wszedzie. Nie dziwie sie wiec teraz ze fachowcy wyjezdzaja za granice szukac szczescia ,szczegolnie Ci ktorzy moga sobie na to pozwolic.Mi ukradziono wiek emerytalny potrojnie.Najpierw 60tke ,potem 65tke a gdy byla 67ka PIS obnizyl czyniac jednak dramatyczna kradziez oszczednosci czyli inflacje ,zyjac na koszt spracowanych ludzi. Za moich czasow granice byly raczej zamkniete.Gdyby nie to ...juz 35lat temu dal bym noge.Polska to rabniety kraj.

Dodaj komentarz