Pan Zbigniew z Wodzisławia Śląskiego na początku roku uległ wypadkowi podczas uprawiania narciarstwa zjazdowego. Zdarzenie miało miejsce na stoku w Beskidach. W wyniku upadku, Czytelnik "Nowin" doznał uszkodzenia ciała, polegającego na zwichnięciu ręki oraz zadrapań na twarzy. Ponadto na skutek wypadku zniszczeniu uległ sprzęt elektroniczny poszkodowanego w postaci kamery zamontowanej na kasku narciarskim. Sprawcą zdarzenia był nieuważny narciarz.
Dochodzenie roszczeń
Wobec powyższego Pan Zbigniew chciałby dowiedzieć się, w jaki sposób może dochodzić roszczeń odszkodowawczych od sprawcy zdarzenia.
Uwzględniając i zakładając, że odpowiedzialność za wypadek na stoku ponosi nieostrożny narciarz (sprawca), poszkodowany powinien koniecznie ustalić jego personalia. W przypadku, gdyby sprawca zdarzenia odmawiał podania swoich danych, wówczas konieczne jest poinformowanie o zdarzeniu zarządcy stoku oraz policji, celem ustalenia personaliów sprawcy. O ile to możliwe, dobrze jest zabezpieczyć nagrania z monitoringu, co niewątpliwie ułatwia dochodzenie roszczeń oraz ustalenie osoby odpowiedzialnej za wypadek.
Naprawienie szkody
Pozyskanie tych danych pozwoli w przyszłości ustalić adresata roszczeń. Zgodnie z art. 415 Kodeksu cywilnego, kto ze swej winy wyrządził drugiej osobie szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia. Przepis, o którym mowa stanowi podstawę wielu roszczeń o charakterze odszkodowawczym. Regulacja ta będzie miała również zastosowanie w przypadku wypadków i zdarzeń na stoku narciarskim.
Skoro wskutek nieuwagi lub lekkomyślności, doszło do wyrządzenia Czytelnikowi tygodnika szkody, jest on uprawniony do żądania od sprawcy jej naprawienia, a dodatkowo także zadośćuczynienia za doznane krzywdy. Skoro w wyniku zdarzenia doszło do uszkodzenia mienia poszkodowanego, wówczas sprawca powinien naprawić szkodę poprzez zapłatę odpowiedniego odszkodowania.
Kwestia odszkodowania
Dodatkowo, jeżeli w wyniku zdarzenia doszło do uszkodzenia ciała wówczas sprawca musi liczyć się także z obowiązkiem zapłaty zadośćuczynienia za doznane krzywdy. Kwestia odszkodowania za zniszczone mienie jest łatwiej policzalna, aniżeli zadośćuczynienie. Wartość uszkodzonego sprzętu może być ustalona w oparciu o rożne dowody (paragon, faktura, potwierdzenie zakupu, wartość rynkowa itp). W przypadku zadośćuczynienia ustalenie odpowiedniej wysokości świadczenia pieniężnego będzie trudniejsze, z uwagi na charakter naruszonych dóbr (zdrowie, doznane cierpienie, ból).
Poszkodowany winien zgłosić stosowne roszczenia sprawcy poprzez ich wyspecyfikowanie w piśmie kierowanym do nieostrożnego narciarza.
W przypadku, gdy sprawca odmawia zaspokojenia roszczeń, poszkodowany uprawniony jest do dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.
Komentarze