- Fizjoterapia w ciąży pomaga zapobiegać i łagodzić stany związane ze zmianami, które zachodzą w ciele przyszłej mamy przez dziewięć kolejnych miesięcy. Poza korzyściami dla kobiety, ćwiczenia w ciąży pozytywnie wpływają również na zdrowie rozwijającego się dziecka. Musimy jednak pamiętać, że odmienny stan wymaga odmiennego podejścia do treningu, dlatego fizjoterapeuta indywidualnie dobiera aktywność dla danej pacjentki z uwzględnieniem konkretnego etapu ciąży, inna aktywność będzie w połowie ciąży, a zupełnie inna na kilka tygodni przed porodem – mówi Dagmara Szudrowicz, fizjoterapeutka z Centrum Rehabilitacji NZOZ Puls-Med w Rybniku.
Ćwiczenia zależą od etapu ciąży
Jak mówi, w pierwszym trymestrze skupiamy się na ćwiczeniach oddechowych i korygujących postawę ciała. Wykonujemy ćwiczenia o niskiej intensywności, unikamy nadmiernego napinania brzucha. W drugim można już więcej. Wprowadzane są ćwiczenia wzmacniające, trening na rowerku stacjonarnym lub ćwiczenia grupowe skierowane dla kobiet w ciąży: gimnastykę, jogę, pilates. W trzecim trymestrze warto znowu zmniejszyć intensywność ćwiczeń i zadbać o odciążenie stawów i kręgosłupa.
- Przed porodem skupiamy się na ćwiczeniach rozluźniających i relaksacyjnych. Ćwiczenia oddechowe oraz trening mięśni dna miednicy kontynuujemy przez cały okres ciąży. Wybór rodzaju aktywności zależy od samopoczucia kobiety ale także od jej preferencji. Ruch ma sprawiać przyjemność – tłumaczy fizjoterapeutka.
Jak ćwiczyć?
Trening w czasie ciąży nie może wiązać się z intensywnym wysiłkiem, powodującym duże zmęczenie i przegrzanie organizmu. Zbyt duży wysiłek powoduje gorsze dotlenienie płodu i może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Przy wyborze ćwiczeń należy uwzględnić zmieniającą się postawę ciała kobiety, zmianę środka ciężkości, naturalne w tym okresie rozluźnienie stawów i obciążenie ich przez rosnący brzuch. Należy zrezygnować z aktywności, które narażają na urazy, unikamy podskoków, ćwiczenia powinny być wykonywane w stabilnych pozycjach unikając długiego leżenia na plecach. Szczególną rolę w treningu odgrywają ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz ćwiczenia oddechowe, bo to one najlepiej przygotują kobietę do porodu.
Dlaczego warto?
- Aktywność fizyczna w ciąży ma pozytywny wpływ na samopoczucie kobiety, minimalizuje różnego rodzaju ciążowe dolegliwości takie jak ból pleców, bóle głowy, obrzęki kończyn dolnych czy powstawanie żylaków. Pozwala lepiej kontrolować przyrost masy ciała w ciąży, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, przygotowuje kobietę do wysiłku porodowego, ale wpływa też na sam przebieg porodu, powodując jego skrócenie i zmniejszenie bolesności skurczów partych – wymienia Dagmara Szudrowicz z Centrum Rehabilitacji Puls-Med w Rybniku.
Najpierw zgoda lekarza, potem fizjoterapia
Ciąża to wyjątkowy moment i trzeba to uszanować, także ze względu na ograniczenia zdrowotne. Warto o tym pamiętać, zanim przyszła mama sama podejmie jakąkolwiek aktywność fizyczną. Nawet fizjoterapeuci, którzy są wykwalifikowanymi specjalistami, chcą mieć potwierdzenie od lekarza, że ciąża przebiega prawidłowo i można podjąć aktywność fizyczną.
- Musimy mieć pewność że ciąża przebiega prawidłowo i nie ma medycznych przeciwwskazań do podjęcia aktywności. Jeśli lekarz da zielone światło, fizjoterapeuta po wnikliwej rozmowie z przyszłą mamą dobierze ćwiczenia odpowiednie do okresu ciąży, poziomu wytrenowania kobiety, jej samopoczucia i ewentualnych dolegliwości – wyjaśnia fizjoterapeutka.
BK
Komentarze