fot. ms
fot. ms

Nowo powstałe dzieło znajdujące się na Placu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jest umiejscowione na „Szlaku wolności”, którego częścią m.in. przy maszcie, Pomniku Porozumienia Jastrzębskiego czy Parku Zdrojowego stał się mural.

Trójwymiarowy mural obrazuje wnętrze kopalni węgla kamiennego. Wewnątrz kopalni znajduje się dwóch strajkujących górników z hasłem „Zwyciężymy! Jastrzębie-Zdrój 1980” oraz „Solidarność”. Mural jest wyrazem hołdu wydarzeń z sierpnia 1980 roku, zwieńczonych podpisaniem Porozumienia Jastrzębskiego. To właśnie strajki na Śląsku według wielu historyków miały duży wpływ na tempo oraz skuteczność porozumień zawartych między władzą, a strajkującymi robotnikami w Szczecinie i Gdańsku. Strajkujący z 56 zakładów wywalczyli m.in. prawo do wolnych sobót i niedziel.

Mural umiejscowiony jest na "Szlaku wolności". Ciągnie się on od Kopalni Zofiówka i Pomnika Porozumienia Jastrzębskiego aż do Łaźni Moszczenica. Na „Szlaku Wolności” znajdują się różne punkty i będą się pojawiały nowe punkty nawiązujące i upamiętniające lata 80., strajki górników, a przede wszystkim Porozumienie Jastrzębskie. Bo to tutaj jastrzębianie i górnicy przyczynili się do tego, że odzyskaliśmy wolność po wielu latach – podkreślała Anna Hetman, Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Efektowny mural został zrealizowany w ramach projektu pn. „MURALowa współpraca ” nr rej. CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0003125 dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska i Budżetu Państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński.

Galeria

Image alt Image alt Image alt
1

Komentarze

  • Franciszek A 05 listopada 2022 14:33Może i dobry pomysł jedno co mnie irytuje to ten napis Solidarność który nie ma nic z powstaniem kopalni w mieście. To tak jakby zrobić mural o likwidacji kolei w Jastrzębiu Zdroju i podpisać się za którego prezydenta kolej nie miała sensu przetrwania.

Dodaj komentarz