Archiwum Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska
Archiwum Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

Po 123 latach od wymazania Polski z politycznej mapy Europy, w listopadzie 1918 roku niczym Feniks z popiołów, nasz kraj odrodził się na nowo, odzyskując niepodległość. Przez ponad stulecie zaborcy nie dali rady wykorzenić naszego przywiązania do języka, religii i kultury narodowej. Ogromna część społeczeństwa ówczesnych ziem polskich wytrwale i mozolnie, często z narażeniem życia, przekazywała kolejnym pokoleniom Polaków wszystkie najważniejsze wartości i tradycje, rozpalając w nich iskrę nadziei na niepodległość. Z tej iskry powstał pożar, którego nie ugasiły: krwawo stłumione powstania narodowe, zsyłki na Syberię, represje polityczne i społeczne. Polskie elity wiedziały, że cel ten można osiągnąć tylko poprzez solidarną współpracę, dlatego właśnie wśród pozostałych grup społecznych rozwijano różnorodne formy samokształcenia i obrony języka polskiego w szkolnictwie.

Ojcowie niepodległości: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński przekazali nam bardzo istotną lekcję, o której, zdaje się, dziś wielu zapomina – wspólnymi siłami i współpracą można osiągnąć wyższe cele. Różniło ich praktycznie wszystko: poglądy, wyznanie, wykonywane profesje. Artysta, dyplomaci, żołnierze, działacze społeczni i politycy połączyli siły dla idei, którą była niepodległość.

Wydawałoby się, że święto 11 listopada będzie nas szczególnie łączyć, ale czy na pewno potrafimy je wspólnie świętować? Od kilku lat jedyna słuszna partia prezesa Kaczyńskiego stara się nam narzucić jedyny słuszny model obchodzenia tego święta. Uzurpując sobie prawo do dzielenia nas na „prawdziwych patriotów” oraz pozostałą rzeszę agentów – tu do wyboru mamy całą gamę, od kraju pochodzenia, poprzez wyznawany światopogląd, do… może lepiej nie kończyć. Smutne, że ci sami ludzie, maszerując z hasłem na ustach: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, nie mają poszanowania dla żadnej z tych wartości. Swoją niezbyt lotną propagandą, zamiast wyciszać spory, zwłaszcza tego dnia, jeszcze bardziej je podsycają. Starcia różnych nurtów politycznych 11 listopada w Warszawie, są najlepszym tego przykładem. W atmosferze awantury ucieka duch tego święta.

Na szczęście na przekór wizji świata według PiS, prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, również w naszym regionie, przykładają uwagę do celebracji tego święta. Starają się, żeby nie był to tylko dodatkowy „wolny dzień” w kalendarzu. Potrafią zająć się tą kwestią, nie potrzebują specjalnej i nadrzędnej roli partii w tym świętowaniu. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że dają przykład panującym, jak z klasą i szacunkiem obchodzić to święto. I całe szczęście. Myślę, że zgodzą się Państwo ze mną, iż ciąży na nas pewna odpowiedzialność względem przyszłych pokoleń. Odpowiedzialność za kształtowanie postawy świadomego obywatela szanującego swoją Ojczyznę oraz pragnącego dobra nie tylko dla siebie, ale również dla pozostałych mieszkańców kraju. Czy właśnie nie to jest istotą patriotyzmu?

Komentarze

  • Polskie pieklo 14 listopada 2022 11:15Polska jest jedynym chyba rajem gdzie już po 25latach górnik dostaje emeryture.Znajomy "uciekl" do Niemiec a tam, Panie jaka emerytury,to tylko Polakow stac.Dostajesz zasilek wyrównawczy i szukaj sobie pracy,zostal stróżem, konserwatorem. Czesi maja to samo .Panie to wszystko kosztuje a to wpływa na ceny,tych ludzi ktorzy czesto pod klatką w bloku przesiadują widze na codzien,. Ich tez trzeba leczyć ze srodkow naszych,Ich rodziny takze, gdy Oni nie utrzymuja systemu a inni na Nich pracują. Kto na to wyrobi.? Oni chca miec wysokie place równocześnie z wczesnymi wyplate i mi emeryturami i kosztam leczenia . Czuje Pan tu sprzecznosc? Niech Pan policzy Ich kapital początkowy ze skladek odprowadzanych do ZUSu za lata pracy i podzieli przez lata dożycia w Ich grupie zawodowej. Toć Ich emerytury powinny byc nedzne. .Przeciez to my naprawde dlugoletnio zatrudnieni jestesmy okradani aby ten system utrzymac! -aby komus dac trza komus ukrasc.
  • Janusz K 11 listopada 2022 08:32Pobudka Posle, pobudka,czas po.yslec i podyskutowac o naprawde istotnych sprawach oraz tematach uczciwosci poliytycznej. Jeszcze do niedawna trabiono nam w mediach ze Polacy płacą straszliwe kary do Unii za emisje tlenkow azotu ,dwutlenku wegla ,siarki,pylow i innych dyrdymałowjak bysmy to my byli winni topnieniu wszystkiego. Wiem gdyz sam wykonywalem, naprawialem i kontrolowalem takze te przyrządy pomiarowe.Problem w tym ze pozniej gruchnela w TVN info ze polska nigdy tych pieniedzy nie odprowadzala do Unii a zgodnie z umowa mialy one zostac w kraju na transformacje za co zapewne w niektorych firmach gorniczych i ich cieplowniach budowano instalacje biomasy do ktorej z dalekich tetenow mafia zainteresowanych biznesem sprowadzala zarabiscie droga biomase i to do kotlow nieprzystosowanych do jej spalania.Inna czesc tej kasy za emisje zapewne rozeszla sie na wasze 500+ oraz inne darowizny w wiadomym celu, jak i gaze.Malo handel emisjami tez uprawialismy jako firmy energetyczne w Polsce sprzedajac zaoszczedzone certyfikaty na gieldach i dopóki na tym zyskiwalismy w mediach bylo OK. Posle pobudka,czas zaczac rozliczac sprawcow tych przekretow, czas zapytac sie Komu oplacalo sie na Slask TiRami wozic dziadostwo do spalania a wegiel spalac zamiennie gdzy gdyz jakosc na ta na ta biomase trzeba bylo zarobic, gdzies w Polsce w domach bez elektrofiltrów przystosowanych do wyłapywania pyłów. Tu powinna powstac komisja sledcza .Amber Gold to "pikus."
  • Obywatel 10 listopada 2022 14:36No i w kontekście biorąc pod uwage ze w naszym kraju juz tak niewiele za Waszych rządów ,firm było Polskich na czele obcych z proszkiem pod wezwaniem - "Ociec Prac" podszywające sie pod narodowe , Gazet właścicieli obcych o poglądach niemieckich, Bankow nie wiadomo czyich, Elektrowni i ciepłowni takze juz nie naszych (czy sprzedal by Pan w pana domu wlasny system ogrzewania?),kanałów TV takze nie krajowych traktuje Pana tutaj wystąpienie ,wybaczy Pan wylgaryzm "to zwykle pierd...e o Niepodległości Polski." W tym kontekscie lepiej jednak by bylo gdyby juz pisal Pan dzis o dniu dziecka.
  • Kuba 10 listopada 2022 14:22Gdy sprzedawalem garaz to mnie US wezwal i pytal dlaczego wzialem tak malo.Odpowidzialem Im ze jak mawial Balcerowicz wszystko mozna sprzedac za tyle ile ktos da i jak Oni chca kupic drozej to ja sprzedam drugi.Wie Pan wyśmiali mnie z tym Balcerowiczem i stwierdzili ze dobrego kupca szuka sie nawet rok a na fabryka?. Działo sie to za za rzadow liberalow i w ten sposob jego wlasny system skazal jego i was wydając wyrok za wasze rzady .Tak sami siebie osadziliscie Tyle wyrządzliscie.
  • Pamieta Pan 10 listopada 2022 14:02PO-PSL Donald Tusk prywatyzował wszystko ,no powiedzmy dyplomatycznie tez komercjalizował. Wszystko to co ludziska po wojnie budowali czesto w czynie spolecznym szlo pod mlotek tak jak by było jego wlasniscia.Nie wazne ze to On nie budowal. Nie jeden bos dorobil sie calych budynkow,domow, firm po sprzedwano na prędkości ,kto szybciej kupi.No i ostatno pojawiaja sie znow zbiorki ,a to na domy starosci a to na hospicjum.Moze by Pan zadzwonil do kolegi i zarzadal zalatwienia zwrotu zarobionej kasy i przeznaczenia je na te inwestycje.Ilez można naciagac spoleczenstwo?
  • Wera 10 listopada 2022 12:48 Akcja WIDELEC tak świętuje PO no i nich ktoś przypomni Donaldowi co się stało przed JSW
  • Kuba 09 listopada 2022 13:58Och Panie Posle jaki przyjemny temat pan na dziś znalazł. Dzień Niepodległości! --Również przyjemnie można by było zawsze nawiązać do dnia dziadka, dziczy adka babci, Kobiet i to wszystko było by naprawdę OK...a Ja sie zastanawiam ; juz tyle lat jest Pan posłem (kilka kadencji) i ile pan przez ten czas zainkasował z Sejmu RP w sumie kasy -wynagrodzenia oraz co pan za to dla społeczeństwa szczególnie tego ze Sląska zdziałał. Czy był Pan użytecznym czy był pan darmozjadem? Nie ,nie ,nie będę Pana osądzał!- to musi zrobić Pan sam ale zastanowić sie moge. Być moze wszystkiego nie wiem lecz i tak sobie rozważam ,co zrobił POseł ziemi Sląska gdy Tusk tu ludziom nierzadko zatrudnianym,pracującym od 14 r zycia zatrudnianym z sobotami i swiętami bez dni zamiennie wolnymi wydłużał wiek emerytalny. Tak się zastanawaiam czy wyjaśnił , czy pan Tusk Donald bierze aż dwie emerytury ,jedną z Sejmu RP za premierowsto drugą z Unii za bycie tam światowym Słoneczkiem Peru. Widzi Pan jeżeli to prawda ,tego nie wiem napewno , to zastanaiwam sie jak to jest że np taka wdowa aby móc skorzystać z korzystniejszej renty rodzinnej po mężu musi zrezygnować ze swojej emerytury? a tu ..patrz pan ,Donald miałby mieć inaczej? jak to jest możliwe, że syn Donalda Tuska szkodząc co wykazano na komisji sledczej (działajac nie fer/play wobec swojego pracodawcy ) czyli LOTowi ma nadal za okres tej tam pracy jeszcze wpłacone a nie odebrane składki ZUSu i nie ozabrane za czas tej pracy pensje. jak to się dzieje iz pomimo jak doniosły media przed Covidem miał przez kilka lat straty ze swojej firmy ,mimo to dostał dotacje 40000zł w ramach tarczy PISowskiej za utrate zysków a nastepnie zamiast utrzymać miejsca pracy (co było warunkiem utrzmania tej dotacji) zatrudniono Go jak SPECJALISTE od rozkładów jazdy bo lubił od maleńkości bawić się autkami. Panie Posle wierze , że pomimo tych niewyjaśnionych niejaśności wyborcy na pewno Pan zalatwił wiele ustaw jak choćby tą o trasach narciarskich o która Pan kiedyś wystepował. Osobiście wolał bym aby to dzialanie Pana było w realu gdyz obawiam się ze za do dziś zainkasowaną Pańką gaze mozna by było w Jastrzębiu na zwałach wybudować nie jedna trase narciarską ku uciesze dzieci i nas wszystkich ale nadal wierze watpiąc że pieniądze wypłacone jako pańskie honoraria zwróciły sie społeczeństwu wielokrotnie.

Dodaj komentarz