Archiwum Grzegorz Matusiak Poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość
Archiwum Grzegorz Matusiak Poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość

Auta z tablicami rejestracyjnymi zaczynającymi się od SJZ dominowały na przydworcowym parkingu. To chyba najlepszy dowód świadczący o tym, jak ważny dla mieszkańców mojego rodzinnego miasta jest kolejowy problem.

Najważniejszym powodem likwidacji kolei w Jastrzębiu–Zdroju były koszty. Ich prawdziwą wysokość poznaliśmy dopiero po 18 lutego 2001 roku, kiedy ostatni pociąg odjechał w stronę Pawłowic. Kiedy dwadzieścia lat temu głosowałem przeciwko tej decyzji, niewielu radnych podzielało moją opinię. Dziś nikt nie ma żadnych wątpliwości, że wydatki, jakie wiązały się z utrzymaniem linii kolejowej byłyby niewspółmiernie niskie w porównaniu do kosztów, jakie ponosi największe miasto w Polsce bez dostępu do kolei. Likwidując „ żelazną drogę”, zlikwidowaliśmy wiele szans na rozwój miasta. Nie ma zbyt wielu chętnych na inwestycje w mieście daleko od torów.

Przez kolejne lata wiele mówiło się o potrzebie odbudowy torów, tyle że tylko się mówiło. Temat jak bumerang wracał podczas każdych kolejnych wyborów. Koszty, które doprowadziły do likwidacji kolei, teraz stały się największą przeszkodą w jej odbudowie. Jak mantrę powtarzali to kolejni premierzy i śląscy marszałkowie z koalicji PO- PSL. Do zmiany tej narracji doszło wtedy, kiedy nastąpiła zmiana u steru władzy. Najpierw w Warszawie. Dopiero rząd PiS powołał do życia program „Kolej +”.

Kolejnym ważnym krokiem na drodze do powrotu kolei do Jastrzębia – Zdroju były wybory do władz samorządowych województwa śląskiego. Powołany przez Prawo i Sprawiedliwość zarząd województwa śląskiego zapalił na semaforze zielone światło i realizacja kolejowego projektu mogła bez dodatkowych przeszkód ruszyć z miejsca. Konkretnym efektem będzie umowa, jaką 9 listopada podpisze PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z zarządem województwa śląskiego. Obejmuje ona opracowanie Studium Projektowo- Technicznego oraz realizację robót budowlanych projektu - „ Uzupełnienie sieci kolejowej o połączenie kolejowe Jastrzębia -Zdroju z Katowicami”.

Okazuje się, że chcieć znaczy móc, tylko trzeba chcieć.

Komentarze

 • Mamy to gdzies-Fabryka niczego 16 listopada 2022 07:50Przeczytaliśmy w pracy ponizsze komentarze i juz wemy""wyprzedać mieszkania komunalne Ich aktualnym lokatorom za 5-10% ich wartości". no i jak to zrobicie w calej Polsce to będą pieniaze na ta kolej.Pozniej nastepnych biednych zameldujecie w wagonach.A nasza praca?!,zjada ją inflacja.Zadamy co miesiac dodatek inflacyjny pomnozony razy dwa.
 • Pomyslowy Dobromir za milion 16 listopada 2022 07:36PISowski rzad powinien placic 14stki,15stki,16stki co miesiac ,najbardziej i najwiecej Tym ktorzy prawie nie wykazywali skladek do ZUS bo Oni maja malo, tak dlugo az ludze normalnie pracujacy przestana chodzic do pracy bo po co?!
 • Marzeie dziadka 15 listopada 2022 07:23Aby Komus dac trzeba komus zabrac.Znana prawda.Jak dojdę do władzy zabiorę Kaczyńskiemu, Morawieckiemu ,Tuskowi.Bedzie to o tyle sprawiedliwe gdyz Oni nigdy nie powinni tego dostac co maja w pensyji.I zwrócę to Narodowi po 1000zl na wnuki,prawnuki,a takze babci.
 • Jedzie mi tu czołg po torach 14 listopada 2022 11:08Polska jest jedynym chyba rajem gdzie już po 25latach górnik dostaje emeryture. Znajomy "uciekl" do Niemiec a tam, Panie jaka emerytury, to tylko Polakow stac. Dostajesz zasilek wyrównawczy i szukaj sobie pracy,zostal wiec stróżem, konserwatorem. Czesi maja to samo . Panie skończ Pan i wstydu oszczędź ,to wszystko kosztuje a to wpływa na ceny. Tych byłych gornikow ktorzy czesto pod klatką w bloku przesiadują widze na codzien,. Ich tez trzeba leczyć ze srodkow naszych, Ich rodziny takze i to gdy Oni nie utrzymuja systemu a inni na Nich pracują. Kto na to wyrobi.? Oni chca miec wysokie place równocześnie z wczesnymi wysokimi emeryturami i kosztami ewentualnego leczenia gdy tak krótko placili ZUS. Czuje Pan tu sprzecznosc? Niech Pan policzy Ich kapital początkowy ze skladek odprowadzanych do ZUSu za ich lata pracy i podzieli przez lata dożycia w Ich grupie zawodowej. Toć Ich emerytury powinny byc nędzne. Np. Pan ile lat pracowal a ile lat juz korzystasz/korzystalbys z emerytury górniczej gdybys nie byl poslem? Nie wiem czy bierzesz emeryture gorn i diete posla..Przeciez to my naprawde dlugoletnio zatrudnieni jestesmy ograbiani aby Was utrzymac! -Nie czujesz Pan wstydu? inni pracuja na was do póznej starosci gdyz aby komus dac trza innym zabrac.
 • Nocna zmiana 14 listopada 2022 04:37godz 4,09 rano .Za 2h koncze nocna zmiane i tak sobie mysle "jak to latwo dobrymi uczynkami pieklo wybrukowac." Wystarczylo ze niby prawie pietnastu milionom dzieci co miesiac rozdać pustego pieniadza po 500+ drukujac faktycznie pieniadze puste, bezpokrycia. Pienadze te w znacznej ilosci zostaly przeznaczone przez czesto tez niepracujacych rodzicow na raty za auta o czym swiadczy jak duzo ich w tym czasie przybylo na drogach. I wszystko by bylo fajnie gdyby one nie byly puste a ich wartosc nie spowodowala inflacje czyli niszczenie realne oszczednosci zdobytych ,odlozonych trudem przez takich pracujacych jak ja. I sobie mysle , kuźwa jaki ch oszustow, glupcow i zlodzieji rzadowo polityczno-finansowych przychodzi nam w Polsce z okazji kolejnego dnia niepodleglosci znosic. I Oni chcą abysmy kolejny raz Ich wybrali, i Oni twierdza ze Inflacje ,tą straszna kradziez , oszczednosci, zarobkow ,dochodow spowodowal Putin.To dlaczego w Niemczech jest niespelna 9%pierwszy rok a u Nas kolejne 18%. Czy Wy nas za glupcow macie.! Ko ńcze pisac jest prawie 4;30 rano ,czas isc dalej produkowac ,tylko po co?-tym zlodziejom czy sobie?Za kazda wyplate kupuje obca walute.Polska waluta to makulatura.Juz niedługo wyjade
 • Nocna zmiana 14 listopada 2022 04:26godz 4,09 rano .Za 2h koncze nocna zmiane i tak sobie mysle "jak to latwo dobrymi uczynkami pieklo wybrukowac." Wystarczylo ze niby prawie pietnastu milionom dzieci rozdać pustego pieniadza po 500+ drukujac faktycznie pieniadzepuste,bezpokrycia.Pienadze te w znacznej ilosci zostaly przeznaczone przez czesto tez niepracujacych rodzicow na raty za auta o czym swiadczy jak duzo ich w tym czasie przybylo na drogach.I wszystkich by bylo fajnie gdyby one nie byly puste a ich wartosc nie spowodowala inflacje czyliniszczenie realne oszczednosci zdobytych ,odlozonych trudem przez takich pracujacych jak ja. I sobie mysle , kużwa jaki ch oszustow ,glupcow i zlodzieji rzadowo politycznofinansowych przychodzinam w Polsce z okazji kolejnego dnianiepodleglosci znosic.I Oni chca abysmy kolejny raz Ich wybrali,i Oni twierdza ze Inflacje ,ta straszna kradziez ,oszczednosci,zarobkow ,dochodow spowodowal Putin.Tp dlaczego w Niemczech jest niespelna 9%pierwszy rok a u Nas kolejne 18%,Czy Wy nas za glupcow macie.! O ncze pisac jest prawie 5;30rano ,czas isc dalej produkowac ,tylko po co?-tyk zlodziejom czy sobie?
 • Cali Wy 13 listopada 2022 23:18Sprawiedliwosc zamieniliscie w cwaniactwo ,uczciwość w rodzaj biznesu ,oszczędność w głupotę a rzetelną prace we frajerstwo.Tyle PO Was pozostanie.
 • Zawiedzieni 13 listopada 2022 23:03Komu oplaca sie uczciwe płacenie składek na ZUS . Z Waszego rządzenia wynika, ze uczciwe oplaca sie tylko spryciarzom..Popatrz Pan taki np przyklad: Utworzyliscie PPK i pomijając okoliczność, ze srodki te od kilku lat zjada inflacja ,załóżymy ze delikwent cos tak uzbiera i bedzie mu to kiedys wyplacone ,to w "nagrode" nie otrzyma tzw. 14stki -dlaczego ,sam sobie Pan odpowiedz. ZUS placic uczciwie a gdy przyjdzie do leczenia to nie ten co płacił bedzie korzystal gdyz dla niego braknie. Przeciez to jest chore jak Wasze rzady. System okradania w niesprawiedliwości , Gdy doszliscie do władzy, zaczęliście dobrze więc sądziliśmy ze o to Ci co pracujac budując ten kraj będą uczciwie docenieni ale Wy zaczęliście promować cwaniactwo lecz choc twierdzicie inaczej wcale nie chronicie biednych ,gdyz najpierw musielibyście zdefiniowac sprawiedliwie biede.. Zdefiniowliscie ale spryt kosztem ciężko pracujacych ktorym po to podniesliscie najniższą abyście mogli legalnie otrzymać wyższe składki ZUS. Trudno wiec jest tetaz juz na Was glosowac,tego sie nie da , różnicie sie od tamtych tylko bardziej zakamuflowanymi metodami robienia uczciwie pracujacych w ciu...la. Wy poprostu na nas zerujecie.Jestesmy dla Was źródłem przychodow ,masą dostarczającą pieniadze do trwonienia w celu utrzymania władzy. Uczciwe płacenie danin to mrzonka..Niestety wielu z nas juz na was nie zagłosuje,nie zasłużyliście na to .
 • Janusz K 11 listopada 2022 08:28Pobudka Posle, pobudka,czas po.yslec i podyskutowac o naprawde istotnych sprawach oraz tematach uczciwosci poliytycznej. Jeszcze do niedawna trabiono nam w mediach ze Polacy płacą straszliwe kary do Unii za emisje tlenkow azotu ,dwutlenku wegla ,siarki,pylow i innych dyrdymałowjak bysmy to my byli winni topnieniu wszystkiego. Wiem gdyz sam wykonywalem, naprawialem i kontrolowalem takze te przyrządy pomiarowe.Problem w tym ze pozniej gruchnela w TVN info ze polska nigdy tych pieniedzy nie odprowadzala do Unii a zgodnie z umowa mialy one zostac w kraju na transformacje za co zapewne w niektorych firmach gorniczych i ich cieplowniach budowano instalacje biomasy do ktorej z dalekich tetenow mafia zainteresowanych biznesem sprowadzala zarabiscie droga biomase i to do kotlow nieprzystosowanych do jej spalania.Inna czesc tej kasy za emisje zapewne rozeszla sie na wasze 500+ oraz inne darowizny w wiadomym celu, jak i gaze.Malo handel emisjami tez uprawialismy jako firmy energetyczne w Polsce sprzedajac zaoszczedzone certyfikaty na gieldach i dopóki na tym zyskiwalismy w mediach bylo OK. Posle pobudka,czas zaczac rozliczac sprawcow tych przekretow, czas zapytac sie Komu oplacalo sie na Slask TiRami wozic dziadostwo do spalania a wegiel spalac zamiennie gdzies w Polsce w domach bez elektrofiltrów przystosowanych do wyłapywania pyłów. Tu powinna powstac komisja sledcza .Amber Gold to "pikus."
 • Co Pan sądzi 10 listopada 2022 11:54Czy Pan sądzi ze my teraz mozemy wspomagac darami Ukraincow gdy zosta lismy nawet za drobne niezamierzone wykroczenia drogowe steroryzni drakonsko wysokimi mandatami po ktorych nie jedna rodzina moze zbankrutować.A pies Wam w morde, zagłosujemy na Was gdy świnia ujrzy niebo
 • Co pan rzadzi 10 listopada 2022 11:51Czy Pan sadzi zemy terazmozemy wspoac Ukraincow gdy została smy mawet za drobne niezamierzone wykroczenia drogowe steroryzni drakonsko wysokimi mandatami po ktorych nie jedna rodzina moze zbankrutować.A pues Wam w morde, zaglosujemy na Was jak świnia a ujrzy niebo
 • Jadą wozy kolorowe kolorowe 10 listopada 2022 09:57Ktos tu napisal "Najgorsze jest jednak to że po Was "soli ziemi" która mieliscie być nikt juz nie uwierzy ze warto jest dlugoletnio pracować ,że warto jest uczciwie płacić skałdki do ZUS i podatki gdyż i tak przyjdą tacy co zaczna rozdawć jak by sami wypracowali między-inymi obibokom 14stki i nie bedzie sie liczył kapital poczatkowy ale cwaniactwo i unikanie legalu w placeniu ZUS. Nawet mój syn mówi "tato po co " PiS mi da ,po co wiec sie trudzić-czy ja mam być tez frajerem"" -chciałam zauwazyc ze to jest prawda. Nawet w RP ksieza juz nie wierza. Oni i tak za swoje drobne miesieczne wplaty dostaja emerytury po klka tysiecy ,przynajmniej tak twierdza niktore media,wiec jaki sens jest przez nich placic realnie wysoki ZUS "dzis prawdziwych cyganow juz nie ma"spiewala Rodowicz i placze ze ma mala emeryture.
 • Puenta 09 listopada 2022 21:14Dzis widzialem ,jechał jeden po torach KWKZofiowka w kieruku KWK Borynia. Przy torach na przejezdzie czuwala policja i zbierala na tą inwestyje.
 • Inflacja 09 listopada 2022 21:09Wybory,wybory,wybory,obietnice,obietnice,obietnice,deklaracje,deklaracje,deklaracje,podpisy,podpisy,podpisy a forsa sama sie wydrukuje.
 • Obywatelka24 09 listopada 2022 16:27Najprościej byłoby przywrócić kolej po starych śladach - niestety - część infrastruktury rozebrano, zburzono, rozkradziono. Dużą część zabudowano (budynki, ścieżka rowerowa), do tego dochodzi budowa tunelu/wiaduktu nad autostradą. Nie zapomnijmy o szkodach górniczych i mamy obraz trudności z przywróceniem. Ostatnie pociągi z SWD do SJZ jechały godzinę! (fakt, jechały "objazdem" przez Turzę, Godów), jak Erka (E-3) jechała raptem 20 minut. Nowy ślad? - ileż domów, działek trzeba wykupić, do tego protesty, uwarunkowania środowiskowe, przetargi, (i odwołania) - zlikwidowanie było proste i szybkie, ale przywrócenie będzie długie, kosztowne...
 • Ewa 09 listopada 2022 14:36a czy ten Pociąg będzie tez musiał ustepować zblizajacemu sie pieszemu oraz oraz rowerzyście. To dobrze że bedzie pociąg .Tylle kosztuja teraz mandaty ze aż strach się bać nawet jezdzić na hulajnodze. Pójdziemy na wybory lecz tylko wówczas jak już bedzie jezdził regularnie Lecz czy nie lepiej by było każdmu mieszkańcowi Jastrzebia dać po 4750zł zamiast lozyć 475 076 927 zł bo tyle to ma kosztować, gdy jeszcze za bilety musimy płacić. Bylo by na rowery elektryczne.
 • Kandydat 09 listopada 2022 13:16Kurde ,weźmy pod uwage iz znajdujemy sie pomiędzy Odra I Wisłą jak to wszystko z ponizszym połaczymy czyli zegowność i spływ oraz ten wspomniany CPK na Dubielcu ,no mucha nie siada. Kanał z Emblagiem ,Krakowem, zapewniony. Brakuje tylko przekopu miedzy Wisłą a Odrą ,to jest mysl ale to bedzie mój program wyborczy.
 • Marek 09 listopada 2022 13:09Na Os Dubielec na którym Pan mieszka znajduje się wiadukt kolejowy nad obwodnicą a na tym wiadukcie szeroko połozone są ąz dwa czynne tory np do Żor ,Rybnika i na Pawłowice (niech Pan popatrzy z góry na Googlach Erth ),gdzie znajdziemy lepszy teren. Wystarczy tam postawoć perony z wiatami ,mala infrastruktura kolejowa (z tyłu od strony oś Połomia za wiaduktem są teraz same pola gdzie gruby janek uprawiał truskawki podsypywane chemią i spzredawał pod brama pobliskiej KWK., Mozna tam utworzyć graniczący z obwodnicą porzadny dworzec nie tylko kolejowy ale takze autobusowy i MPK , maszynistów kolejowych wyszkoliła juz Pani Prezydent kiedyś umową także podpisaną -umowy przed wyborami to my umiemy podpisywać. Gdy do tego dodamy ze miejsca wystarczy tam także na CPK kierując pasy startowe w strone zwałów KWK Pniowek --Panie toć to się może udać, chociażby część, nawet drony miały by gdzie startować . Pan wie jaka bedzie w TV radość przedwyborcza. Tylko jest mały szkopuł ,podpisywać to my mozemy wszystko ,papier to wytrzyma lecz czy bedzie forsa a jak bedzie to czy nie straci do czasu realizacji tych umów na inflacji. Dobra rada zawymieńmy ją na Ojro.
 • Janusz 09 listopada 2022 09:42Może kiedyś nadjedzie a narazie traktujmy to jak przedwyborcze okresowo obietnice dla dorosłych dzieci, jak bajka o lotnisku w Jastrzebiu i jeszcze wieksza bajka od ewentualnej budowy AquaParku z prawdziwego zdarzenia ktorego nie ma i narazie tez nie widać . Raczej zająl bym sie na Pana miejscu kwestiąa obietnicy wyrażonej w zamiarze Pana Kaczyńskiego ,że dobrze by było gdyby umiał to zalecić ,"wyprzedać mieszkania komunalne Ich aktualnym lokatorom za 5-10% ich wartości". Och jaki miód na serce ,och jakie maści dla zbolalej glowy. Jak latwo się dzieli tym co samemu nie wypracowało zupelnie jak oszczednościami ludnosci wskutek inflacji , wydawało by sie ubogim-jakież to chwytliwe -jak ten pociag czy aqapark- a jakże czesto nieubogim ,tym bardziej ze gdybysmy dawali tylko ubogim to karali bysmy tych co pracowali i nie są juz ubodzy. Jednak nie to jest ważne ,ważne jest inne pytanie ,co damy tym ubogim którzy nimi będą za kilka lat w potrzebie skoro wyzbędziemy sie obecnie "narzędzi" zródel pomocy. Czy znów oglosimy zbiórki na kolejne mieszkania komunalne gdyz obecnych juz nie bedziemy mieć? Podobnie jak 500+ ( 15600000 dzieci razy 500+ i to wcale nie tylko dla dzieci bardzo biednych ludzi ale także dla dzieci i wnuków Tuska ( syn dostał w ramach tarczy 40 000 zł ,coruchna 18 000zł ,zięć jak donoszą miedia 150 000 zł i kupił na zasadzie "krokodyla daj mi luby" coruchnie Donalda torebke za 30 000 zł aby wysmiać trwoniący kase PiS no i dla wnuków wyprawki ,500+ itp ) łąlocznie za samo 500+ co miesiąc drukujecie dla bardzo czesto bogatych ludzi kwote 7.8e9 czyli (miliarda) złoty-bez pokrycia gdyz mafi Vatowskich juz raczej nie ma a wiec nie ma dochodu z tych mafi--o cholera myle się, to my spracowani ludzie dlugoletnią praca stalismy sie zrodłem tych dochodów a wiec tą mafią którą doi PiS . Slowa Premiera 'to dobrze że ceny rosna bo wówczas zwyższe kwoty z VATu wpadną do budzetu - na kupwanie glosow. I Wy mówicie, że Inflacje w Polsce zaczął Putin a nie PiS.? --w Europie srednia inflacja wynosi 9% i to pierwszy rok ,w Polsce 18,5 % i to kolejny już rok. Zna Pan anegdote ,że jak Górale nad Dunajcem nie chcą płacić za wywoz nadmiernie zgromadzonego szamba to czekają na deszcze i powódż a nastepnie to szambo wylewaja okazyjnie do Dunajca co potwierdzają liczne badania stwierdzające Cole w rzece, otóz Wy zadziałaliście tak samo. Owszem wojna zwiekszyła inflacje ale to Wy ją radykalnie zaczeliscie gdyż myśleliście,że rozdawnictwo w celu kupowania głosów pokryjecie z pieniedzy Unii których do tej pory nie dostaliscie. Najgorsze jest jednak to że po Was "soli ziemi" która mieliscie być nikt juz nie uwierzy ze warto jest dlugoletnio pracować ,że warto jest uczciwie płacić skałdki do ZUS i podatki gdyż i tak przyjdą tacy co zaczna rozdawć jak by sami wypracowali międzyinymi obibokom 14stki i nie bedzie sie liczył kapital poczatkowy ale cwaniactwo i unikanie legalu w placeniu ZUS. Nawet mój syn mówi "tato po co " PiS mi da ,po co wiec sie trudzić-czy ja mam być tez frajerem"

Dodaj komentarz