Najnowszym owocem jego zainteresowań są „Zasady pisowni języka śląskiego. Podstawowe informacje, zasady ortografii, słownik ortograficzny, dodatek gramatyczny”. Powstała rzecz bezcenna, nie tylko dla Ślązaków. Profesor Jolanta Tambor z Uniwersytetu Śląskiego pisze: „To praca bardzo potrzebna. Na takie ustalenia i omówienia czekają zwykli czytelnicy śląskich tekstów, i pisarze, dziennikarze, eseiści, i wreszcie socjolingwiści, obserwujący kolejny etap stanowienia normy”.
A profesor Tomasz Kamusella z University of St. Andrews zauważa: „Stało się jasne, że coraz bardziej brakuje użytkownikom i badaczom choćby podstawowej gramatyki tego języka. Tę lukę wypełnia znakomita i na czasie praca prof. Henryka Jaroszewicza”. Omówienie książki znajdziecie Drodzy Czytelnicy na rozkładówce w „Nowinach Śląskich”.
Problematykę dorastania do śląskości podnosi w rozmowie z dziennikarzem naszej redakcji Marcin Petters. Należący od niedawna do Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich rybniczanin mówi o wspaniałej, bogatej w artefakty tradycji, gdzie przez wieki „razem i w zgodzie żyli Ślązacy, Polacy, Niemcy, Żydzi itp.”. Przywołuje postać Józefa Kożdonia (1873-1949), założyciela i przywódcę Śląskiej Partii Ludowej. Przypomina księdza Carla Ulitzkę z Raciborza - za życia zwanego królem Górnego Śląska.
Zaangażowany w pracę na rzecz śląskiej kultury i godki dr Lucjan Buchalik gościł na Ślōnskim sztwortku. Etnolog z Żor opowiadał o swoich wyprawach naukowych do Afryki. W wykładzie pokazał mniejszości etniczne w krajach Sahelu, nawiązując do sytuacji Górnoślązaków. Elżbieta Grymel (Grymlino) pisze o tajemnicach starej drogi z Żor do Bzia. Nasza stała autorka, od lat dzieli się z Czytelnikami "Nowin" zapomnianymi już historiami z regionu. Pisze świetnie. Ostatnio ona i trzy inne Ślązaczki - żorzanka Zofia Przeliorz, jastrzębianka Ewelina Kuśka, jankowiczanka Regina Sobik zostały laureatkami w ogólnopolskim konkursie literackim. Gratulacje!
Wszystko to dowodzi, że kultura śląska ma się dobrze. Ludzie chcą godać i pisać „po naszymu”. Tymczasem nie ma jeszcze wyników "struktury narodowo-etnicznej ludności: przynależności narodowo-etnicznej, języka używanego w domu” zeszłorocznego spisu powszechnego. Jak informuje GUS, mają być opublikowane do końca listopada. Ślązacy czekają na wyniki...
Komentarze