Marek Pietras

W hali widowiskowo-sportowej w Rybniku-Boguszowicach odbył się III Puchar Polski Juniorów w szermierce. W sobotę rywalizowały zawodniczki, dzień później zwodnicy. W sumie wystartowało 140 zawodników. Impreza wpisuje się w obchody 95-lecie rybnickiej szermierki.
W sobotnich walkach zabrakło Alicji Klasik, najbardziej utytułowanej rybnickiej szpadzistki, która przegrała z chorobą. Barw RMKS-u broniły za to m.in. Kinga Zgryźniak, Patrycja Frystacka czy Liliana Porwoł. Najlepiej zaprezentowała się ta pierwsza, która zajęła 5. miejsce. W zawodach zwyciężyła Oliwia Tercjak z Wrocławia, podium uzupełniły Gloria Klughardt z Krakowa (2. miejsce) oraz sklasyfikowane na 3. pozycji gliwiczanki: Magda Ratyna i Anna Wieczorek.
Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Antoni Socha z Warszawy, 2. był Piotr Urban z Krakowa, a brązowe medale wywalczyli Ireneusz Filek (Kalwaria) i Wiktor Wałach (Katowice). Żadnemu przedstawicielowi RMKS-u Rybnik nie udało się dostać do czołowej ósemki. Najwyższe 10. miejsce wywalczył Adam Sojka.
–  To jeden z trzech turniejów pucharu Polski, po nich zostają już tylko mistrzostwa Polski, które zamkną sezon jeżeli chodzi o rywalizację krajową. Później odbędą się mistrzostwa Europy i świata. Do Rybnika przyjechali przedstawiciele wszystkich, liczących się klubów w Polsce. Liczyliśmy na sukcesy naszych zawodników. Szkoda, że w ostatniej chwili musiała zrezygnować ze startu Alicja Klasik – mówi Krystian Fajkis, trener rybnickich szermierzy i dodaje: – Jesteśmy zadowoleni z całego sezonu. To kolejny rok z super wynikami. Zdobyliśmy medale mistrzostw Polski, ale także mistrzostw świata. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie podobnie ¬– kończy K. Fajkis.

III Puchar Polski Juniorów Rybnik-Boguszowice
Klasyfikacja kobiet:

1.Oliwia Tercjak (AZS Wratislavia Wrocław), 2.Gloria Klughardt (AZS AWF Kraków), 3. Magda Ratyna (Piast Gliwice), 3. Anna Wieczorek (Piast Gliwice), 5.Kinga Zgryźniak (RMKS Rybnik), 6.Antonina Halemba (UKS Wołodyjowski Siem. Śl.), 7. Emilia Korkus (Piast Gliwice), 8. Aleksandra Szymańska (Toruńska Szkoła Szermierki). Pozostałe rybniczanki: 13. Liliana Porwoł, 15. Patrycja Frystacka, 21. Antonina Korduła, 54. Zuzanna Kauch, 65. Paulina Żabka

Klasyfikacja mężczyzn:
1. Antoni Socha (PKSzerm Warszawa), 2. Piotr Urban (AZS AWF Kraków), 3. Ireneusz Filek (SKS Kalwaria), 3. Wiktor Wałach (AZS AWF Katowice), 5. Hubert Klughardt (AZS AWF Kraków), 6. Szymon Walkowiak (AZS AWF Wrocław), 7. Paweł Klytta (Piast Gliwice), 8. Stanisław Dziura (Sokół Mielec). Miejsca rybniczan: 10. Adam Sojka, 11. Augustyn Kapias, 30. Tymoteusz Huwer, 58. Dawid Gaszka,